Zadbaj o zdrowe powietrze w domu dla swojej rodziny
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Zadbaj o zdrowe powietrze w domu dla swojej rodzin…

Zadbaj o zdrowe powietrze w domu dla swojej rodziny

POCZEKALNIA. Dzieci

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 12-09-2018


 
Bez powietrza nie da się żyć - wie o tym każde dziecko. Ale czy każdy rodzic wie, że bez czystego powietrza nie da się żyć długo i zdrowo? W Polsce problem zanieczyszczonego powietrza jest powszechny. Co roku obszar występowania smogu zimą, podczas intensywnego sezonu grzewczego, jest bardzo duży. Z problemem tym boryka się wiele większych i mniejszych miast.

Dlaczego ważne jest, aby zadbać o powietrze szczególnie w pokoju dzieci?

Zanieczyszczone powietrze ma wpływ na długość życia naszego i naszych dzieci. Wywołuje wiele groźnych chorób układu krwionośnego, oddechowego, przyczynia się do powstawania alergii oraz astmy, może też prowadzić do zachorowań na raka. Najnowsze badania dowodzą także, że zanieczyszczenie powietrza może przyczyniać się do obniżenia inteligencji.

Dzieci są dużo bardziej narażone na niebezpieczeństwa związane z zanieczyszczonym powietrzem. Powodem tego są głównie: słabszy układ odpornościowy, mniejsze i nie w pełni rozwinięte drogi oddechowe, niedojrzały układ detoksykacji, niski wzrost i masa połączone ze wzmożoną aktywnością dające w efekcie większą wentylację w ciągu minuty, czy też sposób oddychania przez usta, który powoduje pominięcie etapu filtracji przez nos i zatoki.

oczyszczaczepowietrzakcd.jpg
Oczyszczacze powietrza Sharp, fot. homespot.pl

Problem, z jakim często można zetknąć się w pomieszczeniach, w domu, jest niewłaściwy poziom wilgotności powietrza. Zimą, kiedy na zewnątrz jest mróz, a w pokojach grzeją kaloryfery, bardzo ciężko jest w naturalny sposób utrzymać nawilżenie na odpowiednim poziomie. Zbyt niska wilgotność, poniżej 40%, może powodować podrażnienia oczu, a także błon śluzowych nosa i gardła. Przy długotrwałym przebywaniu w takich warunkach prowadzi to do występowania częstszych infekcji. Dlatego zwłaszcza w pokoju dziecka warto zadbać o to, aby wilgotność była odpowiednia. Należy jednak uważać, ponieważ zbyt duża zawartość wilgoci w powietrzu, powyżej 60%, może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, których wdychanie jest także bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Domowy oczyszczacz jest w stanie poradzić sobie nie tylko z problemem powietrza zanieczyszczonego w wyniku smogu. Może on się on również okazać bardzo pomocny dla rodziców małych alergików, a w przypadku niektórych modeli, może także zadbać o odpowiednią wilgotność, zabezpieczając tym samym wszystkie główne potrzeby związane z jakością powietrza w domu.

Domowe oczyszczacze powietrza

Domowe oczyszczacze powietrza są to urządzenia wyposażone w specjalistyczne filtry. Poza zanieczyszczeniami pochodzenia smogowego mogą one także usuwać obecne w powietrzu, przez cały rok alergeny, takie jak kurz, pyłki roślin, zarodniki grzybów czy roztocza. Urządzenia te w pewnym stopniu przyczyniają się także do wyeliminowania z powietrza bakterii i wirusów.

Najważniejszym parametrem oczyszczaczy jest przepływ powietrza lub CADR (eng. Clean Air Delivery Rate), przekładające się bezpośrednio na wydajność urządzeń. Na ich podstawie ustala się maksymalną powierzchnię pomieszczenia, w jakim oczyszczacz może być zastosowany. Należy jednak mieć świadomość, że parametry te nie są jednak tym samym. Przepływ mówi nam ile m3 powietrza na godzinę jest w stanie „przejść” przez oczyszczacz. CADR natomiast odnosi tę wartość do rodzaju filtrów zastosowanych w oczyszczaczu i mówi konkretnie o tym ile m3 czystego powietrza jest w stanie w ciągu godziny dostarczyć urządzenie. CADR jest w związku z tym parametrem bardziej miarodajnym i zawsze będzie on nieco niższy od samego przepływu powietrza.

oczyszczaczpowietrzakc93.jpg
Front oczyszczacza powietrza Sharp KC-930EUW

W oczyszczaczach powietrza w celu kompleksowego usunięcia wszystkich niebezpiecznych związków stosuje się dwa główne typy filtrów: HEPA i węglowy, a także dodatkowo filtr wstępny, którego zadaniem jest ochrona pozostałych dwóch filtrów przed zbyt szybkim zanieczyszczeniem. Filtr HEPA (wysokosprawny) skutecznie zatrzymuje zanieczyszczenia stałe w tym występujące w smogu pyły zawieszone, a także różne alergeny. Filtr węglowy natomiast służy do usuwania z powietrza zanieczyszczeń gazowych takich jak niebezpieczny formaldehyd i benzo(a)piren, czy też brzydkie zapachy.

Niektóre modele oczyszczaczy powietrza wyposaża się także w jonizatory, które wspomagają proces usuwania z powietrza zanieczyszczeń. Przekładem oczyszczacza posiadającego tę funkcję jest oczyszczacz KC-930Sharp, w którym wbudowano także wydajny nawilżacz powietrza. Jonizator w tym oczyszczaczu został oparty na opatentowanej technologii Plasmacluster. Udowodniono, że jony przez niego wytwarzane są w stanie skutecznie usunąć z powietrza także wiele bakterii i wirusów. Oczyszczacz Sharp KC-930EUW został również zaopatrzony w czujnik jakości powietrza i współpracujący z nim tryb automatyczny. Dzięki temu może on na bieżąco kontrolować jakość powietrza w pomieszczeniu i dostosowywać wydajność swojej pracy tak aby, jak najefektywniej usunąć wszystkie zanieczyszczenia, bez konieczności dodatkowej ingerencji użytkownika.

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-930EUW jest ponadto dostępny w wyjątkowo atrakcyjnej cenie 799 zł. Jest to najtańszy na rynku oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Jego cena niejednokrotnie niewiele przewyższa cenę samodzielnych nawilżaczy o podobnej wydajności.

W.Press, 12-09-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe