Czy aktywność fizyczna może wpłynąć na stan chorej tarczycy?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Czy aktywność fizyczna może wpłynąć na stan chorej…

Czy aktywność fizyczna może wpłynąć na stan chorej tarczycy?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 28-05-2019


 
Tarczyca jest to niezbędny nam do życia gruczoł, znajdujący się w przednio-dolnej części szyi, z przodu krtani i tchawicy. Jej główną funkcją jest produkcja i uwalnianie do krwi trzech hormonów: tyrozyny, trójjodotyroniny i kalcytoniny.

Tyrozyna - pobudza procesy utleniania w tkankach, wspiera rozkład tłuszczów, zwiększa wchłanianie glukozy i jej zużycie przez komórki. Dodatkowo wpływa na czynność gruczołów płciowych, reguluje laktację i rozród.

Trójjodotyronina - wpływa na procesy rozkładu białek w mięśniach, w osoczu wspiera rozkład tłuszczów, a w wątrobie i tkance tłuszczowej wspiera lipogenezę. W niemowlęctwie i dziecięctwie jest kluczowa dla rozwoju układu nerwowego i prawidłowego wzrostu.

Kalcytonina - reguluje gospodarkę wapniowo - fosforową organizmu.

Tarczyca jest więc ważnym elementem organizmu mającym duży udział w procesach metabolicznych i zarówno nadmiar jak i niedobór hormonów tarczycy może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego ciała.

Choroby tarczycy

Nadczynność tarczycy

spowodowana nadmiarem tyrozyny i trójjodotyroniny w organizmie. Do najczęściej spotykanych objawów należą te ze strony serca:
 • arytmie
 • kołatania serca
 • bóle stenokardialne.

Innymi częstymi objawami są:
 • nadmierne łaknienie przy jednoczesnej utracie masy ciała
 • niepokój, bezsenność i pobudzenie
 • lepka skóra i drżenia rąk,
 • u kobiet często zaburzenia miesiączkowania i problemy z utrzymaniem ciąży

Warto jednak pamiętać, że objawy występują w różnej konfiguracji u różnych osób i nieczęsto są identyczne dla dwóch różnych chorych.

tarczyca11.jpg

Przyczyny nadczynności tarczycy:

ciąża, zaburzenia hormonalne okresu przekwitania, zaburzenia płciowe, silny uraz lub stres, choroby zakaźne, oraz guzki tarczycy i choroba Graves-Basedowa jedna z częściej występujących przyczyn nadczynności.

Niedoczynność tarczycy


To stan, w którymś z jakiegoś powodu tarczyca produkuje mniejszą ilość hormonów niż ta, która niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zbiór objawów jest na tyle zróżnicowany, że dopiero badanie krwi, stwierdzające poziom hormonów tarczycy może z pewnością potwierdzić diagnozę.

Do objawów somatycznych zaliczają się takie symptomy jak:
 • nieuzasadniony przyrost masy ciała
 • częste zaparcia
 • chroniczne zmęczenie
 • bóle mięśniowo - stawowe
 • obniżone libido, impotencja
 • problemy z pamięcią i koncentracją
 • problemy skórne, zwłaszcza na łokciach i kolanach, skóra jest przesuszona i popękana
 • włosy i paznokcie stają się słabe i łamliwe
 • uczucie przenikliwego zimna, nawet podczas upalnych dni.

U noworodków niedoczynność tarczycy objawia się przedłużoną żółtaczką oraz późniejszym opóźnieniem w rozwoju psychicznym i fizycznym, zaburzeniami wzrostu, problemami skórnymi czy brakiem apetytu.

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Głównie uszkodzenie lub niedorozwój gruczołu tarczowego, choroba Hashimoto - autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, w ostatnich latach coraz częściej diagnozowana, szczególnie u kobiet oraz uszkodzenie przysadki mózgowej i wynikające z tego zaburzenie w wydzielaniu TSH.

Chora tarczyca a aktywność fizyczna

Chora tarczyca, zarówno w niedoczynności jak i w nadczynności to zachwianie równowagi całego organizmu, o ile jednak w nadczynności tarczycy czujemy ciągłą potrzebę ruchu, którą łatwiej spożytkować na ćwiczenia fizyczne, o tyle w niedoczynności zwykle mamy do czynienia z dwoma stanami w przypadku aktywności fizycznej:
 • ciągłe zmęczenie i brak sił odbiera całą chęć do ćwiczeń
 • mimo mobilizacji i regularnych treningów nie widać żadnych efektów

Zwłaszcza choroba Hashimoto bez odpowiedniego wsparcia farmakologicznego może uniemożliwić redukcję wagi, pomimo dużego nakładu ćwiczeń.

Jak ćwiczyć z chorą tarczycą?

Warto pamiętać o jednym - wycieńczające, intensywne ćwiczenia powodują wzrost poziomu kortyzolu w organizmie, który jeszcze mocniej zaburza pracę tarczycy i w efekcie zostawia nas z niezmienioną wagą, za to z ogromnym zniechęceniem i uczuciem przetrenowania.

Dlatego warto wprowadzić treningi interwałowe - naprzemienna zmiana tempa i intensywności ograniczy wyrzut kortyzolu. Jeśli jesteś fanem treningów cardio, wsiądź na rower, wybierz się na lekki jogging po lesie lub marszobieg. Warto pilnować tętna i zadbać o to, aby nie przekraczało 140-150/minutę.

Warto zaopatrzyć się w opaski z obciążnikami na ręce i nogi i nosić je jak najczęściej - takie ćwiczenia wykonujemy niejako mimochodem, a i tak wspomagają one spalanie tkanki tłuszczowej i wzmacniają nasze mięśnie, wpływając jednocześnie korzystnie na metabolizm. Ćwiczenia z obciążnikami, podobnie jak ćwiczenia z użyciem masy własnego ciała takie jak deska, podciąganie na drążku czy spokojna joga lub pilates to również dobre ćwiczenia dla osób z nadczynnością tarczycy, których problemem jest niedowaga i bardziej zależy im na budowie masy mięśniowej niż spalaniu zbędnej tkanki.

Aktywność fizyczna nie wyleczy chorej tarczycy, ale pomoże uporać się z objawami choroby, dlatego warto włączyć ją do swojego planu dnia.

W.Press, 28-05-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe