Diety wysoko i niskobiałkowa - dla kogo są przeznaczone i na co zwracać przy nich uwagę?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Diety wysoko i niskobiałkowa - dla kogo są przezna…

Diety wysoko i niskobiałkowa - dla kogo są przeznaczone i na co zwracać przy nich uwagę?

POCZEKALNIA. Szepty

Artykuł sponsorowany

zdrowemiasto.pl | dodane 24-05-2018

Fot. Photos8.com
 
Ilość diet i porad dietetycznych, które można znaleźć w Internecie, książkach czy poradnikach przyprawia o zawrót głowy. Większość z nich ma na celu obniżenie wagi, ale są wśród nich takie, które należy stosować w przypadku niektórych chorób, czy innych dolegliwości zdrowotnych. Wśród najpopularniejszych są diety wysokobiałkowa i niskobiałkowa. Czy obie są dietami odchudzającymi, jakie produkty można spożywać podczas każdej z tych diet? Przeczytaj, zanim skorzystasz z porady dietetyka!

Dieta wysokobiałkowa – odpowiednio zbilansowana dieta odchudzająca

Białko jest – obok węglowodanów i tłuszczów – podstawowym składnikiem diety każdego człowieka. Pełni ono szczególną rolę w tym zestawieniu, ponieważ jest głównym składnikiem budulcowym organizmu. Dlatego między innymi sportowcy, oprócz wysokiej jakości węglowodanów, przysparzających energii, muszą przyjmować więcej białka, aby budować włókna mięśniowe.

Dieta wysokobiałkowa jest również dietą odchudzającą. W świetle badań uznaje się nawet, że dieta wysokobiałkowa ma wręcz najwyższy potencjał do redukcji masy ciała – przy zastosowaniu odpowiednich proporcji tłuszczów i węglowodanów. Jest chętnie stosowana, ponieważ zapewnia uczucie sytości, może być również bardzo różnorodna.

dieta2018v1.jpg

Dieta wysokobiałkowa – co jeść?

W opinii dietetyków dieta wysokobiałkowa jest dość łatwa w utrzymaniu. Jej podstawą są warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, ryby, chude mięso oraz nabiał. Należy jednak zdecydowanie unikać prostych węglowodanów, i produktów wysoko przetworzonych, np. słodyczy. Dietetycy przestrzegają również przed zbyt wysokim poziomem białka w diecie – powinno pochodzić z niego około 20-30% wszystkich przyjmowanych kalorii. Jeśli białka w diecie jest za dużo, bardzo obciążane są nerki, może również wzrastać poziom cholesterolu. W związku z tym przed stosowaniem diety wysokobiałkowej warto skonsultować się z dietetykiem.

Dieta niskobiałkowa – dieta lecznicza, którą trzeba skonsultować z dietetykiem

Dieta niskobiałkowa to dieta lecznicza, dlatego też jest bardziej wymagająca niż dieta wysokobiałkowa. Stosować ją powinny osoby, które mają problemy z wydolnością nerek i wątroby, zalecana jest także przy chorobach trzustki i dróg żółciowych. Problemem diety niskobiałkowej jest fakt, że białka nie można wykluczyć z diety, ponieważ jest budulcem masy mięśniowej. Należy jednak obniżyć jego spożycie, co wymaga  konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Bardzo ważna jest również jakość tego składnika. Pełnowartościowe, najlepiej przyswajalne białko, jest pochodzenia zwierzęcego, to pochodzenia roślinnego może w pełni nie zaspokoić zapotrzebowania organizmu, zwłaszcza, że w diecie niskobiałkowej przyjmuje się go mniej. Typowe produkty dla diety niskobiałkowej to chude mleko i nabiały, chude wędliny, ryby morskie, a także warzywa takie jak marchew, dynia czy pomidory. Unikać trzeba natomiast produktów mącznych, tłustych mięs i nabiałów, a także warzyw strączkowych.

Kierunek – dietetyka

Warto przed rozpoczęciem diety skorzystać z porady dietetyka. Zmiana stylu życia, w tym przejście na zbilansowaną, wysoko- lub niskobiałkową dietę wymaga szczegółowego wywiadu i konsultacji ze specjalistą, który indywidulanie dopasuje plan dietetyczny. A może samemu zainteresować się tym kierunkiem kształcenia? Nie tylko po to, aby dobrać dietę dla siebie, ale również doradzić innym, a może znaleźć sposób na życie?

Miejsc, gdzie można uczyć się na kierunku dietetyka, jest wiele, świetny przykład można znaleźć tutaj: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/konsultant-ds--dietetyki.

W ostatnich latach zdecydowanie wzrosło zainteresowanie zdrowym odżywianiem, diety oraz indywidualne plany dietetyczne stały się bardzo popularne, dlatego też pracy dla specjalisty ds. dietetyki na pewno nie zabraknie.

Artykuł sponsorowany, 24-05-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe