Nad moim życiem czuwają anioły
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Nad moim życiem czuwają anioły

Nad moim życiem czuwają anioły

POCZEKALNIA. Dzieci

Karolina Sieniawska

zdrowemiasto.pl | dodane 30-12-2013

Fot. wyjatkoweserce.pl
 
Panuje przekonanie, że osoby autystyczne przez swą niepełnosprawność muszą rezygnować z wielu aspektów życia, często nie mogą się przystosować do życia w społeczeństwie. Ta historia pokazuje, że ciężka praca Klaudiusza oraz opiekujących się nim dziadków potrafią czynić cuda. Kolejnym krokiem ku jego samodzielności może być zimowy wyjazd w góry organizowany przez Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce.

Diagnoza, nauka pisania i 360 jogurtów

W chwili zdiagnozowania u Klaudiusza autyzmu jego rodzina zaczęła robić wszystko, aby mu pomóc. Rozpoczęły się wizyty u specjalistów, terapia i ćwiczenia przygotowane specjalnie dla dzieci autystycznych. Małymi krokami, u których podstaw leżała ciężka praca i poświęcenie dziadków,  Klaudiusz nauczył się mówić i to był pierwszy znak, że starania przynoszą efekty. Jak mówi Pani Zofia, która wychowuje chłopca wraz z mężem – to proste sposoby przynoszą niesamowite efekty. Do nauki czytania i pisania posłużyły litery, które były dodatkiem do popularnych jogurtów. W swym czasie kupiliśmy ich 360, żeby Klaudiusza nauczyć alfabetu i pomogło to niesamowicie.

Pewnego razu po powrocie ze spaceru po lesie chłopiec poszedł do kuchni i o własnych siłach, przy pomocy owych literek, napisał na lodówce: „Nad moim życiem czuwają anioły.”

Jego choroba nigdy nas nie ograniczała

Gdy Klaudiusz był dzieckiem, każdą wolną chwilę spędzał wraz z dziadkami na łonie natury.

- Pakowaliśmy plecaki z mężem i wyjeżdżaliśmy pod namiot do lasu, nad morze. Jego choroba nigdy nas nie ograniczała, bo wnuczek wiedział, że cokolwiek by się nie działo: czy burza, czy zwierzęta podchodzące do naszego namiotu na biwaku to zawsze miał w nas oparcie i wiedział, że może przybiec i się przytulić – wspomina babcia Klaudiusza.

Chłopiec nie boi się też tłumów, a jego babcia wspomina wycieczkę statkiem pirackim kiedy to zostali rozdzieleni i dzieci siedziały oddzielnie ponieważ przewidziane były dla nich specjalne atrakcje.

- Na początku zdenerwował się i zaczął krzyczeć, jednak gdy tylko mu pomachałam i dałam znać, że jestem w pobliżu od razu uspokoił się i cieszył rejsem. To jest takie pogodne dziecko, otwarty, uśmiechnięty i ciekawy otoczenia chłopiec – dodaje Pani Zofia.

plakat_zimowa_szkoła.jpg

Taniec to jego pasja

Wnuczek jest traktowany przez dziadków jak inne dzieci, wie co może, czego nie i gdzie są granice. Gdy będąc dzieckiem denerwował się na coś lub czegoś chciał i próbował to wymusić to miał czas dla siebie, aby się wyrazić, a gdy złość mijała przychodził przytulić się do babci lub dziadka.

- Nawet teraz, gdy dojrzewa, to także czasem się buntuje, ale wtedy siadamy i mówię mu, że go rozumiem, że coś jest nie tak. Jeśli czasem coś jest nie tak jakby tego chciał to zawsze możemy o tym porozmawiać. W szkole zaś powinien być grzeczny - dodaje babcia.

A Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie, których uczniem jest Klaudiusz to miejsce, gdzie może nie tylko uczestniczyć w zajęciach czy terapii, ale też realizować jedną ze swoich pasji – taniec. Chłopiec uczy się tańczyć już trzeci rok i dziadkowie nigdy nie opuszczają jego występów podczas szkolnych przedstawień. Wtedy nie wiadomo, kto jest bardziej podekscytowany: Klaudiusz robiąc to co uwielbia, czy pełni dumy dziadkowie obserwujący jego postępy.

Kino i zakupy krokiem ku dorosłości

Drugą wielką pasją Klaudiusza jest kino. Gdy tylko pojawia się film, który go interesuje od razu wspólnie z dziadkami planują wyjście do kina. Jadą do niego autobusem, dzięki czemu chłopiec ma szansę obserwowania jak żyją i podróżują inni ludzie, następnie oglądają film i często później spacerują. Wysiłki dziadków sprawiły, że chętnie i aktywnie Klaudiusz uczestniczy w normalnym życiu ich domu. Chętnie z rodziną bierze udział w zakupach, zna się na cenach. Nie jest odizolowany i bierze udział we wszystkich czynnościach domowych, pomaga jak umie i jest wielkim wsparciem dla babci i dziadka, sam zostaje także w domu.

Czas na samodzielny wyjazd w góry

Na pytanie, czy chłopiec będzie w stanie kiedyś sam funkcjonować w społeczeństwie, jego opiekunowie nie umieją dziś na to odpowiedzieć. Jednym ze sposobów nauki samodzielności są samodzielne wyjazdy. Jak ten najbliższy, zimowy – organizowany przez Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce przy Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. Na początku 2014 roku kilkunastu uczniów wyjedzie z opiekunami na 7 dni zimowych wakacji, nie tylko by uczestniczyć w dodatkowych warsztatach ale też, by poczuć się jak ich zdrowi rówieśnicy. Będzie to milowy krok ku ich samodzielności.I Ty możesz pomóc

Wyjazd grupy to koszt rzędu 20 tysięcy złotych. Wszystkich, którzy chcą pomóc zachęcamy do udziału w kampanii „Wesprzyj Zimowisko Wyjątkowego Serca. Pomóż nam zrobić krok ku samodzielności” poprzez przekazywanie dowolnej kwoty na ten cel. Wspólnie z pewnością nam się uda, a więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie: www.wyjatkoweserce.pl

Karolina Sieniawska, 30-12-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

wyjatkoweserce_logo.gifStowarzyszenie Wyjątkowe Serce powstało w 2002 roku z inicjatywy nauczycieli i pracowników Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. Od samego początku współtworzy wraz ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom o Podobnych Zaburzeniach w Rozwoju w Olsztynie oraz Warmińsko – Mazurskim Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom z Niepełnosprawnością Ruchową w Olsztynie pierwszą w Polsce placówkę publiczną ukierunkowaną na kompleksową terapię dzieci autystycznych i z niepełnosprawnościami sprzężonymi od lat przedszkolnych aż do nauki zawodu.
Głównym i najważniejszym produktem działalności Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce jest Zespół Placówek Edukacyjnych – pierwsza tego typu w Polsce szkoła założona i prowadzona przez rodziców dzieci niepełnosprawnych. To wyjątkowe miejsce zostało stworzone dla nich i z myślą o nich. W województwie warmińsko–mazurskim nie funkcjonowała dotąd placówka, której oferta edukacyjna byłaby skierowana do starszych dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Plany zamieniły się w działanie. Po blisko 3 latach wyrzeczeń i ciężkiej pracy 28 września 2002 roku nastąpiło otwarcie Zespołu Placówek Edukacyjnych.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe