Zaćma: objawy, przyczyny, leczenie
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Zaćma: objawy, przyczyny, leczenie

Zaćma: objawy, przyczyny, leczenie

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 27-11-2018


 
Jedną z najczęściej występujących chorób narządu wzroku jest zaćma. Zapadają na nią głównie osoby starsze – kobiety po 60. roku życia. Przyczyn zachorowalności może być wiele. Jak rozpoznać zaćmę i jak ją leczyć?

Zaćma powstaje na skutek pojawiania się mętów i odbarwień na soczewce oka. Soczewka jest przezroczystą i elastyczną częścią gałki ocznej, znajdującą się między tęczówką a ciałem szklistym. Dzięki niej zachodzi zjawisko akomodacji, czyli dostosowywania się oka do widzenia z bliska i z daleka. Powstałe zmiany utrudniają przepływ promieni świetlnych do siatkówki oka, co negatywnie wpływa na ostrość widzenia. Nieleczona zaćma może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje zaćmy: wrodzoną i nabytą.

Objawy zaćmy

Przebieg choroby jest bezbolesny i postępuje powolnie. Główną oznaką zachorowania jest stopniowe pogarszanie się wzroku. Chory widzi „przez mgłę” bądź „dziurkę od klucza”. Ma też problem patrzenia w stronę źródła intensywnego światła. W najbardziej zaawansowanych stadiach zaćmy chorzy mogą widzieć jedynie zarysy dużych przedmiotów – ich kontury bądź zmiany natężenia światła. Do objawów zaćmy zalicza się także zaburzenia w ocenie odległości, zez lub oczopląs. Dowiedz się więcej, jakie są rodzaje zaćmy: https://www.kardiotel.pl/operacja-zacmy

cataracta1.jpg

Leczenie zaćmy

Najczęściej wykorzystywaną metodą leczenia katarakty jest fakoemulsyfikacja, czyli zabieg chirurgiczny, polegający na rozbiciu zmętniałej soczewki za pomocą fal ultradźwięków i usunięcia jej pozostałości z gałki ocznej. Przed zabiegiem oko zostaje odpowiednio przygotowane poprzez kilkukrotne zapuszczenie kropel i znieczulone. Taki zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a pacjent nawet tego samego dnia wypisywany jest do domu.

Usunięcie soczewki może być również przeprowadzone bez użycia ultradźwięków techniką non – phaco, podczas której również wykonuje się małe nacięcie oka. Soczewkę wyprowadza się przez tunel twardówkowy i na jej miejsce wszczepia się nową.

ECCE, czyli zewnątrztorebkowe usunięcie zaćmy, to klasyczna metoda operacyjna, podczas której wykonuje się nacięcie, by mechanicznie wydobyć soczewkę i w to miejsce wstawić nową. Obecnie odchodzi się od tej metody, ponieważ jest ona inwazyjna i prowadzi do pooperacyjnych powikłań.

W.Press, 27-11-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe