3 porady, jak radzić sobie z alergią na kurz
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » 3 porady, jak radzić sobie z alergią na kurz

3 porady, jak radzić sobie z alergią na kurz

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 15-05-2018


 
Wszystko wskazuje na to, że nadchodzące ciepłe miesiące mogą być trudne dla osób uczulonych na trawy i inne rośliny, ponieważ sezon pylenia jest w pełni. Są jednak również alergeny, które sprawiają problem przez cały rok, a kurz i roztocza to najpopularniejsze z nich. Jak radzić sobie z alergią, gdy wokół czyha na nas tyle niebezpieczeństw?

Zainwestuj w dobry odkurzacz

Jeśli w domu jest alergik, dokładne sprzątanie powinno być jeszcze większym priorytetem, ponieważ właśnie na meblach, kanapach, a nawet na firanach osiada m.in. kurz. Oznacza to, że jesteśmy otoczeni alergenami, a więc osoby uczulone muszą szczególnie na to zwracać uwagę, zwłaszcza jeśli nie chcą bez przerwy kichać i czuć się niekomfortowo. Jak jednak wybrać dobry odkurzacz, który poradzi sobie z tym problemem?

Przede wszystkim zwróć uwagę na filtr. W przypadku alergików bardzo dobrze sprawdzają się filtry HEPA, ponieważ zatrzymują naprawdę małe cząsteczki. Ich wielkim plusem jest również to, że są wielokrotnego użytku, a ich mycie jest proste i szybkie. Jeśli chodzi o rodzaje filtrów HEPA, na rynku znajdziemy różne opcje, dlatego dobrze wiedzieć, że istnieją. Warto zwracać uwagę na oznaczenia – im wyższy numer, tym filtracja jest lepsza.

dyson_3a.jpg

Wybierając urządzenie sprzątające do domu, w którym mieszka alergik, warto również kierować się funkcjonalnością, zwłaszcza gdy w otoczeniu są dywany. Zbawieniem w tej sytuacji może być odkurzacz piorący. Jeśli w domu są małe dzieci, taki sprzęt tym bardziej będzie wskazany. Odkurzacz do prania ułatwia szybkie odświeżenie dywanu w każdym momencie. Jest to szczególnie ważne nie tylko dla rodziców, ale również dla dorosłych alergików. To przecież właśnie dywany są skupiskiem kurzu i roztoczy. Na rynku jest wiele modeli, które doskonale poradzą sobie w takich warunkach, np. odkurzacze piorące Dyson.

Oczywiście przy wyborze odkurzacza warto zwracać również na inne cechy jak np.:
  • głowica dostosowująca się do różnych powierzchni,
  • poziom wytwarzanego hałasu,
  • pojemność pojemnika na brud, jeśli jest to odkurzacz bezworkowy,
  • obecność dodatkowych akcesoriów,
  • waga i wielkość urządzenia (zwłaszcza w przypadku odkurzaczy piorących).


Im mniej miejsca na kurz, tym lepiej

Jeżeli w domu jest osoba uczulona na kurz, bardzo ważne jest, żeby jak najbardziej ograniczyć miejsce, gdzie może zbierać się wspomniany alergen. Warto wystrzegać się grubych zasłon, firan czy kanap materiałowych. Chociaż dywany są również niebezpieczne, zdarza się, że właściciele bardzo chcą mieć choć jeden egzemplarz w sypialni lub w salonie, aby całość wydawała się bardziej przytulna. Należy wtedy pamiętać, aby odpowiednio dbać o niego i jak najczęściej odświeżać np. z pomocą odkurzacza do prania dywanów.

Problematyczne mogą być również meble. Na szczęście na rynku znajdziemy mnóstwo rozwiązań, dzięki którym w zapomnienie mogą odejść komody, zagracone odkryte półki i regały. Sporo osób decyduje się więc np. na dużą, zabudowaną szafę z drzwiami przesuwnymi, w której ukryć można nie tylko ubrania, ale inne przedmioty codziennego użytku. Dobrym wyborem są również zamykane szafki z książkami, aby ograniczyć zbieranie się na nich kurzu. Oczywiście nie znaczy to, że sprzątanie schodzi na dalszy plan. Nadal trzeba przykładać do niego szczególną wagę.

dyson_3b.jpg

Dziecko z alergią na kurz – co zrobić?

Zabawki, misie, lalki są przedmiotami, na których kurzu znajdziemy sporo. Niestety trudno jest odizolować dziecko od ulubionych zabawek, nawet jeśli dobrze wiemy, że takie spotkanie z alergenami może skończyć się źle. Jest jednak kilka sposobów, aby zabawa była bezpieczniejsza. Warto zamienić większość pluszaków na takie z materiałów hipoalergicznych lub takich, które łatwo się czyści, np. drewno.

Jeśli chodzi o alergię na roztocza, dość popularnym, jednak dla niektórych nadal nietypowym sposobem jest wkładanie zabawek do zamrażalnika. W tak niskiej temperaturze nie mają szans na przeżycie, dlatego duża część rodziców korzysta z tej metody. Ważne jest również codzienne dbanie o czystość, wietrzenie pokoju malucha i częste sprzątanie.

W.Press, 15-05-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe