Zapalenie ucha zewnętrznego – przyczyny, objawy i sposoby walki z chorobą
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Zapalenie ucha zewnętrznego – przyczyny, objawy i …

Zapalenie ucha zewnętrznego – przyczyny, objawy i sposoby walki z chorobą

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 15-05-2018


 
Zapalenie ucha zewnętrznego to bardzo nieprzyjemna przypadłość, objawiająca się silnym bólem ucha, gorączką oraz uczuciem rozpierania w uchu. Może też dojść do tego, że przewód słuchowy stanie się niedrożny i nabrzmiały. W artykule odpowiedź na pytanie: co należy do przyczyn tej choroby? Wyliczone zostaną także sposoby leczenia zapalenia ucha zewnętrznego.

Przyczyny zapalenia ucha zewnętrznego

Przypadłość ta zazwyczaj wywołana jest przez nadmierną ekspozycję ucha na działanie wilgoci bądź wody. Przykładowo podczas kąpieli w basenie. Przebywanie w tego rodzaju otoczeniu zwiększa podatność na infekcje. Zwłaszcza że w uchu obecne jest już wilgotne środowisko związane z woskowiną. Choroba może mieć ponadto powiązanie ze zmianą pH w obrębie przewodu słuchowego. Prowadzi do niej także bardzo często uszkodzenie ciągłości nabłonka w przewodzie.

Zdarza się, że zapalenie ucha zewnętrznego jest wynikiem infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej. Najczęstszy patogen bakteryjny to Staphylococcus aureus. Wspomina się także o zapaleniu ucha, określanym potocznie jako „ucho pływaka”. Tego rodzaju zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego wywołane jest przez bakterie Pseudomonas aeruginosa, a oprócz tego, choć nieco rzadziej, przez S. aureus (źródło).

zapalenieucha1.jpg

W przypadku procesu zapalnego o podłożu wirusowym wymienia się półpaśca usznego (zespół Ramsaya i Hunta). Natomiast grzybicze zakażenia ucha zewnętrznego najczęściej są zakażeniami z rodzaju Candida i Aspergillus.

Objawy zapalenia ucha zewnętrznego – na co zwrócić uwagę?

Symptomy zapalenia ucha zewnętrznego przede wszystkim uzależnione są od tego, czym dana choroba została wywołana. W przypadku zakażenia bakteryjnego występuje ból w okolicy małżowiny usznej, jak również obrzęk i podniesienie temperatury ciała. Przy zakażeniach grzybiczych pojawić mogą się natomiast: świąt, a także wyciek z ucha. Zapalenie ucha, zwane „uchem pływaka” objawia się tymczasem bólem ucha, które poprzedzają objawy przeziębienia.

Jakie są sposoby walki z zapaleniem ucha zewnętrznego?

Bardzo często przy leczeniu zapalenia ucha zewnętrznego stosuje się antybiotyki. Zwłaszcza jeżeli chory to dziecko, albo gdy u pacjenta występuje wysięk z ucha i gorączka. Zaleca się ponadto zwalczanie stanu zapalnego, poprzez stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ich celem jest zniwelowanie bólu, jak i stanu zapalnego.

W.Press, 15-05-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe