Foundation One - w jaki sposób opisuje profil nowotworu?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Foundation One - w jaki sposób opisuje profil nowo…

Foundation One - w jaki sposób opisuje profil nowotworu?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 03-09-2018


 
Foundation One to innowacyjny test, na podstawie którego powstaje pełny profil nowotworu. Dzięki temu, lekarzom prowadzącym leczenie, znacznie łatwiej jest określić możliwe reakcje organizmu na wdrożoną terapię. Okazuje się, że badanie raka na poziomie DNA daje wiele odpowiedzi odnośnie tego, jak będzie się on zachowywał.

Foundation One oznacza wykorzystanie profilowania genomowego do walki z nowotworem. Wynik oparty jest na badaniu biomarkerów, przez co pozwala na zaproponowanie pacjentowi celowanych immunoterapii o potencjalnie największej skuteczności.

Foundation One czyli więcej niż zwykły test

Test Foundation One opiera się na wiedzy, że każdy nowotwór jest inny. To, że u dwóch różnych osób występuje w okolicy tego samego narządu, wcale nie znaczy, że będzie tak samo odpowiadał na zadaną terapię. Już zastosowanie pojedynczego testu ujawnia zmiany w DNA, na podstawie których można określić genezę choroby i z dużym prawdopodobieństwem zidentyfikować jej przebieg, a także odpowiedź na zastosowane leki. W ten sposób wykrywany zostaje profil genomowy nowotworu.

Jest to przełom w medycynie, gdyż do niedawna zmiany nowotworowe klasyfikowano tylko ze względu na wspomniane miejsce ich występowania. Dziś wiadomo, że konkretne uszkodzenia struktury DNA są w stanie wpłynąć na powstanie i rozwój choroby. Wynik jest bardzo wiarygodny, co potwierdza liczba publikacji w międzynarodowych fachowych czasopismach. Co więcej, badanie jest od razu skorelowane z bazą danych różnych przypadków zachorowań, na podstawie której można określić jaka terapia da najlepszy efekt.

cancer1858912.jpg

Czym jest onkologia precyzyjna?

Foundation One w diagnostyce i leczeniu nowotworów stawia na tzw. onkologię precyzyjną. Do niedawna była to forma leczenia zupełnie niedostępna dla przeciętnego pacjenta - najnowsze badania sprawiły, że staje się rzeczywistością. Polega na rozpatrywaniu każdego przypadku zachorowań na raka bardzo indywidualnie. Analiza odbywa się na poziomie molekularnym, co daje szansę na kompleksowe poznanie nie tylko mechanizmu choroby, ale też możliwej ścieżki jej rozwoju. Dla specjalistów onkologów oznacza to dostęp do nowych metod leczenia nowotworów. Tym bardziej, że wraz z wynikiem otrzymują dostęp do bazy danych ponad 180 tys przypadków - im więcej osób zdecyduje się na wykonanie testu, tym baza będzie się bardziej powiększać, dlatego też tak ważny jest udział specjalistów, ponieważ tylko oni mogą zamówić test.

Celem badania jest znalezienie określonych mutacji, które odpowiadają za powstanie i rozwój choroby. W ten sposób określony zostaje typ genetyczny nowotworu, a terapia dobierana jest właśnie na tej podstawie. Dla lekarzy prowadzących leczenie oznacza to poszerzenie wachlarza możliwości, którymi dysponują. Dla pacjenta to po prostu szansa na życie. Biomarkery, które uwzględnia test mają istotną rolę w procesie diagnozy, wyborze leczenia, prognozowaniu przebiegu choroby, monitorowaniu leczenia, ale też przewidywania skutków ubocznych zastosowanej terapii.

W.Press, 03-09-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe