PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Uciążliwa alergia na roztocze

Alergia na powszechnie występujące roztocze kurzu domowego, potocznie nazywana uczuleniem na kurz, uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, która - według ogólnodostępnych źródeł - dotyka nawet 6 mln Polaków. Choroba często spotykana jest również u dzieci. Osoby uczulone cierpią przez cały rok, jednak nasilenie objawów związane jest okresem grzewczym w mieszkaniach, kiedy to znacznie rzadziej otwieramy okna, aby przewietrzyć mieszkanie a szczelnie zamknięte stwarzają dogodne warunki do rozwoju tych niebezpiecznych pasożytów. więcej »

Kto boi się dentysty w Londynie?

Raczej niewiele specjalizacji lekarskich może dorównać stomatologowi poziomem lęku, który ogarnia potencjalnych pacjentów, gdy mają pojawić się w gabinecie. Dentystów boją się dzieci, ale także i dorosłe osoby. Przed wizytą zazwyczaj boimy się bólu, z którym kojarzy się leczenie zębów. Już sama myśl o nieprzyjemnych dźwiękach borowania sprawia, że wiele osób odkłada wizytę lub nawet rezygnuje z podjęcia leczenia... więcej »

Zakażenia bakteryjne w pracy - jak im zapobiegać?

Każdego dnia stykamy się z milionami mikroorganizmów. Są wśród nich bakterie odpowiedzialne za wiele chorób groźnych dla naszego zdrowia a nawet dla życia. Do zakażenia bakteryjnego może dojść również w zakładzie pracy. Jak można mu efektywnie i skutecznie zapobiegać? więcej »

Problemy z zatokami - dlaczego są tak powszechne?

Zatkany nos, katar i lekki ból głowy mogą zwiastować zwykłą infekcję górnych dróg oddechowych. Jednak zdarza się, że mylnie interpretując objawy, lekceważymy poważniejsze schorzenie – zapalenie zatok. Na jakie symptomy warto zwrócić uwagę? I dlaczego problemy z zatokami dotykają tak wielu osób? więcej »

Nie obawiaj się leczenia kanałowego!

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ząb z chorą miazgą zębową kwalifikował się do natychmiastowej ekstrakcji. Dzisiaj jednak, kiedy to medycyna stomatologiczna poczyniła bardzo duże postępy, wyrwanie chorego zęba to absolutna ostateczność. Jedną z metod leczniczych zapobiegającą usunięcie zęba jest leczenie kanałowe. W wielu z nas już samo określenie budzi spore lęki. Czy faktycznie jest się czego bać? Jaka jest skuteczność leczenia kanałowego i na czym ono polega? więcej »

Świetlik do oczu - sprzymierzeniec w walce z zapaleniem spojówek

Silne zaczerwienienie oczu, wrażenie obecności piasku pod powiekami oraz ropna wydzielina sklejająca powieki – to symptomy, które najczęściej świadczą o zapaleniu spojówek. Chociaż jest to dolegliwość niegroźna a jedynie nieprzyjemna, nie można jej bagatelizować. więcej »

Masz nadwrażliwe oczy? Soczewki jednodniowe są jedynym rozwiązaniem

Osoby noszące okulary dość często borykają się z nadwrażliwością oczu. Pieczenie, swędzenie, wrażenie obecności ciała obcego powoduje spory dyskomfort. Nadwrażliwość ta może być przeszkodą w noszeniu wielorazowych soczewek kontaktowych. Jeśli ostatnie próby zmiany okularów na szkła kontaktowe zakończyły się fiaskiem, warto skorzystać z innego rozwiązania, którym są soczewki jednodniowe. więcej »

Gdy choroba uniemożliwia zarobkowanie

Gdy jest się młodym, zdrowym, w pełni sił, podjęcie pracy zawodowej i zarobkowanie w celu utrzymania siebie oraz rodziny jest tylko kwestią znalezienia zatrudnienia na satysfakcjonujących nas warunkach. Ciężko jest jednak przewidzieć czy i kiedy pojawią się przeszkody w wykonywaniu podjętej pracy. Zarówno choroba jak i inne określone sytuacje życiowe mogą nieoczekiwanie sprawić, iż zdolność do wykonywania dotychczasowego zajęcia możemy mieć ograniczoną lub ją zupełnie stracić. Na takie sytuacje warto zapewnić sobie świadczenia z ubezpieczenia na życie. Stara prawda głosi, iż przezorny zawsze ubezpieczony. więcej »

Cukrzyca typu I – co warto wiedzieć o tym schorzeniu?

Prawidłowa zawartość cukru we krwi to około 110 mg%, jednak u większości ludzi odnotowuje się wyniki z przedziału od 110 do 125 mg%, co z kolei w pewnych warunkach wskazuje na problemy z metabolizmem cukru, lecz nie zawsze. Stan, w którym zawartość procentowa cukru jest stale powyżej 125 mg%, nazywamy cukrzycą. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób metabolicznych występująca w kilku odmianach. Jedną z nich jest cukrzyca typu I, stanowiąca około 10 proc. wszystkim przypadków zachorowań. więcej »

Kształty naszego zdrowia

Aby zapewnić organizmowi siły i energię poszukujemy produktów, które dostarczą mu niezbędne składniki. Do tego nie trzeba jednak wiele wysiłku. Natura sama podpowiada, co jeść, aby utrzymać ciało w dobrej formie. Niewielu z nas zwraca uwagę na kształt owoców i warzyw. Bardzo często przypominają one jednak części ludzkiego ciała. Jest to naturalna podpowiedź, które produkty zawierają składniki konieczne do prawidłowego funkcjonowania poszczególnych partii organizmu. więcej »

Znaczen kropli na zatkany nos w leczeniu kataru siennego

Zatkany nos, wodnista wydzielina (katar sienny), swędzenie nosa i oczu oraz napadowe kichanie, często po kilkanaście razy, to typowe objawy alergicznego nieżytu nosa. Objawy kataru siennego występują w okresie ekspozycji na uczulające nas alergeny. W Polsce najczęstszymi alergenami sezonowymi wywołującymi katar sienny są alergeny pyłku traw (w maju, czerwcu i lipcu), pyłku brzozy (w kwietniu) oraz pyłku bylicy (w drugiej połowie lipca i sierpniu). więcej »

Dlaczego wszyscy powinniśmy dbać o linię?

Wysportowana sylwetka jest nie tylko gwarantem dobrego samopoczucia i powodem do dumy, ale również pozwala na zachowanie właściwej kondycji zdrowotnej. Wiele chorób, w tym zawał, wylew, miażdżyca czy cukrzyca, częściej dotyka osoby właśnie z nadwagą. Chcąc oddalić groźbę chorób związanych z otyłością, każdy z nas powinien zadbać o prawidłową wagę ciała. więcej »

Przypadki chodzą po ludziach, a ludzie... po bankach

Realia codzienności raczej nas nie rozpieszczają, dlatego często narzekamy na system, który odpowiedzialny jest za rynek pracy czy zarobki. Dopóki życie toczy się tak, że zdrowie pozwala nam pracować, możemy mówić o szczęściu, ponieważ wiele osób wskutek nagłych chorób lub nieoczekiwanych wypadków traci zdrowie, zostaje kalekami, co z góry wyklucza normalne funkcjonowanie. więcej »

Aktywność fizyczna osób z nadwagą i otyłością - podstawowe zasady

Brak ruchu przyczynia się nie tylko do nadmiernego przyrostu masy ciała, wad postawy, lecz także zwiększa ryzyko rozwoju wielu schorzeń, m.in. chorób układu krążenia, cukrzycy, jak i niektórych nowotworów. Umiarkowana, regularna aktywność fizyczna poprawia natomiast stan zdrowia, opóźnia starzenie się organizmu i wydłuża życie. Ułatwia także redukcję masy ciała, a zwłaszcza zmniejszenie ilości brzusznej tkanki tłuszczowej, z którą wiąże się ryzyko rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. więcej »

Nie daj się grypie. Nie ułatwiaj wirusom zadania

Trudno uchronić się przed nią, jeżeli wirus znajduje się w naszym otoczeniu. Dom, praca, szkoła czy środki komunikacji miejskiej, to idealne miejsca do rozprzestrzeniania się wirusa, który wywołuje grypę. Jak uniknąć zakażenia i dbać o zdrowie swoje i najbliższych? więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe