Lek czy suplement diety? Jak wybrać najlepszy preparat magnezowy?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Lek czy suplement diety? Jak wybrać najlepszy prep…

Lek czy suplement diety? Jak wybrać najlepszy preparat magnezowy?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 16-03-2018


 
Zazwyczaj wchodzisz do apteki i co widzisz? Szpalery półek od lewej do prawej uginające się pod ciężarem produktów leczniczych. Wśród nich jest też sporo preparatów z magnezem. Jak więc wybrać ten najlepszy i jak odróżnić lek od suplementu diety?

Magnez apteczny występuje w różnych postaciach, jednak najczęściej można spotkać magnez w tabletkach. Aby przyswajalność tego pierwiastka była jak najlepsza, powinien on być przyjmowany razem z witaminą B6. Nie musimy kupować jej osobno, ponieważ coraz częściej produkty dostępne w aptece to już gotowy magnez z witaminą B6, więc jeden produkt spełnia dwie funkcje. No dobrze, ale jak odróżnić lek od suplementu diety?

Lek i suplement – czym się różnią?
 
Różnice między lekami a suplementami diety regulują odpowiednie zapisy prawne, określające, czym są oba te produkty (i jednocześnie czym nie są). Jeśli weźmiemy pod uwagę prawo, lekiem (produktem leczniczym) nazywamy substancję lub mieszankę substancji, które:

 • w myśl producenta i z założenia posiadają właściwości zapobiegania lub leczenia chorób

albo
 • są podawane w celu postawienia diagnozy czy też w celu przywrócenia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne.


doppelherz_lekczysuplemen.jpg

Suplement diety według ustawy z 25 sierpnia 2006 roku o bezpieczeństwie żywności i żywienia to środek spożywczy, który stosuje się jako uzupełnienie diety. Jest on skoncentrowanym źródłem:
 • witamin,
 • składników mineralnych,
 • innych substancji z efektem odżywczym lub innym fizjologicznym.

Jeśli chodzi o formy, w jakich wprowadzane są do obrotu suplementy, mamy do wyboru m.in.:
 • kapsułki,
 • tabletki,
 • drażetki,
 • saszetki,
 • ampułki,
 • butelki z kroplomierzem.

Mogą być również w innych postaciach do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych, z wyłączeniem posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego. Takim suplementem jest np. magnez w tabletkach Doppelherz.

Różnice we wprowadzaniu na rynek
 
Osobną kwestią jest wprowadzenie obu tych produktów na rynek. Ponieważ leki zdecydowanie bardziej ingerują w nasz organizm i mogą wyrządzić więcej szkód, podlegają one prawu farmaceutycznemu. Oznacza to, że muszą przejść szereg badań klinicznych, które udowodnią bezpieczeństwo ich stosowania oraz skuteczność działania. Suplementy diety natomiast, jak sama nazwa wskazuje, traktowane są jak produkty żywnościowe, a więc jednocześnie dużo łatwiej jest wprowadzić je na rynek – tutaj nie ma żadnej kontroli poza Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Jak więc wybrać najlepszy preparat magnezowy?

Magnez w tabletkach – patrz na skład i wybieraj!
 
Jak się okazuje, wybór suplementów magnezowych w aptece mamy bardzo duży i jednocześnie zróżnicowany – a magnez magnezowi nie jest równy. Przed wyborem suplementu sprawdźmy więc skład magnezu i wybierzmy jeden z tych lepiej przyswajalnych. Do wyboru mamy:
 • chlorek magnezu – najlepiej rozpuszcza się w wodzie, mimo że jest syntetyczną odmianą tego pierwiastka. Przyswaja się teoretycznie najlepiej, ale ponieważ jego pochodzenie jest nieorganiczne, przyswajalność może być czasem zaburzona;
 • cytrynian magnezu – bardzo popularna forma suplementu ze względu na łatwą przyswajalność przez organizm (ok. 90%). W większych ilościach może być przydatny przy zaparciach i poleca się go osobom z problemami gastrycznymi;
 • węglan magnezu – to kolejna popularna forma suplementu diety, która cieszy się satysfakcjonującą wchłanialnością na poziomie 30%. Dodatkowo węglan korzystnie wpływa w przypadku niestrawności i refluks żołądka;
 • siarczan magnezu – również dobrze wpływa na układ pokarmowy, jednak siarczan można dużo łatwiej przedawkować i nabawić się rewolucji; niektórzy polecają kąpiele w siarczanach magnezu.

W.Press, 16-03-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe