Długie loty samolotem a objawy przewlekłej niewydolności żylnej
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Długie loty samolotem a objawy przewlekłej niewydo…

Długie loty samolotem a objawy przewlekłej niewydolności żylnej

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 26-06-2019


 
Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych jest chorobą związaną z występowaniem objawów zastoju żylnego. Zastój żylny może być związany z występowaniem żylaków, zespołu pozakrzepowego i innych. Subiektywne objawy choroby nasilają się szczególnie wieczorami oraz po długim okresie utrzymywania postawy stojącej lub siedzącej. Długotrwały lot samolotem może spowodować pogorszenie symptomów i wzmóc uczucie ciężkości oraz obrzęk nóg. Jak łagodzić te nieprzyjemne dolegliwości?

Lot samolotem a przewlekła niewydolność żylna

Czynnikiem zaostrzającym objawy przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ) jest między innymi długie utrzymywanie pozycji siedzącej lub stojącej. Nieodłącznym elementem długich podróży samolotowych, coraz częściej obecnych w życiu Polaków, jest wymuszona pozycja siedząca. Zjawisko to generuje ryzyko czasowego pogorzenia się symptomów związanych z niewydolnością żylną. Uczucie „ciężkości” kończyn dolnych i ich nadmiernej „pełności” to nieprzyjemne doznania towarzyszące narażonym osobom w trakcie długotrwałego lotu samolotem oraz pewien czas po dotarciu do destynacji lotu i opuszczaniu pokładu.

Wymienione objawy najczęściej spowodowane są przewlekłą niewydolnością żylną. PNŻ jest niejednorodną chorobą o zróżnicowanym przebiegu. Podstawowym problemem w tej dolegliwości jest zastój żylny powstały wskutek wstecznego przepływu w żyłach (refluks) lub zwężenia bądź niedrożności żył. Zjawiska te wywołane są zwykle uszkodzeniem zastawek żylnych. Zastawki pełnią rolę zaworów przepuszczających krew tylko w jednym kierunku, w stronę serca. Nieprawidłowe działanie tych naturalnych zaworów prowadzi do nieskutecznego przepływu krwi i zastoju krwi w naczyniach.

liotonlotsamolotem.jpg

Drugi system wspomagający prawidłowy przepływ jest to tak zwana pompa mięśniowa. Polega ona na wspomaganiu krążenia żylnego poprzez skurcze mięśni szkieletowych łydki. Kurczące się mięśnie pompują krew ośrodkowo jednocześnie nie pozwalając na cofanie się krwi do części obwodowych, w tym wypadku stóp. Poruszanie się związane jest również z naciskiem na stopy. Naczynia włosowate w stopach pod wpływem nacisku kurczą się dodatkowo tłocząc krew do żyły głównej dolnej a ostateczne prawej komory serca. Długotrwała wymuszona pozycja siedząca sprawia, że metody kompensacji niewydolności zastawkowej czyli pompa mięśniowa i tłoczenie krwi przy ucisku na stopy nie są aktywne.

Jak radzić sobie z ciężkością nóg w czasie lotu?

Metody kompensacji niewydolności zastawek żylnych powinny obejmować sposoby związane z aktywnością fizyczną. W ramach możliwości należy zachować ruchliwość w trakcie lotu samolotem. Odbycie spaceru co jakiś czas może zmniejszyć ryzyko wystąpienia przykrych doznań związanych z długotrwałym siedzeniem. Masaż łydek w postaci ucisku prowadzonego od części obwodowych nóg w kierunku ud oraz zastosowanie pończoch uciskowych w trakcie lotu jest kolejnym sposobem zmniejszającym objawy dolegliwości. Środki farmakologiczne takie jak żel Lioton 1000 stanowią cenny dodatek do terapii uciskowej w trakcie trwania lotu.

Podsumowanie

W celu zmniejszenia objawów PNŻ w trakcie lotu samolotem można stosować metody fizykalne oraz dodatkowe farmakologiczne. W celu leczenia choroby należy zwrócić się do lekarza, który ustali indywidualne postępowanie terapeutyczne oraz leczenie chorób zwiększających ryzyko wystąpienia PNŻ, najczęściej nadciśnienia tętniczego.

W.Press, 26-06-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe