PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Leczenie grypy jelitowej - jak to skutecznie zrobić?

I choć z prawdziwą grypą ta atakująca jelita ma niewiele wspólnego, potrafi być równie uciążliwa. Oto kilka sposobów na szybkie pozbycie się problemu z wirusowym zakażeniem układu pokarmowego (potocznie zwanego grypą żołądkową lub jelitówką)... więcej »

Sposoby i skutki rzucenia palenia

Ostrzegawcze napisy na opakowaniach, wysokie ceny paczek papierosów, zakaz palenia w miejscach publicznych - restrykcje, które dotykają nałogowych palaczy mają zniechęcić ich do palenia. Jednak rzucanie palenia zależy tylko i wyłącznie od palacza - od jego chęci, od wiary w sukces, od metody, którą wybierze oraz od wsparcia rodziny i znajomych. więcej »

Terapia odleżyn

Długotrwałe leżenie w jednej pozycji przyczynia się do powstawania trudno gojących się ran, które zwykliśmy nazywać odleżynami. Na odleżyny cierpią przede wszystkim pacjenci obłożnie chorzy, ale rany tego typu mogą pojawić się również u tych osób, które są zmuszone do wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej. Jaka jest profilaktyka odleżyn i w jaki sposób można leczyć zagrażające zdrowiu rany? więcej »

Jak szybko wyleczyć katar?

Każdy wie, jak łatwo można złapać katar. Często wystarczą tylko przemoczone nogi, nieco osłabiona odporność lub przebywanie w towarzystwie zakatarzonej osoby. Mówi się, że leczony katar trwa siedem dni, a nieleczony - tydzień. więcej »

Zapalenie pęcherza – objawy i leczenie

Zapalenie pęcherza to przypadłość, która zdecydowanie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Wynika to z budowy anatomicznej kobiecego ciała, a konkretnie z długości cewki moczowej. U kobiet jest ona znacznie krótsza, a tym samym bardziej narażona na działanie bakterii, które powodują problemy z oddawaniem moczu. Jak wyglądają pierwsze objawy trudności z układem moczowym? Czy istnieje jakiś skuteczny lek na zapalenie pęcherza? więcej »

Bakterie w moczu? Sprawdź i działaj!

Bakterie w moczu są stale obecne i nie zawsze muszą oznaczać zapalenie układu moczowego – niewielka ilość bakterii (w granicach normy) nie wywołuje bowiem zmian zapalnych. Jeżeli jednak odczuwamy ból podbrzusza i pieczenie w trakcie oddawania moczu (objawy nie muszą występować równocześnie, wystarczy jeden z nich) – należy skontrolować mocz pod kątem obecności w nim bakterii. Jak to zrobić? więcej »

Objawy i leczenie chorych zatok

Zazwyczaj wszystko zaczyna się niewinnie, od zwykłego kataru. Z czasem pojawiają się inne nieprzyjemne dolegliwości, jak silny ból głowy, niedrożność nosa, ból u nasady nosa i zaburzenia węchu. Katar staje się coraz bardziej uciążliwy, ból coraz bardziej dokuczliwy, a komfort życia zdecydowanie mniejszy. Zapalenie zatok, bo o nim mowa, to jedno z najczęstszych... więcej »

Kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów na zatwardzenie

Zaparcia to dziś przypadłość pospolita i - niestety - bardzo bagatelizowana. Niesłusznie, bo konsekwencją nieleczonych zatwardzeń mogą być nie tylko guzki krwawnicze (hemoroidy), ale także rak jelita grubego. Na zaparcia cierpi co trzeci Polak. W większości przypadków sami jesteśmy sobie winni. Niewłaściwa dieta uboga w płyny i błonnik, do tego mało aktywny styl życia - to tylko niektóre z czynników wpływających na ich pojawienie się. Zaparcia potrafią obniżyć jakość i komfort życia... więcej »

To grypa czy tylko przeziębienie?

O to, że zaraziliśmy się grypą wielu z nas podejrzewa siebie co najmniej raz w roku. Złe samopoczucie, osłabienie, katar, gorączka – te objawy najczęściej są spowodowane przeziębieniami. Grypa natomiast jest znacznie poważniejszą sprawą. Czy da się je rozróżnić i jak sobie z nimi radzić? więcej »

Sprawdzone sposoby na ból gardła

Ból gardła najczęściej pojawia się nagle i niespodziewanie. Przyczyną zdecydowanej większości infekcji gardła są wirusy, które zaatakowały nasz chwilowo osłabiony organizm. Jak poradzić sobie z objawami przeziębienia? Oto kilka sprawdzonych sposobów. więcej »

Leczenie niestrawności - czy zawsze trzeba iść do lekarza?

Choćbyśmy restrykcyjnie dbali o dietę, raz na jakiś czas i tak dopadnie nas niestrawność. W zależności od tego jak wrażliwy jest nasz układ pokarmowy, możemy liczyć się z tym, że zjedzenie określonych potraw wywoła uciążliwe dolegliwości. Znamy je doskonale: uczucie przepełnienia (tzw. „ołów w żołądku”), wzdęcia, ból, często zgaga. Ideałem byłoby przyspieszenie trawienia, tak by felerna treść pokarmowa jak najszybciej opuściła nasz organizm. Jeśli pofolgowaliśmy sobie i zjedliśmy coś, co nam może szkodzić, powinniśmy wspomóc żołądek i jelita, aby poradziły sobie z problemem. więcej »

Rodzaje stomii - w jakich przypadkach pacjent wymaga zabiegu?

Nowotwór jelita grubego, choroba zapalna, polipy jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna mogą mieć swoje konsekwencje w postaci wykonania zabiegu chirurgicznego zwanego stomią. Stomia polega na połączeniu części jelita z powierzchnią ciała, gdy lekarz wycina zaatakowany chorobą fragment jelita i tworzy nową drogę wypróżniania się poprzez otwór w ścianie brzucha. więcej »

Przyjemne leczenie nieprzyjemnych hemoroidów

Wstyd jest głównym powodem, dla którego nie diagnozujemy u specjalisty dolegliwości związanych z hemoroidami, a wystarczy nawet jedna wizyta i zabieg trwający 10 minut, żeby w prosty sposób pozbyć się schorzenia raz na zawsze. więcej »

Szczepienie przeciw grypie sezonowej u chorych na cukrzycę

Grypa to poważna choroba zakaźna, której przebieg może być łagodny, jednakże istnieje spore ryzyko wystąpienia groźnych powikłań, które stanowią już istotny problem kliniczny. Jako profilaktykę powikłań stosuje się szczepienia ochronne, którymi objęci są w szczególności pacjenci z tzw. grup ryzyka. Należą tu m.in. chorzy na cukrzycę. Najczęstszymi powikłaniami grypy są wtórne infekcje bakteryjne (np. zapalenie płuc, zapalenie zatok, oskrzeli) oraz pogorszenie przebiegu choroby podstawowej, w tym wypadku cukrzycy. więcej »

Jak wygrać z bólem?

Ból należy do nieprzyjemnych odczuć, zarówno zmysłowych jak i emocjonalnych. Odczuwanie bólu umożliwia nam jednak reagowanie na niebezpieczne sytuacje. To dzięki niemu wiemy kiedy cofnąć dłoń, gdy znajdzie się za blisko źródła ciepła, unikając w ten sposób oparzenia. Ból informuje nas również o nieprawidłowościach wewnątrz naszego organizmu – towarzyszy on rożnego rodzaju zapaleniom i uszkodzeniom. Intensywne i długotrwałe odczuwanie bólu wpływa... więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe