Osteoporoza w i po menopauzie – co warto o niej wiedzieć?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Osteoporoza w i po menopauzie – co warto o niej wi…

Osteoporoza w i po menopauzie – co warto o niej wiedzieć?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 24-07-2018


 
Osteoporoza jest jedną z najczęściej występujących chorób w populacji dorosłych. Badania statystyczne mówią, że to schorzenie dotyka około 75 milionów osób w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Co trzecim pacjentem dotkniętym osteoporozą jest kobieta po menopauzie.

Osteoporoza to choroba szkieletu, która prowadzi do złamań kości, jakie mogą pojawić się nawet po niewielkim urazie. W większości przypadków uszkodzenia dotyczą kręgosłupa, kości przedramienia i szyjki kości udowej, ale zdarza się, że pojawiają się także w innych częściach ciała. Zwiększona podatność na złamania jest wywołana zmniejszeniem gęstości mineralnej tkanki kostnej oraz zaburzeniem jej struktury i jakości. Najbardziej powszechną odmianą choroby jest osteoporoza pierwotna, która jest wynikiem starzenia się układu szkieletowego. Ten typ schorzenia występuje przede wszystkim u kobiet po menopauzie i u mężczyzn w podeszłym wieku.

Patogeneza osteoporozy w okresie menopauzy Szkielet dorosłego człowieka składa się z kości korowej (zbitej), jaka stanowi 80% masy szkieletu oraz kości beleczkowej (gąbczastej) będącej 20% masą kośćca. Pierwsza z nich to gruba warstwa zewnętrzna występująca głównie w trzonach kości długich. Zadaniem kości korowej jest budowa ścisłej powierzchni kości płaskich w postaci dwóch warstw oddzielonych wielowymiarową przestrzenią. Duże uwapnienie tej kości (nawet 90%) pozwala jej na pełnienie funkcji ochronnej i mechanicznej. Kość korowa jest bowiem pewnego rodzaju osłoną dla wnętrzna kości, ponieważ zapewnia wytrzymałość szkieletu. Z kolei kość beleczkowa jest zlokalizowana we wnętrzu kości płaskich oraz w nasadach kości długich. Jest zbudowana z systemu beleczek i blaszek. Stopień uwapnienia kości gąbczastej to około 15-25%. Pozostała część kości to szpik, tkanka tłuszczowa i łączna. Kość beleczkowa jest zatem lekka. Posiada porowa pełni rolę podporową. Oba typy kości podlegają procesom ciągłemu przebudowy wewnętrznej, czyli nieustanemu tworzeniu macierzy kostnej. W przekształcaniu koścca uczestniczą komórki kościotwórcze zwane osteoblastami. Proces przebudowy masy kostnej jest uzależniony od funkcjonowania wielu hormonów, wśród których największą rolę odgrywają parathormon, hormon wzrostu, kalcytonina, estrogeny, androge ny, hormony tarczycy oraz glikokorykosteroidy. Zmiany w ich funkcjonowaniu oraz zaburzenia ich wydzielania powodują problemy w procesach odnowy kości. Z tego powodu szkielet traci swą pierwotną strukturę i staje się mniej wytrzymały, a co za tym idzie jest bardziej podatny na złamania. Zależność pomiędzy odnową kości a gospodarką hormonalną jest także przyczyną osteoporozy w wieku menopauzalnym u kobiet. Dowiedz się więcej na temat osteoporozy w menopauzie (http://calperos.pl/o-osteoporozie).

kobietawspierajacamezczyz.jpg

Objawy choroby Osteoporoza może przebiegać bezobjawowo nawet przez wiele lat. Pierwsze podejrzenia pojawiają się dopiero w przypadku złamań, choć i to nie gwarantuje zdiagnozowania choroby. Uszkodzenia pojawiają się bowiem przede wszystkim w obrębie kręgosłupa, w przedniej krawędzi kręgu ale są to mikrozłamania powodujące nie wywołujące objawów. Uszkodzenia powodują natomiast zmniejszanie się wzrostu, a w niektórych przypadkach prowadzą do różnych deformacji, np. wdowi garb. Początki choroby mogą objawiać się także dyskomfortem przy stanu lub siada. Nierzadko schorzeniu towarzyszy ostry ból, która pojawia się nagle, nawet podczas lekkiego wysiłku. Ruchy kręgosłupa są wówczas bardzo ograniczone, a dolegliwości nasilają się w kaszlu czy kichaniu. Złamaniom mogą towarzyszyć brak apetytu i wzdęcia brzucha.

Kolejnym symptomem osteoporozy są złamania kości długich, które dotyczą przede wszystkim kości promieniowej w obrębie nadgarstka. Uszkodzenia mogą pojawić się także w obrębie górnego odcinka kości udowej. Pojawiają się zazwyczaj po błahych urazach i nierzadko wymagają interwencji chirurgicznej.

Leczenie farmakologiczne Podstawowym zadaniem leczenia osteoporozy jest eliminacja czynników ryzyka choroby. Nie bez znaczenia jest oczywiście także farmakologia. Pacjentom zaleca się suplementację wapnia i witaminy D, które sprzyjają wzmacnianiu kości. Ponadto w leczeniu osteoporozy wykorzystuje się preparaty takie jak Calperos (poznaj skład Calperos na http://calperos.pl/). Takie produkty wzmacniają kości i mogą być pomocne w terapii choroby. Ponadto pacjentom podaje się leki zapobiegające złamaniom. Należą do nich przede wszystkim: bisfosfoniany, Ranelinian strontu, Teryparatyd, kalcytonina łososiowa. Pacjentom zaleca się też zastępczą terapię hormonalną.

Osteoporoza to choroba, która dotyka większości kobiet w wieku menopauzalnym. Warto o tym pamiętać, by ustrzec się dokuczliwego i niebezpiecznego schorzenia. Najlepszą profilaktyką osteporozy jest właściwie zbilansowana dieta bogata w wapń. Warto również zadbać o suplementację witaminy D. Takie zabiegi mogą pomóc w uniknięciu choroby.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:
    http://www.phie.pl/pdf/phe-2015/phe-2015-1-106.pdf
    http://www.czytelniamedyczna.pl/1406,wspolczesne-spojrzenie-na-terapie-osteoporozy.html
    http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-ruchu,osteoporoza---objawy--leczenie--profilaktyka--co-to-jest-,artykul,1578893.html
    https://www.menopauza.pl/osteoporoza-w-okresie-menopauzy/3/

W.Press, 24-07-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe