PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Cukier w diecie można zastąpić aspartamem?

Nadmiar cukru szkodzi. Wiedzą o tym doskonale zarówno miłośnicy słodkich łakoci, którzy zdecydowanie nie lubią stawać na wadze, jak też osoby, które mają problemy z zębami. Jeśli nie potrafimy żyć bez słodkiego smaku, być może warto zastąpić cukier aspartamem? więcej »

Osteoporoza: przyczyny, objawy, czynniki ryzyka

Uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną, powoduje zmiany w strukturze kości, co skutkuje ich osłabieniem prowadzącym do groźnych złamań. Badania wskazują, że w Polsce zagrożonych osteoporozą może być aż 9 milionów osób. Ponieważ na początku rozwija się bezobjawowo, większość z nich dowiaduje się o zachorowaniu dopiero w zaawansowanym stadium, najczęściej po złamaniu kości. więcej »

Operacja kolana. Jak wygląda artroskopia?

Problemy z kolanami dotykają w dużej mierze osób młodych i aktywnych, na co dzień uprawiających różnego rodzaju sporty. Na urazy mechaniczne stawu kolanowego narażeni są przede wszystkim miłośnicy biegania, narciarstwa, piłki nożnej czy koszykówki – podczas tych aktywności jest on szczególnie obciążony. Aby żyć bez bólu, często niezbędne okazują się operacje kolana. Artroskopia to jedna z metod ich przeprowadzania. więcej »

Wysokoenergetyczne preparaty odżywcze

Silne stany chorobowe wiążą się zarówno z załamaniem pracy organizmu, jak i psychiki chorego, co powoduje zmniejszenie, czy wręcz zanik apetytu, a organizm w celu zwalczania dolegliwości potrzebuje coraz to więcej energii. Niedobór w diecie przyczynia się więc do postępującego słabnięcia chorego. więcej »

Pierwsza wizyta u urologa

Urolog to lekarz specjalista, który nie cieszy się należytą popularnością wśród mężczyzn; wielu wręcz blednie na dźwięk tego słowa. Choć powszechnie wiadomo, że badania profilaktyczne pozwalają na odpowiednio wczesne wykrycie wielu dolegliwych i poważnych schorzeń również urologicznych, to poddaje się nim znikomy procent mężczyzn. Najczęściej dopiero dokuczliwe objawy choroby bądź jakaś dysfunkcja natury urologicznej skłania zatrwożonych swoim zdrowiem pacjentów do kontaktu z lekarzem urologiem. więcej »

Nie strój zdobi... muzyka. O butach - czyli... lekkoatletyka

Nie strój zdobi... muzyka - to taki stary dowcip wtrącany przez uszczypliwych kolegów, gdy któremuś z nich instrument nie stroi. Strój jednak zdobi... człowieka. Co prawda znamy inaczej brzmiące powiedzenie, ale jego wymowy nie będziemy teraz rozważać, bo zakładamy, iż jest ona wszystkim znana. Strój zdobi, jeśli jest dobrany do roli, w której mamy zamiar się w nim pokazać. Zdobi, jeśli dobrany jest do sylwetki. Jeśli nie uwydatnia jej wad, ale też jeśli nie podkreśla przesadnie zalet. Zaleta w nadmiarze to wada? Niekiedy... Nie wierzysz? Zapytaj stylistę. No, może nie... Jacykowa. więcej »

Skuteczne sposoby na leczenie kataru. Czy istnieją?

Jest uciążliwym problemem, z którym większość z nas musi się borykać kilka razy w roku. Jesień i zima to czas, w którym jesteśmy szczególnie narażeni na katar. Łatwo go złapać, znacznie trudniej jednak go wyleczyć. Jakie metody mogą okazać się pomocne w walce z katarem? Po jakie środki warto sięgnąć, by poprawić sobie samopoczucie? więcej »

Afrodyzjaki: prawda czy mit?

Od zarania dziejów człowiek przypisuje niektórym produktom spożywczym właściwości stymulacji seksualnej. Czekolada, imbir, cynamon, ostrygi – substancje te są nazywane afrodyzjakami, od imienia greckiej bogini miłości i piękna – Afrodyty. Problemem jest to, że żadne badania naukowe nie wykazały, żeby „afrodyzjaki” faktycznie miały takie działanie... więcej »

Rodzinne pakiety medyczne - dlaczego warto?

Rodzinne pakiety medyczne to szybki i łatwy dostęp do wykwalifikowanych specjalistów medycznych z różnych dziedzin. W skład pakietów mogą wchodzić np. usługi stomatologiczne, badania ginekologiczne, laryngologiczne, konsultacje, badania diagnostyczne, rehabilitacja oraz oczywiście profesjonalna opieka medyczna w razie choroby. więcej »

Profilaktyka jest najważniejsza

W ostatnich latach tempo życia znacznie wzrosło. Pogoń za lepszym wykształceniem, pracą i pieniędzmi zmieniła tryb funkcjonowania wielu Polaków. Większy nacisk kładzie się na efektywność pracy i ciągły rozwój, mniejszy zaś na odpoczynek i zdrowy styl życia. Taka sytuacja jest bardzo niepokojąca. więcej »

Czym należy wspomagać organizm podczas ćwiczeń fizycznych?

Aktywność fizyczna jest jedną z najlepszych form dbania o własne zdrowe. Przede wszystkim zapobiega nadwadze i jednocześnie działa profilaktycznie przeciw wielu chorobom cywilizacyjnym, takim jak cukrzyca, choroby układu krążenia, schorzenia układu ruchu i wiele innych. Aby jednak podejmowane formy aktywności fizycznej nie spowodowały spustoszenia w organizmie, należy dbać o poziom niezbędnych składników w pożywieniu. Jeśli jednak uprawiany sport jest bardzo intensywny, należy wspomagać się odpowiednimi suplementami diety. więcej »

Znaczenie folianów dla zdrowia ciężarnej

Kwas foliowy jest związkiem chemicznym, należącym do grupy witamin B. Jego obecność w ustroju jest istotna przede wszystkim dla czerwonych krwinek, wpływa ona także na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie komórek w organizmie. Forma kwasu foliowego, która występuje w naturalnej formie w żywności, to tzw. foliany. Jaka jest rola folianów w ciążowej diecie? więcej »

Kto powinien robić badania okresowe?

Stara prawda mówiąca o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć, znajduje swoje odbicie w praktyce lekarskiej i w statystykach dotyczących ochrony zdrowia. Wiele trudnych lub nawet niemożliwych do wyleczenia chorób można bez większego trudu pokonać, jeżeli są rozpoznane bardzo wcześnie. Dlatego właśnie tak ważne są badania kompleksowe, które powinny być wykonywane dokładnie i regularnie. więcej »

Sport najlepszą terapią dla zdrowia psychicznego?

Kiedy odczuwamy nadmierny lęk i cierpimy na stany depresyjne, po jakimś czasie przestajemy sobie sami radzić z sytuacją i postanawiamy udać się do poradni psychologicznej w celu zasięgnięcia specjalistycznej pomocy. Jednakże czy fachowe rady i rozmowa z psychologiem wystarczą, aby poczuć się lepiej? więcej »

Crossfit. Czy jest dla wszystkich?

Ciekawa forma treningu dostępna dla każdego czy zestaw forsownych ćwiczeń dla wybranych? Takie pytanie można sobie zadać w trakcie przeglądania planów treningowych amatorów crosstifu. Ta dyscyplina narodziła się w latach 90. w Ameryce i szybko znalazła wielu zwolenników w Polsce. Jak wygląda taki trening? Jakie są jego wady i zalety? więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe