Jak zabezpieczyć mieszkanie przed ciekawskim roczniakiem?
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Jak zabezpieczyć mieszkanie przed ciekawskim roczn…

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed ciekawskim roczniakiem?

POCZEKALNIA. Dzieci

BRC

zdrowemiasto.pl | dodane 29-03-2022
Roczne dziecko jest bardzo ciekawe świata. Raczkuje, zaczyna stawiać pierwsze kroki. To trudny moment dla rodziców, którzy zastanawiają się, w jaki sposób powinni zadbać o bezpieczeństwo swojej pociechy.

Mały odkrywca poznaje świat!

Dziecko zaczyna chodzić między ok. 9. a 18. miesiącem życia. Roczniak bardzo często zaczyna podnosić się przy meblach. Niektóre roczne dzieci już chodzą. Inne raczkują. Maluch w tym wieku intensywnie chłonie otaczającą go rzeczywistość. Interesuje go świat, kombinuje, jak dostać się w różne miejsca, dotyka, wkłada wszystko do buzi, rozumie proste polecenia. Z jednej strony to wspaniały moment w życiu małego człowieka. Z drugiej strony rodzice muszą wykazać się ogromną czujnością. Jeśli mieszkanie nie zostało jeszcze zabezpieczone przed ciekawskim maluchem, najwyższy czas to zrobić.

Co zabezpieczyć przed małym dzieckiem?

Przede wszystkim należy pochować wszystkie przedmioty, zwłaszcza drobne, które dziecko mogłoby połknąć, a także rzeczy szklane, wazony z wodą, elektronikę, figurki itp. Trzeba kupić zabezpieczenia do gniazdek, szuflad, szafek i – koniecznie – okien, szczególnie jeśli przy parapecie znajduje się szafka albo krzesło. W sprzedaży można dostać klamki zamykane na kluczyk; sprawdzą się np. w przypadku drzwi balkonowych. Na ostre rogi mebli można nakleić miękkie osłonki.

zdjdziecko.jpg

W łazience i toalecie produkty do mycia oraz sprzątania powinny znajdować się w zamkniętych albo wysokich szafkach. To samo tyczy się leków. Jeśli w mieszkaniu znajdują się schody, konieczna jest bramka ochronna.

Należy również zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię. Chodzi o niebezpieczne zabawki dla małego dziecka. Przede wszystkim są to wszelkie zabawki bez atestów. Potwierdzeniem, że zabawka jest dla dziecka bezpieczna, będzie certyfikat CE. Inne ważne oznaczenia to EN71, Safe Toys czy rekomendacja Instytutu Matki i Dziecka. Niebezpieczne zabawki dla małego dziecka to również te mające dużo bardzo małych elementów, które maluch mógłby urwać i połknąć. Z kolei bezpieczne zabawki dla roczniaka nie powinny zawierać żadnych ostrych ani wystających elementów. W przypadku rocznego dziecka nawet oczy z guzików na pluszowym misiu mogą być niebezpieczne!

Praktyczne zabawki dla dziecka

Zabawki dla rocznego dziecka należy dobierać z głową – to też jest element dbania o bezpieczeństwo malucha. To fakt, że rodzice, dziadkowie, ciocie i wujkowie chcieliby hojnie obdarować małego człowieka, jednak w tym przypadku jakość jest zdecydowanie ważniejsza od ilości. Praktyczne zabawki dla rocznego dziecka to takie, które połączą przyjemne z pożytecznym. Godne polecenia są zabawki sensoryczne, dzięki którym roczniak może rozwijać zmysły – klocki, kule, wałki, maty, gryzaki.

Praktyczne zabawki dla rocznego dziecka to m.in. drewniane piramidy, gumowe zwierzątka, miękkie książeczki, zabawki szeleszczące, z lusterkami czy elementami, które można obracać, cymbałki itp. Zabawek grających czy wydających dźwięki nie powinno być w nadmiarze. Natomiast do nauki chodzenia przyda się pchacz. Dobrym pomysłem jest również dostosowany do wieku dziecka stolik edukacyjny.

Na co pozwolić dziecku, kiedy zaczyna chodzić?

Na odkrywanie świata! To naturalne, że rodzice chcą chronić swoje pociechy. Ale z nadmierną kontrolą trzeba uważać, żeby nie hamować naturalnego rozwoju dziecka. Na pewno roczniakowi warto pozwolić na samodzielność, oczywiście pod nadzorem opiekuna. Niech mały człowiek ogląda, dotyka, schyla się, podnosi.

Nie należy natomiast wkładać dziecka w chodzik – taki sprzęt jest zbędny, a badania potwierdziły, że korzystanie z niego może doprowadzić m.in. do skrzywienia kręgosłupa. Przyśpieszanie kolejnych etapów w rozwoju dziecka może przynieść więcej szkody niż pożytku.

BRC, 29-03-2022, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe