Gdy dopada nas infekcja - domowe sposoby na przeziębienie
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Gdy dopada nas infekcja - domowe sposoby na przezi…

Gdy dopada nas infekcja - domowe sposoby na przeziębienie

POCZEKALNIA. Szepty

BRC

zdrowemiasto.pl | dodane 25-03-2018


 
Wiosna to tradycyjnie czas infekcji i przeziębień. Dokuczliwe katar i kaszel utrudniają nam życie i nie pozwalają w pełni cieszyć się pierwszymi ciepłymi dniami w roku. Jak domowymi sposobami radzić sobie z przeziębieniem? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Przyczyny wiosennych przeziębień

Sezon wiosenny, podobnie jak jesień i zima, sprzyja przeziębieniom. Choć dni są dłuższe i cieplejsze, szybko zmieniająca się pogoda i wilgotne powietrze sprawia, że jesteśmy bardziej niż latem podatni na rozmaite infekcje. Do tego dochodzi jeszcze zwyczajowe osłabienie organizmu, spowodowane długim brakiem ekspozycji na słońce w okresie zimowym. Przeziębienie to choroba zakaźna i zaraźliwa. Wywoływana jest przede wszystkim wirusami (ok. 70 proc. przypadków) dróg oddechowych, rzadziej – bakteriami lub pasożytami. Szacunkowo aż 40 proc. osób co najmniej raz w roku choruje na przeziębienie (za: Medycyna Rodzinna, 2003). Choć tego typu infekcja nie jest groźna, często powoduje nieobecność w pracy lub w szkole, co ma istotne znaczenie dla społeczeństwa. Dlatego warto wiedzieć, jak się przed nią chronić.

Przeziębienie a grypa – jak je rozróżnić?

Przede wszystkim, istotne jest rozróżnienie przeziębienia wywołanego wirusem grypopodobnym, a właściwej grypy. O ile bowiem przeziębienie zwykle jest łagodne w skutkach, o tyle grypa potrafi być niebezpieczna. Co odróżnia grypę od przeziębienia? Przede wszystkim, to drugie schorzenie rozwija się powoli, podczas gdy początek grypy jest z reguły nagły. Gorączka przy przeziębieniu raczej nie przekracza 38 stopni Celsjusza; grypie towarzyszy temperatura ciała nierzadko powyżej 40 stopni. Grypa trwa co najmniej tydzień, a później przez dłuższy czas czujemy się osłabieni; przeziębienie rzadko przekracza te zwyczajowe siedem dni. Ponadto, grypie towarzyszy także większa różnorodność objawów: od bólu głowy, mięśni, i gardła, przez katar, kaszel, aż do nudności, wymiotów i biegunki. Przeziębienie to zazwyczaj jedynie katar, kaszel i ból gardła. Najważniejsze są jednak powikłania; o ile przy przeziębieniu raczej się nie pojawiają (w przypadku zakażenia adenowirusami, niekiedy dochodzi do zapalenia spojówek), o tyle przy grypie mogą być one bardzo poważne. Obejmują między innymi zapalenie zatok, krtani, płuc, opon mózgowych czy nawet zapalenie mięśnia sercowego. Dotyczą one przede wszystkim przypadków grypy nieleczonej lub leczonej w niewłaściwy sposób; skąd konieczna jest konsultacja z lekarzem w przypadku jej podejrzenia.

przeziebienie2.jpg

Domowe sposoby na przeziębienie – jak je leczyć?

O ile grypa zawsze wymaga odwiedzin u specjalisty, o tyle w przypadku łagodnego przeziębienia nie zawsze jest taka konieczność. Domowe sposoby na przeziębienie również bywają skuteczne i pomocne w leczeniu drobnej infekcji. Co należy zrobić? Przede wszystkim, wypocić się; w ten sposób pozbywamy się z organizmu chorobotwórczych drobnoustrojów. Podnosząc temperaturę ciała, zapobiegamy także ich namnażaniu się, dlatego wczesna reakcja w postaci spędzenia dnia pod ciepłą kołdrą, może skutecznie zahamować rozwój choroby. Warto pamiętać o wełnianych skarpetkach i ciepłej piżamie oraz o natarciu ciała maścią lub olejkiem o charakterze rozgrzewającym. W pokoju powinien być także nawilżacz powietrza: wysychające błony śluzowe nosa i gardła są bardziej podatne na namnażanie się patogenów. To dlatego powinniśmy pić podczas choroby więcej płynów niż zwykle – najlepiej dwa lub trzy litry.

Ciepły napój – droga do zdrowia

Najpopularniejsze domowe sposoby na przeziębienie to oczywiście picie różnego rodzaju ciepłych płynów. Są to zarówno herbatki ziołowe, jak i gorąca herbata z korzeniem imbiru, świetnie działająca na gardło. Bardzo popularną metodą leczenia przeziębienia jest również wypijanie ogromnych ilości herbaty z sokiem malinowym lub cytryną, jednak wbrew pozorom, poza rozgrzewaniem ciała, ma ona walory jedynie smakowe i poprawiające samopoczucie; witamina C w tej temperaturze traci bowiem swoje prozdrowotne właściwości. Warto natomiast dodać do herbaty łyżeczkę miodu – łagodzi on podrażnienia gardła, które często są najbardziej dokuczliwym objawem schorzenia. Domowe sposoby na przeziębienie wskazują także na dobroczynne działanie gorących kąpieli – zwłaszcza z dodatkiem kropel rozgrzewających olejków eterycznych, na przykład eukaliptusowego czy sosnowego (Źródło: https://www.pelavo.pl/naturalne-sposoby-na-przeziebienie-i-grype.html).

Leki bez recepty – czy warto je stosować?

W przypadku wyjątkowo uporczywych symptomów infekcji, warto sięgnąć również po dostępne bez recepty leki i środki medyczne dedykowane leczeniu przeziębienia. Z reguły pomoc farmaceuty wystarcza, by dobrać odpowiednie preparaty niwelujące najbardziej dokuczliwe objawy. Najczęściej stosowane w przypadku przeziębień są leki wykrztuśne i przeciwkaszlowe oraz rozrzedzające wydzielinę, a także krople do nosa, które redukują katar. Tych ostatnich nie wolno nadużywać, gdyż może się to skończyć uzależnieniem i ciągłymi objawami kataru; lepiej stosować więc wodę morską w aerozolu, która nie wywołuje takiego efektu. Domowe sposoby na przeziębienie wzmocnione stosowaniem leków bez recepty i suplementów diety, które wspomagają organizm w walce ze stanem zapalnym, z pewnością szybko pomogą nam pozbyć się dokuczliwej infekcji i cieszyć się wiosną na powrót.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:
https://www.womenshealth.pl/zdrowie/Domowe-sposoby-na-przeziebienie-i-grype,5171,6
https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-przeziebienie
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/grypa-i-przeziebienia/grypa-czy-przeziebienie-znajdz-roznice_38483.html
Słowińska, Anna. "Homeopathy in the treatment of influenza and upper respiratory tract infections of autumn-winter period." Medycyna Rodzinna, 5/2003, s. 161-165. (http://www.czytelniamedyczna.pl/769,miejsce-homeopatii-w-leczeniu-grypy-i-niezytow-gornych-drog-oddechowych-okresu-j.html)

BRC, 25-03-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe