Czy trening CrossFit jest drogi?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Czy trening CrossFit jest drogi?

Czy trening CrossFit jest drogi?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 12-06-2019

Fot. Fotolia.com
 
Decydując się na pierwszy krok związany z rozpoczęciem treningów, często sugerujemy się rachunkiem “za i przeciw”. W końcu aktywność fizyczna to poniekąd inwestycja w nasze zdrowie. Co zatem inwestujemy? Przede wszystkim nasz czas, który dobrze wykorzystany przyniesie super-rezultaty w postaci osiągniętych celów jak zrzucenie wagi czy poprawa formy.

Jeżeli wspominamy o inwestycji, nie możemy zapomnieć o wkładzie materialnym, który bardzo często decyduje, jaką formę aktywności podejmujemy. Znajomi przekonują nas do biegania, do którego podobno wystarczą dobre chęci i popularna aplikacja a telefonie. Popularne siłownie kuszą nas karnetami w cenie zgrzewki napoju izotonicznego, a zachętą ma być nienagannie wyglądająca sylwetka osoby, która na pierwszy rzut oka spędziła na tej siłowni o wiele więcej niż pierwszy próbny miesiąc.


Skąd zatem bierze się fenomen CrossFitu, który uważany jest za bardzo drogą alternatywę aktywności fizycznej i jak to się ma do reszty zajęć sportowych, które na pozór są praktycznie bezkosztowe? Sprawdźmy!

Karnet na CrossFit - co dostajesz w zamian?

Decydując się na rozpoczęcie treningów w afiliowanym boxie CrossFitowym, musisz liczyć się z wydatkiem ok. 250 zł za miesięczny karnet typu “OPEN” czyli z nielimitowaną liczbą wejść. W porównaniu do tradycyjnej siłowni jest to spory wydatek, natomiast usługa, jaką finalnie otrzymujesz, różni się diametralnie od standardu w typowym klubie z maszynami.

crossfit.jpg

Trenuj i osiągaj cele pod okiem trenera

Czynników, które wpływają na cenę karnetu, jest kilka. Przede wszystkim to, co wyróżnia zajęcia CrossFit, to opieka trenerska, którą można porównać do zajęć indywidualnych. Idąc na klasę CrossFitową, zazwyczaj będziesz trenować w kameralnej grupie 10-18 osób - większość boxów ma limit osób na zajęciach. Dzięki temu masz pewność, że jesteś pod stałym nadzorem wykwalifikowanego trenera, który obserwuje Twoje ruchy, poprawia technikę i doradza w momencie, kiedy widzi taką potrzebę.

Trener ma za zadanie nauczyć Cię wzorca poprawnego ruchu, abyś mógł wykorzystać go później w treningach. Osoba trenera jest bardzo pomocna w doborze odpowiednich wersji ćwiczeń - pokaże Ci jak skalować ćwiczenia do Twoich indywidualnych potrzeb, abyś miał z tego satysfakcję i robił to poprawnie.

Plan treningowy, dostosowany do Ciebie

Programowanie to kolejna rzecz, która wyróżnia trening CrossFit. W najprostszych słowach - w cenie karnetu otrzymujesz plan treningowy, który realizujesz pod okiem trenera, dopasowując odpowiednią wersję ćwiczeń. CrossFit z założenia jest treningiem funkcjonalnym, który może wykonać każdy, bez względu na wiek, poziom sprawności, czy wytrenowanie. Dzięki skalowaniu ćwiczeń trener jest w stanie zaproponować najbardziej optymalną wersję treningu. Na czym polega skalowanie?

Powiedzmy, że w treningu pojawiają się podciągnięcia - jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z gimnastyką, to będzie Ci trudno wykonać ten element na samym początku. Progresją do ruchu podciągnięcia będzie wolne opuszczanie się z pozycji z brodą nad drążkiem, czyli wykonanie samej fazy ekscentrycznej tego ćwiczenia. Jeżeli to jest w dalszym ciągu za trudne, zejdź ze stopniem zaawansowania i wykonaj przyciąganie klatki piersiowej do kółek w opadzie tułowia (ring-rows) - Trudność ćwiczenia dostosowujesz w tym wypadku od stopnia nachylenia ciała - im bardziej pozioma pozycja, tym trudniej wykonać zadanie.

Różnorodność treningowa, która się nie nudzi!

Jeżeli jesteś typem człowieka, którego wzdryga na samą myśl biegania w pętli, albo jazdy na rowerku stacjonarnym przez pół godziny, nie mogłeś trafić lepiej. CrossFit to trening holistyczny składający się z trzech głównych filarów, jakimi są: gimnastyka, dźwiganie ciężarów i ćwiczenia wydolnościowe. Z każdego filaru jesteśmy w stanie wyodrębnić kilka, kilkadziesiąt elementów, które połączone ze sobą w odpowiedni sposób (patrz - programowanie), mogą stworzyć super trening sprawdzający sprawność od A do Z.

Monotonia i rutyna - tych słów nie usłyszysz na CrossFicie. Trenerzy nie pozwolą Ci się nudzić, serwując codziennie inny trening, który będzie się różnił od wcześniejszych. Oczywiście są treningi, które powinno się wykonywać cyklicznie, aby sprawdzić swój progres (benchmarki), ale są one wykonywane 1, może 2 razy do roku.

Podsumowanie

Jeżeli, do tej pory aktywność fizyczna kojarzyła Ci się z listą wyrzeczeń, przyszła pora na CrossFit. Od pierwszego treningu poczujesz, że trening różni się od innych aktywności. Staniesz się częścią społeczności niesamowitych ludzi, którzy bez względu na cel wspierają się wzajemnie na treningu. Zaczniesz trenować i czerpać z tego niesamowitą radość.

Pierwsze zajęcia w boxie CrossFitowym (INTRO), przeważnie są za darmo - wejdź do boxa i przekonaj się na własnej skórze czy to Twoja bajka. Mamy nadzieję, że wkręcisz się w treningi na dobre!

Autor: Karol Różycki, redaktor naczelny bloga na stronie www.unbrokenstore.com

W.Press, 12-06-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe