Leczenie trądziku pospolitego. Jakie preparaty i leki są stosowane w terapii trądziku?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Leczenie trądziku pospolitego. Jakie preparaty i l…

Leczenie trądziku pospolitego. Jakie preparaty i leki są stosowane w terapii trądziku?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 04-06-2019


 
Trądzik dotyka ok. 80% wszystkich osób w wieku od 11 do 30 lat. Odpowiednio dobrana farmakoterapia oraz pielęgnacja w wielu przypadkach pozwala na ograniczenie rozwoju choroby. Jeśli chorujesz na trądzik i planujesz wizytę u dermatologa, sprawdź jakie leki mogą się znaleźć na twojej recepcie.

Kwasy

Podstawowym preparatem stosowanym w leczeniu trądziku o łagodnym nasileniu w Polsce jest kwas azelainowy. Jest on dostępny w aptekach w formie maści na trądzik Skinoren Ma on działanie przeciwzapalne i keratynolityczne. Dodatkowo pomaga zmniejszyć widoczność oraz ograniczyć powstawanie nowych przebarwień. Inne kwasy dostępne w preparatach kosmetycznych np. kwasy AHA lub BHA stosowane w codziennej pielęgnacji oraz jako jednorazowe zabiegi dermatologiczne skutecznie przyspieszają złuszczanie się martwego naskórka i zapobiegają powstawaniu zaskórników.

Retinoidy stosowane miejscowo

W przypadku, jeśli stosowanie kwasów nie przynosi oczekiwanych rezultatów, można zastosować retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Ich działanie przeciwtrądzikowe skupia się na modulowaniu rogowacenia komórek mieszków włosowych poprzez modyfikacje metabolizmu keratynocytów. Nasila ich proliferację i wykazuje działanie keratolityczne. Dodatkowo hamuje odczyn zapalny. Stosowanie retinoidów jest obarczone większą ilością powikłań niż stosowanie kwasów. Mogą one silnie podrażniać skórę, prowadząc do jej złuszczania, co w wielu przypadkach jest główną przyczyną rezygnacji z terapii i odstawienia leku. Silnie uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych, dlatego osoby stosujące retinoidy nie powinny zażywać kąpieli słonecznych. Kuracje należy przeprowadzić w miesiącach zimowych, bezwzględnie stosując filtry przeciwsłoneczne.

chlopakztradzikiem2.jpg

Substancje działające przeciwbakteryjnie

W przypadku trądziku z silnym odczynem zapalnym, krostkowego lub grudkowo-krostkowego dermatolog może zalecić stosowanie maści z antybiotykiem lub antybiotyku doustnie. Pomaga to ograniczyć rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie stanu zapalnego. Na rynku dostępne są preparaty łączone zawierające retinoid oraz np. nadtlenek benzoilu o działaniu przeciwbakteryjnym. Niestety zewnętrzne stosowanie antybiotyku często nie jest wystarczająco skuteczne, przez co pacjenci często decydują się na podjęcie terapii doustnej trwającej kilka miesięcy. Jak wiemy stosowanie substancji przeciwbakteryjnej, przez tak długi okres może wpływać negatywnie na funkcjonowanie flory bakteryjnej jelit. Dodatkowo większość antybiotyków jest toksyczna dla wątroby, co wymaga od przyjmującego abstynencji alkoholowej.

Retinoidy stosowane doustnie

Ostatecznym sposobem walki z trądzikiem jest stosowanie retinoidów doustnie przez okres kilku miesięcy. Jest to terapia stosowana po wyczerpaniu innych dostępnych metod leczenia. Jest obarczona wieloma powikłaniami, z których najbardziej uciążliwym jest nadmierna suchość skóry i błon śluzowych prowadząca do regularnych krwawień z nosa i kącików ust. Niestety terapia obarczona jest ryzykiem nawrotu po zakończeniu leczenia.

W.Press, 04-06-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe