Jak zdiagnozować i leczyć wszawicę?
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Jak zdiagnozować i leczyć wszawicę?

Jak zdiagnozować i leczyć wszawicę?

POCZEKALNIA. Dzieci

S.Cup

zdrowemiasto.pl | dodane 24-04-2019


 
Wszawica to tylko z pozoru problem charakterystyczny dla kiepskich warunków sanitarnych i braku odpowiedniej higieny. W rzeczywistości nawet 50% dzieci w wieku do lat 3 narażonych jest na kontakt z wszami, także w krajach rozwiniętych. Wszy stanowią prawdziwą plagę w przedszkolach, żłobkach i szkołach podstawowych. Od nich zarażają się również dorośli członkowie rodziny.

Czym charakteryzuje się wszawica? Objawy w pierwszej fazie problemu nie są jednoznaczne. Zidentyfikowanie wszy we włosach wymaga dokładnego ich przeszukania. W jaki sposób wykryć i leczyć wszy oraz gnidy we włosach?

Czym charakteryzuje się wszawica? Objawy, które nie zawsze łatwo dostrzec.

Jeśli najmłodsi członkowie rodziny uczęszczają do szkoły podstawowej lub przedszkola, istnieje spore prawdopodobieństwo, że spotka ich wszawica. Objawy tego problemu stają się jednoznaczne dopiero po dokładnym przeczesaniu włosów. Populacja wszy szybko się rozwija. Wbrew pozorom te małe pasożyty wcale nie wybierają chętniej brudnych głów. Ponadto są w stanie przeżyć nawet 36 godzin poza organizmem żywiciela, a do zarażenia się wystarczy kontakt z poduszką, odzieżą czy artykułami higienicznymi używanymi przez osobę zmagają się z wszawicą.

zdrowemiasto_3a.jpg

Czym charakteryzuje się wszawica? Objawy, które występują najczęściej, to swędzenie i zaczerwienienie skóry głowy, które łatwo pomylić na przykład z alergią. Wszy we włosach dość trudno dostrzec ze względu na ich małe rozmiary ledwo przekraczające 2 mm i ciemne ubarwienie. Z kolei gnidy, białe lub beżowe jajeczka wszy o średnicy mniejszej niż milimetr,które znajdują się u nasady włosa, łatwo pomylić z łupieżem. Aby zidentyfikować wszy i gnidy we włosach, konieczne jest ich regularne szukanie za pomocą grzebienia przy intensywnym światle. Konieczna może okazać się lupa. Gnidy we włosach możemy odróżnić od łupieżu, bo mają twardą budowę i są mocno przytwierdzone do nasady włosów na wysokości około 1 cm. Objawy wszawicy warto zidentyfikować jak najwcześniej, wówczas łatwiej o usunięcie problemu.

Gnidy we włosach – problem, którego niełatwo się pozbyć

Nawet jeśli zidentyfikujemy wszy we włosach, to tylko połowa sukcesu. Pasożyty są niezwykle wytrzymałe na niskie i wysokie temperatury, jak również działanie wody. Jednak nawet gdy ich się pozbędziemy, osobny problem stanowią gnidy we włosach silnie do nich przytwierdzone przy pomocy spoiwa, którym jednocześnie się odżywiają. Wystarczy pozostawienie jednego trudnego do usunięcia jajeczka, by populacja za jakiś czas się odrodziła.

Jak pokonać gnidy i wszy we włosach?

Gnidy i wszy we włosach to problem, którego praktycznie nie da się rozwiązać domowymi sposobami. Pasożyty przetrwają mycie włosów szamponem i ciepłą wodą. Są w stanie przeżyć w takich warunkach nawet przez wiele godzin. W aptece należy szukać takiego preparatu, który skutecznie zwalcza zarówno wszy, jak i gnidy we włosach.

Jedną z propozycji stanowi Parasidose – preparat zawierający aktywny kompleks z oleju kokosowego. Nie zawiera środków biobójczych i parabenów, dlatego może być używany od trzeciego miesiąca życia oraz przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Substancja pochodzenia naturalnego rozpuszcza pancerz wszy, doprowadza do ich odwodnienia i uduszenia, a jednocześnie rozpuszcza spoiwo, dzięki któremu gnidy przytwierdzają się do włosów. Wybór odpowiedniego preparatu sprawia, że jednorazowa piętnastominutowa kuracja pomaga usunąć gnidy i wszy we włosach całej rodziny.

S.Cup, 24-04-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe