Właściwy poziom witaminy D a słońce
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Właściwy poziom witaminy D a słońce

Właściwy poziom witaminy D a słońce

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 12-03-2018

Fot. Photos8.com
 
Według badań na niedobory witaminy D w Polsce może cierpieć nawet 90-95 proc. populacji. Dzieje się tak dlatego, że warunki klimatyczne nie zapewniają odpowiedniej ilości słońca. W pochmurne dni, a przede wszystkim jesienią i zimą, proces podskórnej syntezy witaminy słońca jest prawie całkowicie zahamowany.

Skala niedoborów witaminy D
 
Lekarze i farmaceuci biją na alarm i zwracają uwagę na problem ogromnej skali deficytów witaminy D. By jednak zrozumieć, z czego wynika taki stan rzeczy, warto dowiedzieć się, jak witamina D jest syntezowana przez ludzki organizm. Do jej wytworzenia z cholesterolu w skórze niezbędne jest słońce i eksponowanie na nie ciała przez co najmniej 15-20 minut dziennie. Witamina D może być bowiem przetworzona przez organizm tylko po absorpcji odpowiedniej ilości światła słonecznego. Proces ten zostaje zahamowany, gdy człowiek przebywa przez większość dnia w pomieszczeniu zamkniętym, chroni skórę kremem z filtrem lub występuje duże zachmurzenie.

Brak słońca a wytwarzanie witaminy D
 
Efektywność procesu syntezy skórnej uzależniona jest od wielu czynników m.in. pory roku, szerokości geograficznej, pory dnia, stopnia zanieczyszczenia powietrzu, czasu ekspozycji na słońce, powierzchni ciała wystawionej na promieniowanie słoneczne czy wieku człowieka. Do niedoboru witaminy słońca może, więc dojść nawet latem, gdy słonecznych dni jest więcej. Wystarczy przebywać dużo w zamkniętych pomieszczeniach, nie uprawiać sportów na świeżym powietrzu czy stosować ochronny krem z filtrem na skórę.

promieniesloneczne2.jpg

Witamina D a dieta
 
Poziom witaminy słońca można uzupełniać, stosując suplementy i dietę bogatą w składniki zawierające witaminę D. W posiłkach rekomendowane są ryby morskie, takie jak łosoś czy dorsz. Mniejsze ilości witaminy D można znaleźć także w makreli, pstrągu, sardynkach, jajkach, żółtym serze i mleku. By jednak dostarczyć sobie przynajmniej 1000 j.m., trzeba jeść bardzo duże ilości tych produktów np. 20 jaj dziennie lub ok. 200 g pieczonego łososia każdego dnia. Dieta uboga w powyższe składniki, a także brak słońca powodują powszechny problem związany z deficytem witaminy D.

Suplementacja witaminy D
 
Dlatego tak ważne jest suplementowanie witaminy D. Jest ona bowiem odpowiedzialna za szereg funkcji w organizmie. Składnik ten ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego i utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia we krwi. Dzięki temu ma on także udział w utrzymaniu zdrowych kości i zębów, a także prawidłowym funkcjonowaniu mięśni. Badania wskazują, że niedobory tego składnika leżą u podłoża wielu problemów zdrowotnych, a spektrum jego działania jest znacznie szersze. Jak można uchronić się przed niedoborem witaminy słońca? Warto wiedzieć, jak właściwie suplementować witaminę D i zapoznać się z jej dawkowaniem np. tutaj: http://www.sloncewpigulce.pl/zrodla/slonce-najwazniejsze-zrodlo-witaminy-d.

suplementdiety.jpg

W.Press, 12-03-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe