Kamica nerkowa. Jak się objawia i jak ją skutecznie leczyć?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Kamica nerkowa. Jak się objawia i jak ją skuteczni…

Kamica nerkowa. Jak się objawia i jak ją skutecznie leczyć?

POCZEKALNIA. Szepty

BRC

zdrowemiasto.pl | dodane 25-03-2018


 
W większości przypadków kamienie nerkowe dają się skutecznie leczyć środkami przeciwbólowymi oraz dużą ilością płynów. Możemy też im zapobiegać stosując zbilansowaną dietę i wykluczając produkty, które szczególnie nam szkodzą. Jak objawia się kamica nerkowa i jakie są sposoby jej leczenia?

Czym są kamienie nerkowe i kamica nerkowa?


Kamienie nerkowe tworzą się w nerkach na skutek krystalizacji minerałów i soli. Choć te twarde struktury powstają w nerkach, mogą znajdować się w każdej części układu moczowego, czyli w nerkach, moczowodzie, pęcherzu moczowym oraz cewce moczowej. Kamica nerkowa należy do jednych z najboleśniejszych chorób. W zależności od przyczyny w nerkach tworzą się określone kamienie nerkowe.

Najpowszechniej występujące to kamienie wapniowe składające się ze szczawianu wapnia (mogą jednak składać się też z fosforanu dwuwapniowego lub jabłczanu wapnia). Do ich powstawania przyczynia się dieta bogata w produkty zawierające duże ilości szczawianu wapnia, takie jak orzeszki ziemne, chipsy ziemniaczane, czekolada, buraki czy szpinak. Choć kamienie wapniowe tworzą się z wapnia, odpowiednia ilość tego pierwiastka w organizmie może zapobiec zachorowaniu na kamicę nerkową.

kobieta_chora.jpg

Kamienie nerkowe utworzone z kwasu moczowego występują częściej u mężczyzn niż u kobiet chorujących na dnę moczanową lub leczonych chemioterapią. Ten rodzaj kamieni tworzy się, kiedy mocz ma zbyt kwaśny odczyn. Żeby zmniejszyć jego kwasowość, powinniśmy jeść produkty zawierające purynę, czyli bezbarwną substancję obecną w białku zwierzęcym (np. w rybach, owocach morza, mięsie).

Kamica struwitowa dotyka najczęściej kobiety i wiąże się z zakażeniami układu moczowego. Dużych rozmiarów kamienie tworzące się na skutek zaburzonej pracy nerek powodują zatory w układzie moczowym. Leczenie wszelkich infekcji układu moczowego może skutecznie powstrzymać rozwój tego rodzaju kamicy.

Kamica cystynowa należy do rzadkich chorób i nie jest spowodowana dietą oraz stylem życia chorego. Występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet cierpiących na genetyczną chorobę cystynurię. To schorzenie metaboliczne charakteryzuje się zwiększonym wydalaniem cystyny (aminokwasu) z moczem oraz jej słabym wchłanianiem z przewodu pokarmowego.

Jakie są czynniki sprzyjające rozwojowi kamicy nerkowej?

Na większe ryzyko kamicy nerkowej narażone są wszystkie osoby, które w ciągu dnia oddają mniej niż 1l moczu. Dlatego kamienie nerkowe tworzą się np. u wcześniaków z chorobami nerek. Jednak w większości przypadków kamica dotyka osoby między 20. a 50 rokiem życia. Do czynników sprzyjających rozwojowi choroby należy m.in. rasa i płeć. Ludzie rasy kaukaskiej są bardziej podatni na kamicę niż np. osoby ras innych. Kamienie nerkowe częściej tworzą się też u mężczyzn niż u kobiet. Do dodatkowych czynników ryzyka zalicza się odwodnienie, nadwagę, dietę bogatą w białko, sól i glukozę, przyjmowanie leków moczopędnych, nadczynność przytarczyc, nieswoiste zapalenie jelit (zwiększa wchłanianie wapnia). Osoby, które przeszły operację zmniejszania żołądka również są bardziej podatne na zachorowanie na kamicę nerkową.

Jak objawia się kamica nerkowa?

Kamienie nerkowe wywołują silny ból trudny do zniesienia. Choroba może nie dawać o sobie znać do czasu, aż kamienie zaczną przemieszczać się do moczowodu. Wtedy następuje atak ostrego bólu nazywany kolką nerkową. Ból odczuwamy wtedy po jednej stronie pleców lub brzucha. U mężczyzn ból promieniuje w okolice krocza. Choć dolegliwości bólowe pojawiają się i szybko ustępują, ból potrafi być bardzo intensywny i wyczerpujący. Do objawów kamicy nerkowej zalicza się również krew obecną w moczu, wymioty i nudności, mocz pozbawiony koloru i konieczność częstego opróżniania pęcherza, dreszcze oraz towarzyszącą bólowi gorączkę.
W przypadku bardzo małych kamieni nerkowych możemy nawet nie wiedzieć, że je mieliśmy. Organizm poradzi sobie z nimi sam i wydali je z moczem.

Jak leczyć kamicę nerkową?


Kamienie nerkowe tworzące się w nerkach mogą przesuwać się do poszczególnych części układu moczowego. Kiedy dostają się do delikatnego i małego moczowodu, mogą go mocno podrażnić, co skutkuje obecnością krwi w moczu. Zdarza się, że kamienie tworząc zatory, blokują również przepływ moczu. Zatrzymanie moczu może prowadzić do rozwinięcia infekcji nerek, a nawet ich uszkodzenia.

Kamicę nerkową leczy się więc dużymi ilościami nawadniających płynów, które rozpuszczają i wypłukują kamienie. Chory może również przyjmować rozkurczowe leki przeciwbólowe udrażniające drogi moczowe http://www.no-spa.pl/inne-bole-brzucha/kamica-nerkowa.

Przy dużych kamieniach wielkości 6-7 mm średnicy i większych stosuje się już bardziej zaawansowane leczenie. Powszechnie pacjentom z kamicą układu moczowego zaleca się ureteroskopię – zabieg polegający na skruszeniu i usunięciu złogów z moczowodu. W leczeniu wykorzystuje się również ESWL, czyli kruszenie kamieni falą uderzeniową generowaną zewnątrzustrojowo oraz metody operacyjne (nacięcie nerki w celu wydobycia kamieni).

Kamica nerkowa może nie dawać o sobie znać, jeśli kamienie mają 4 mm lub mniej i są samoistnie wydalane wraz z moczem. Kiedy zaczynamy odczuwać ból, a w moczu pojawia się krew, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem. Podjęcie szybkiej terapii daje możliwość usunięcia kamieni bez interwencji chirurgicznej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:
https://www.healthline.com/health/kidney-stones#diagnosis
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319418.php
https://www.nhs.uk/conditions/kidney-stones/treatment/

BRC, 25-03-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe