PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Aktywność fizyczna osób z nadwagą i otyłością - podstawowe zasady

Brak ruchu przyczynia się nie tylko do nadmiernego przyrostu masy ciała, wad postawy, lecz także zwiększa ryzyko rozwoju wielu schorzeń, m.in. chorób układu krążenia, cukrzycy, jak i niektórych nowotworów. Umiarkowana, regularna aktywność fizyczna poprawia natomiast stan zdrowia, opóźnia starzenie się organizmu i wydłuża życie. Ułatwia także redukcję masy ciała, a zwłaszcza zmniejszenie ilości brzusznej tkanki tłuszczowej, z którą wiąże się ryzyko rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. więcej »

Nie daj się grypie. Nie ułatwiaj wirusom zadania

Trudno uchronić się przed nią, jeżeli wirus znajduje się w naszym otoczeniu. Dom, praca, szkoła czy środki komunikacji miejskiej, to idealne miejsca do rozprzestrzeniania się wirusa, który wywołuje grypę. Jak uniknąć zakażenia i dbać o zdrowie swoje i najbliższych? więcej »

Zdrowy uśmiech na całe życie

Wszyscy pragniemy mieć piękne, mocne i zdrowe zęby. Zdrowe białe uzębienie gwarantuje dobre samopoczucie, dodaje uroku uśmiechowi oraz oczywiście świadczy o stanie zdrowia ich posiadacza. Niestety, z upływem lat nasze uzębienie w sposób niejako naturalny ulega stałemu zużyciu. Jedynie zachowując odpowiednią higienę jamy ustnej oraz regularnie chodząc na wizyty kontrolne do stomatologa, możemy cieszyć się zdrowymi zębami przez wiele lat. więcej »

Szary, nijaki kolor oczu? Zmień go!

Chociaż wiadomo, że mitologiczna Atena uwodziła szaro-niebieskim spojrzeniem, jednak wiele osób mających szare oczy wolałoby mieć kolorowe tęczówki. Współcześnie jest to bardzo proste – wystarczy kupić soczewki niebieskie. więcej »

Brak badań pracowniczych i jego konsekwencje dla pracownika oraz pracodawcy

Brak badań pracowniczych i jego konsekwencje dla pracownika oraz pracodawcy Badania pracownicze są obowiązkowe i pracodawca nie może z nich zrezygnować nawet wtedy, gdy pracownik wyrazi na to zgodę. Brak takich badań rodzi poważne konsekwencje i to dla obu stron umowy o pracę – od grzywny po utratę zatrudnienia. więcej »

Jak przygotować się do badania USG?

Badanie ultrasonograficzne jest badaniem nieinwazyjnym oraz zupełnie bezbolesnym. Stosowane jest powszechnie w sytuacjach podejrzenia wstępowania chorób związanych z tkankami miękkimi ludzkiego organizmu. Jak przygotować się do takiego badania, aby dało ono najbardziej wiarygodne wyniki? więcej »

Cukier w diecie można zastąpić aspartamem?

Nadmiar cukru szkodzi. Wiedzą o tym doskonale zarówno miłośnicy słodkich łakoci, którzy zdecydowanie nie lubią stawać na wadze, jak też osoby, które mają problemy z zębami. Jeśli nie potrafimy żyć bez słodkiego smaku, być może warto zastąpić cukier aspartamem? więcej »

Osteoporoza: przyczyny, objawy, czynniki ryzyka

Uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną, powoduje zmiany w strukturze kości, co skutkuje ich osłabieniem prowadzącym do groźnych złamań. Badania wskazują, że w Polsce zagrożonych osteoporozą może być aż 9 milionów osób. Ponieważ na początku rozwija się bezobjawowo, większość z nich dowiaduje się o zachorowaniu dopiero w zaawansowanym stadium, najczęściej po złamaniu kości. więcej »

Operacja kolana. Jak wygląda artroskopia?

Problemy z kolanami dotykają w dużej mierze osób młodych i aktywnych, na co dzień uprawiających różnego rodzaju sporty. Na urazy mechaniczne stawu kolanowego narażeni są przede wszystkim miłośnicy biegania, narciarstwa, piłki nożnej czy koszykówki – podczas tych aktywności jest on szczególnie obciążony. Aby żyć bez bólu, często niezbędne okazują się operacje kolana. Artroskopia to jedna z metod ich przeprowadzania. więcej »

Wysokoenergetyczne preparaty odżywcze

Silne stany chorobowe wiążą się zarówno z załamaniem pracy organizmu, jak i psychiki chorego, co powoduje zmniejszenie, czy wręcz zanik apetytu, a organizm w celu zwalczania dolegliwości potrzebuje coraz to więcej energii. Niedobór w diecie przyczynia się więc do postępującego słabnięcia chorego. więcej »

Pierwsza wizyta u urologa

Urolog to lekarz specjalista, który nie cieszy się należytą popularnością wśród mężczyzn; wielu wręcz blednie na dźwięk tego słowa. Choć powszechnie wiadomo, że badania profilaktyczne pozwalają na odpowiednio wczesne wykrycie wielu dolegliwych i poważnych schorzeń również urologicznych, to poddaje się nim znikomy procent mężczyzn. Najczęściej dopiero dokuczliwe objawy choroby bądź jakaś dysfunkcja natury urologicznej skłania zatrwożonych swoim zdrowiem pacjentów do kontaktu z lekarzem urologiem. więcej »

Nie strój zdobi... muzyka. O butach - czyli... lekkoatletyka

Nie strój zdobi... muzyka - to taki stary dowcip wtrącany przez uszczypliwych kolegów, gdy któremuś z nich instrument nie stroi. Strój jednak zdobi... człowieka. Co prawda znamy inaczej brzmiące powiedzenie, ale jego wymowy nie będziemy teraz rozważać, bo zakładamy, iż jest ona wszystkim znana. Strój zdobi, jeśli jest dobrany do roli, w której mamy zamiar się w nim pokazać. Zdobi, jeśli dobrany jest do sylwetki. Jeśli nie uwydatnia jej wad, ale też jeśli nie podkreśla przesadnie zalet. Zaleta w nadmiarze to wada? Niekiedy... Nie wierzysz? Zapytaj stylistę. No, może nie... Jacykowa. więcej »

Skuteczne sposoby na leczenie kataru. Czy istnieją?

Jest uciążliwym problemem, z którym większość z nas musi się borykać kilka razy w roku. Jesień i zima to czas, w którym jesteśmy szczególnie narażeni na katar. Łatwo go złapać, znacznie trudniej jednak go wyleczyć. Jakie metody mogą okazać się pomocne w walce z katarem? Po jakie środki warto sięgnąć, by poprawić sobie samopoczucie? więcej »

Afrodyzjaki: prawda czy mit?

Od zarania dziejów człowiek przypisuje niektórym produktom spożywczym właściwości stymulacji seksualnej. Czekolada, imbir, cynamon, ostrygi – substancje te są nazywane afrodyzjakami, od imienia greckiej bogini miłości i piękna – Afrodyty. Problemem jest to, że żadne badania naukowe nie wykazały, żeby „afrodyzjaki” faktycznie miały takie działanie... więcej »

Rodzinne pakiety medyczne - dlaczego warto?

Rodzinne pakiety medyczne to szybki i łatwy dostęp do wykwalifikowanych specjalistów medycznych z różnych dziedzin. W skład pakietów mogą wchodzić np. usługi stomatologiczne, badania ginekologiczne, laryngologiczne, konsultacje, badania diagnostyczne, rehabilitacja oraz oczywiście profesjonalna opieka medyczna w razie choroby. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe