Jak poradzić sobie z bólem zęba?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Jak poradzić sobie z bólem zęba?

Jak poradzić sobie z bólem zęba?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 22-08-2019

Fot. Fotolia
 
Ból zęba jest bardzo powszechnym problemem. Niemalże każdy w swoim życiu przynajmniej raz doświadczył tej nieprzyjemności, która jest jednym z sygnałów świadczących o mającym miejsce procesie chorobowym. Podczas wystąpienia dolegliwości warto wiedzieć jak sobie z nimi radzić i zapobiegać przed wystąpieniem kolejnych epizodów. Ignorowanie bólu oraz brak lub odwlekanie konsultacji w gabinecie stomatologicznym mogą doprowadzić do wystąpienia groźnych powikłań.


Przyczyny bólu zęba

Przyczyn bólu zębów może być bardzo dużo. Jedne są poważne, inne mniej, niemniej jednak zawsze warto zainteresować się i zastanowić nad ewentualną przyczyną. Sam charakter bólu może być różny – od ostrego, występującego nagle, bez konkretnej, uchwytnej przyczyny, do mającego miejsce cały czas, jednomiernie nasilonego. Do częstych przyczyn bólu zębów zalicza się:
  • Nadwrażliwość, która spowodowana jest kontaktem odsłoniętej zębiny z bodźcami zewnętrznymi, takimi jak wysoka temperatura czy niska temperatura, lub bodźcami chemicznymi, którymi mogą być na przykład słodkie pokarmy. Zębina zostaje odsłonięta najczęściej w mechanizmie odsunięcia dziąsła. Następnie szkliwo pokrywające zębinę ulega erozji, a to doprowadza do występowania dolegliwości bólowych. Ból ma najczęściej charakter ostry i krótkotrwały.
  • Próchnicę, która jest chorobą bakteryjną, a jej istotą jest postępujący proces demineralizacji tkanek twardych zęba. W przypadku braku leczenia doprowadzić to może do odsłonięcia i uszkodzenia znajdującej się głębiej miazgi zęba, która jest niezwykle wrażliwa i drażnienie jej przez różne bodźce objawia się jako silny ból. Na etapie zainfekowania zębiny ból przyjmuje charakter ostry, występujący w momencie podrażnienia zębiny. W momencie zajęcia w procesie chorobowym miazgi dochodzi do występowania bólu o charakterze ciągłym i silnym. Poprzez odsłoniętą miazgę bakterie mogą znaleźć się w krwioobiegu, co jest sytuacją niezwykle niebezpieczną. Warto pamiętać o możliwości zapobiegania temu schorzeniu poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej.
  • Zabiegi stomatologiczne, takie jak wypełnianie zębów, również mogą doprowadzać do występowania bólu, nie tylko w trakcie przeprowadzania tych zabiegów. Dzieje się tak w efekcie podrażniania miazgi przez materiał wypełniający.
  • Wyrzynanie się zębów, czyli pojawianie się ósemek, nazywanych powszechnie zębami mądrości, również może powodować występowanie dolegliwości bólowych.

bol_zeba.jpg

Co robić w przypadku występowania bólu?

Przede wszystkim, jak już zostało to wspomniane, bólu nie należy ignorować. W celu uśmierzenia bólu niezwykle przydatny może okazać się lek zawierający deksketoprofen z trometamolem, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zwalcza nie tylko ból, ale i zapalenie, zaczyna działać szybko i można go stosować na pusty żołądek. Warto również pamiętać o możliwościach zapobiegania występowania tych nieprzyjemnych doznań. Można to zrobić poprzez regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, prawidłową higienę jamy ustnej oraz stosowanie odpowiedniej diety, a przy występowaniu niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty.

W.Press, 22-08-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe