Kalendarz ząbkowania – jak się przygotować na pojawienie się pierwszych ząbków?
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Kalendarz ząbkowania – jak się przygotować na poja…

Kalendarz ząbkowania – jak się przygotować na pojawienie się pierwszych ząbków?

POCZEKALNIA. Dzieci

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 06-12-2018


 
W końcu nadszedł ten długo wyczekiwany dzień – Twój maluszek może pochwalić się pierwszym zębem! Koniecznie zapisz tę datę w kalendarzu. To wielka radość dla rodziców i jednocześnie ogromne wyzwanie. Jak dbać o zęby dziecka, żeby uniknąć poważnych problemów w przyszłości? Podpowiadamy!

Kalendarz ząbkowania – kiedy wypatrywać pierwszych zębów?

Czy wiesz, że zęby mleczne zaczynają powstawać już w 6. tygodniu życia płodowego? Pierwsze zęby u niemowlaka wyrzynają się między 6. a 30. miesiącem życia (źródło). Prawdopodobnie najpierw zaobserwujesz dolne i górne jedynki. Dzięki temu maluszek wygląda naprawdę uroczo, gdy się uśmiecha! Następne pojawiają się czwórki, trójki i piątki. Jeśli jednak wciąż czekasz na upragniony pierwszy ząbek, pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Do stomatologa dziecięcego warto wybrać się, gdy w 12. miesiącu życia malec nie ma jeszcze ani jednego ząbka. U większości dzieci ząbkowanie kończy się wraz z 31. miesiącem życia. Twój maluszek będzie miał wówczas już 20 zębów!

Jakie objawy towarzyszą ząbkowaniu?

Ząbkowanie to trudny czas – nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców. Często towarzyszy mu podwyższona temperatura. Możesz zaobserwować, że dziąsła Twojego maluszka są opuchnięte i zaczerwienione. Wyrzynaniu się pierwszych ząbków towarzyszy lekki stan zapalny. Choć podwyższona temperatura to naturalna reakcja obronna organizmu, nie wolno jej ignorować. Uważnie obserwuj swojego maluszka. Jeżeli temperatura nie przekracza 38 stopni Celsjusza, wystarczy, jeśli zastosujesz chłodne okłady. Pamiętaj o podawaniu dziecku odpowiedniej ilości płynów! Wyższa temperatura wymaga podania odpowiednich preparatów zbijających gorączkę.

zebyuniemowlaka1.jpg

Podwyższona temperatura i opuchnięte dziąsła to nie jedyne objawy ząbkowania. Dziecko w tym okresie może być marudne i rozdrażnione. Zazwyczaj źle śpi w nocy i częściej niż zwykle próbuje wkładać sobie do ust rączki lub inne przedmioty. Może mieć także problemy z apetytem. Wyrzynaniu się mlecznych zębów towarzyszy również nadmierne ślinienie, biegunka i wodnisty katar. Wydzielina spływająca pod tylnej ścianie gardła może wywoływać nawet kaszel! Dlatego wielu rodziców myli ząbkowanie z przeziębieniem. Pamiętaj jednak, że organizm Twojego maluszka w okresie ząbkowania jest osłabiony. Dużo łatwiej wówczas o zachorowanie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy stan podgorączkowy lub inne objawy są spowodowane ząbkowaniem, czy infekcją wirusową lub bakteryjną, skonsultuj się z pediatrą.

Co zrobić, żeby przetrwać czas ząbkowania?

Niestety, wyrzynaniu się pierwszych ząbków często towarzyszy ból. Masowanie zaczerwienionych, swędzących i opuchniętych dziąseł może nieco ulżyć maluszkowi. Doskonale sprawdzą się smoczki i gryzaki napełniane wodą. Można także wypróbować żele i maści przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Pamiętaj, żeby zawsze dobierać produkty dostosowane do wieku dziecka.

Jak dbać o pierwsze zęby?

Czy wiesz, jak dużą rolę odgrywają zęby mleczne w rozwoju Twojego maluszka? Są konieczne do prawidłowego rozwoju szczęki i stawów szczękowych. Pełnią także ważną funkcję w rozwoju aparatu mowy. Choć za kilka lat na ich miejscu pojawią się nowe zęby, bardzo ważne jest, żeby dbać o ich odpowiednią higienę już od pierwszych dni życia.

Na rynku dostępne są specjalne szczoteczki dla niemowlaków. Na początku wyczyszczenie zębów malucha będzie Twoim zadaniem. Nieco starsze dzieci mogą już spróbować robić to samodzielnie. Pamiętaj także, żeby regularnie czyścić zabawki i przedmioty codziennego użytku. W okresie ząbkowania maluch będzie, częściej niż zwykle, próbował wkładać je sobie do ust.

Dla dzieci powyżej 3. roku życia polecane są także preparaty zawierające ksylitol, który pomaga w zachowaniu mineralizacji zębów oraz witaminę D, która jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapna i fosforu.

W.Press, 06-12-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe