Rodzicielski stres związany z opieką nad przewlekle chorym dzieckiem - jak sobie z nim radzić?
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Rodzicielski stres związany z opieką nad przewlekl…

Rodzicielski stres związany z opieką nad przewlekle chorym dzieckiem - jak sobie z nim radzić?

POCZEKALNIA. Dzieci

biomedical.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 24-09-2013

Fot. NCI
 
Dodatkowe obowiązki związane z opieką nad chronicznie chorym dzieckiem, wpływają na całą rodzinę, według badania Case Western Reserve University, opublikowanego w Journal of Pediatric Psychology. 

Naukowcy przyjrzeli się 96 pracom z tej dziedziny, które zostały zrealizowane w 12 krajach w latach 1980 – 2012. Dotyczyły rodziców dzieci w wieku do 21 lat, chorych na astmę, raka, mukowiscydozę, cukrzycę i epilepsję, a także anemię sierpowatą i młodzieńcze reumatyczne zapalenie stawów. Zakres badania dotyczył stresu rodzicielskiego powiązanego z poszczególnymi chronicznymi chorobami.

Dr Melissa Cousino, główna autorka badania, mówi: - Rodzice poza tym, że muszą sobie radzić z czynnikami stresu, których źródłem jest życie codzienne, dodatkowo narażeni są sytuacje stresowe związane z chorobą dziecka.

Według amerykańskich centrów CDC (Centers for Disease Control and Prevention - przyp. red.), 15% amerykańskich rodzin ma chronicznie chore dziecko ze specyficznymi potrzebami. Zaobserwowano też, że wymagania dotyczące opieki tworzą większy stres niż ciężkość czy długość choroby.

Poza zwykłymi rodzicielskimi obowiązkami, rodzice chorych dzieci zmagają się z takimi specjalnymi potrzebami jak wizyty u lekarza, terapie, hospitalizacje i problemy szkolne.

Rodzice donosili także o dodatkowym cierpieniu, które sprawiało im patrzenie na ból dziecka oraz o zmartwieniach związanych z chorowitością dziecka i wyjaśnianiem problemów zdrowotnych pacjenta.

Dr Hazen dostarcza też wskazówki pozwalające zredukować rodzicielski stres:

- bądźcie otwarci na pomoc rodziny i przyjaciół;

- rozdzielcie równo między sobą obowiązki;

- powiedzcie lekarzowi swojego dziecka, że potrzebujecie pomocy związanej ze stresem.

biomedical.pl, 24-09-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe