Ospałość, gorączka i bóle kości mogą być objawami białaczki
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Ospałość, gorączka i bóle kości mogą być objawami …

Ospałość, gorączka i bóle kości mogą być objawami białaczki

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 05-06-2019


 
Gorączka, ospałość, krwawienie z nosa czy łatwość powstawania siniaków zazwyczaj nie nasuwają na myśl nowotworu krwi. Tymczasem są to objawy białaczki. Co to jest białaczka?

Białaczka - objawy

Objawy białaczki nie są charakterystyczne. Zdarza się, że chory bagatelizuje osłabienie, gorączkę czy powiększenie węzłów chłonnych choć są to symptomy rozwijającej się białaczki. Nieraz zdarza się, że nowotwór ten nie daje żadnych objawów i wykrywany jest… przypadkowo podczas wykonywania badania morfologii krwi.

Jakich objawów nie należy bagatelizować? Nowotwory krwi mogą mieć przebieg ostry lub przewlekły. Choroba o ostrym przebiegu ma gwałtowny charakter. Chory może odczuwać stany gorączkowe, nocne poty, bóle mięśni i stawów zwłaszcza w kończynach, a także ich drętwienie. Chorym słabnie apetyt, spada masa ciała, powiększają się węzły chłonne i czasem występują bóle brzucha.

Nieraz pojawiają się objawy skazy krwotocznej, czyli zaburzenia krzepnięcia krwi. W jej wyniku łatwo tworzą się siniaki i pojawiają krwotoki z nosa. Chory może też cierpieć na anemię. Wskazywać może na to uczucie ciągłego zmęczenia, apatia, senność i bladość skóry.

Niepokojące są także częste infekcje, które nawracają pomimo leczenia antybiotykami. Jest to wynik pojawienia się w układzie immunologicznym komórek nowotworowych, które wypierają prawidłowe, zdrowe krwinki. Z tego względu organizm staje się podatny na infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze.

nowotwor_probki.jpg

Jak diagnozuje się białaczkę?

Pierwszym badaniem wykonywanym w przypadku podejrzenia białaczki jest morfologia krwi obwodowej z ręcznym rozmazem. Dzięki temu komórki krwi mogą być dokładnie obejrzane i precyzyjnie policzone przez pracownika laboratorium.

W przypadku podejrzenia białaczki obserwuje się zazwyczaj zwiększoną liczbę leukocytów, niedokrwistość i małopłytkowość. Dzięki rozmazowi można m.in. stwierdzić, że większość leukocytów to blasty, czyli niedojrzałe komórki krwiotwórcze, zwykle nowotworowe.

Wyniki badania, które mogą wskazywać na białaczkę różnią się w zależności od rodzaju nowotworu. W przypadku ostrej białaczki szpikowej stwierdza się np. niewielką liczbę neutrofili, inaczej niż w przypadku przewlekłej białaczki szpikowej. W przypadku ostrej białaczki limfoblastycznej można zauważyć limfoblasty.

Jeśli morfologia nie pozwala wykluczyć białaczki wówczas wykonuje się biopsję szpiku, a także dodatkowe badania takie jak np. RTG czy USG.

Leczenie białaczki

Istnieje kilka metod leczenia białaczki. W przypadku białaczek przewlekłych nieraz nie wdraża się leczenia dopóki nie jest ono konieczne. Przy ostrych białaczkach zastosowanie znajduje zazwyczaj chemioterapia lub - jeśli pacjent się kwalifikuje i znajdzie się właściwy dawca - przeszczepienie szpiku. Więcej o białaczce dowiesz się na stronie https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.

W.Press, 05-06-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe