Damon Q – dlaczego warto się zdecydować?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Aparat Damon Q – dlaczego warto się zdecydować?…

Aparat Damon Q – dlaczego warto się zdecydować?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 07-07-2018


 
Szeroki wybór różnego rodzaju aparatów ortodontycznych – stałych i ruchomych – sprawia, że można dobrać takie narzędzia terapeutyczne, które będą odpowiadać indywidualnym potrzebom i preferencjom pacjenta. O zastosowaniu konkretnego typu aparatu decyduje lekarz ortodonta po przeprowadzeniu wywiadu medycznego i wykonaniu odpowiednich badań oraz po konsultacji z pacjentem. Jedną z możliwości wyboru są nowoczesne aparaty ortodontyczne Damon Q.

Czym jest aparat Damon Q

Aparat bezligaturowy Damon, to szczególny typ aparatu pozwalającego na leczenie ortodontyczne wad zgryzu. To stały aparat bezligaturowy co oznacza, że nie ma on ligatur, czyli tzw. gumek zakładanych na zamki. Jego zaletą jest na pewno to, że dzięki brakowi gumek jest mało widoczny na zębach w porównaniu z tradycyjnym, metalowym, ligaturowym aparatem ortodontycznym.

Jak działa system Damon Q?

W powszechnie wykorzystywanych, stałych, metalowych aparatach ortodontycznych stosowane są łuki i zamki montowane do przednich – wargowych lub policzkowych – części zębów. Na zamkach umieszczane są ligatury, które utrzymują łuki we właściwym położeniu. Same łuki mają wywierać nacisk na prostowane zęby w zamkach.

W przypadku aparatów bezligaturowych z systemu Damona jest zupełnie inaczej, ponieważ nie ma w nich gumek. Aparat Damon składa się zatem z zamków umieszczanych na zębach, ale ich budowa różni się od metalowych aparatów ortodontycznych. Bezpośrednio do zamków mocowane są łuki napinające i wyrównujące zęby. Zamki w aparatach Damon Q mają specjalne zatrzaski – klapki, które pozwalają na montaż łuków i bardziej płynne przesuwanie zębów w pożądane miejsca. Aparat jest mniej widoczną, estetyczną wersją aparatu stałego.

aparatnaz.jpg

Dlaczego warto zdecydować się na aparat Damona?

Wybór aparatu Damon Q nie powinien być podyktowany wyłącznie względami estetycznymi, choć te mają duże znaczenie dla wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych i ortodontycznych. Aparat Damon Q jest mało widoczny, dlatego nie szpeci uśmiechu w takim stopniu jak zwykły aparat metalowy z ligaturami. Jego zaletą jest jednak i to, że pozwala na zmniejszenie siły tarcia i działania niepożądanych nacisków, które pojawiają się w wielu przypadkach jako efekt uboczny leczenia pacjentów przy użyciu aparatów standardowych – metalowych, z gumkami.

Przy użyciu aparatów z systemem Damona Q można zwiększyć komfort pacjenta, zmniejszyć ogólną liczbę wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym i skrócić czas niezbędny do uzyskania właściwych efektów terapeutycznych. Aparat Damon Q nosi się krócej, wywołuje mniej bólu i dyskomfortu podczas używania, dzięki temu, że jego zamki działają delikatniej i wymagają od ortodonty znacznie mniejszego zakresu regulacji.

Bez ligatur można łatwiej, w sposób kompleksowy utrzymywać higienę jamy ustnej na właściwym poziomie. Aparaty Damon Q pozbawione są ostrych krawędzi i licznych zakamarków, w których mogłyby gromadzić się resztki pokarmów i które stanowiłyby ognisko rozwoju próchnicy.

W.Press, 07-07-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe