Wpływ klimatyzacji na gardło
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Wpływ klimatyzacji na gardło

Wpływ klimatyzacji na gardło

POCZEKALNIA. Szepty

S.Cup

zdrowemisto.pl | dodane 24-04-2019


 
Chociaż klimatyzacja jest stosunkowo rzadko spotykana w polskich domach, nie możemy się bez niej obejść między innymi w biurze, aucie czy sklepach. Niestety, ceną komfortu temperaturowego bywają podrażnienia błony śluzowej. Wpływ klimatyzacji na gardło jest większy niż mogłoby się wydawać. W jaki sposób go ograniczyć? Co zrobić, gdy odczuwamy już skutki podrażnienia gardła i rozwijającego się stanu zapalnego?

Jak klimatyzacja wpływa na kondycję gardła?

W trakcie ciepłych miesięcy w klimatyzowanych pomieszczeniach spędzamy wiele godzin. Klimatyzacja jest obecna w naszych miejscach pracy, powierzchniach handlowych i samochodach. Gdy na zewnątrz panuje upał, trudno się bez niej obejść. Jednak ulga dla ciała przekłada się na znacznie wyższe ryzyko infekcji gardła. Klimatyzacja mocno wysusza powietrze. Przekłada się to jednocześnie na suchość błony śluzowej gardła, a w dalszej konsekwencji na przerwanie tworzącego ją filmu, którego zadaniami są ochrona i oczyszczanie gardła.

Drogi oddechowe stają się wówczas bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych. Zagrożenie stanowią między innymi drobnoustroje. Dochodzi do duszności, kaszlu, podrażnienia, suchości, pieczenia i bólu gardła. Może również rozwinąć się stan zapalny. Wpływ klimatyzacji objawia się również w inny sposób. Gdy wchodzimy w upalny dzień do bardzo wychłodzonego pomieszczenia, nasz organizm przeżywa szok, co sprzyja to infekcjom błony śluzowej gardła o podłożu wirusowym lub bakteryjnym.

Jak ograniczyć wpływ klimatyzacji na gardło?

Na szczęście wpływ klimatyzacji na nasze gardło da się ograniczyć. Przy wysuszonym powietrzu ważne jest regularne nawilżanie, dlatego przebywając w klimatyzowanych pomieszczeniach, powinniśmy spożywać dużo płynów. Bardzo ważne jest również utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, która powinna kształtować się na poziomie 40-60%. Jeśli tak nie jest, warto zaopatrzyć się w specjalny nawilżacz. Różnica temperatur pomiędzy otoczeniem zewnętrznym a wnętrzem pomieszczenia nie powinna przekraczać kilku stopni Celsjusza. Wówczas ograniczamy ryzyko nabawienia się infekcji. W korzystaniu z klimatyzacji należy po prostu zachować zdrowy rozsądek, bo problemy z gardłem nie są warte chwilowego i często pozornego poczucia komfortu.

zdrowemiasto_2a.jpg

Co zrobić, gdy gardło jest podrażnione pod wpływem klimatyzacji?

Mimo wszystko zdarza się, że wpływ klimatyzacji odciska na zdrowiu gardła znaczne piętno. Klimatyzacja w biurze czy sklepie i budynkach publicznych to czynnik, na który najczęściej mamy ograniczony wpływ. Co zrobić, gdy ze względu na dłuższe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach czujemy objawy podrażnienia gardła? Oznaczają one, że stan błony śluzowej uległ degradacji i konieczna jest jej regeneracja.

Istnieje wiele domowych sposobów regenerujących gardło. Zaliczają się do nich między innymi wyciągi roślinne i napary ziołowe. Pozytywny wpływ na śluzówkę wykazują między innymi aloes, imbir, tymianek czy mięta pieprzowa. Dobrze znaną metodęr egeneracji gardła stanowi także spożywanie miodu. Gdy zależy nam na szybkim efekcie, warto zgłosić się do apteki. Znajdziemy w niej między innymi specjalne tabletki do ssania, takie jak Cevitt, którego działanie opiera się na kwasie hialuronowym, karbomerze i ksantanie. Taka kombinacja składników o właściwościach higroskopijnych i koagulujących pomaga przywrócić ciągłość błony śluzowej, która znów może pełnić funkcję ochronną i oczyszczającą. Forma tabletek do ssania zapewnia szybkie i precyzyjne działanie.

S.Cup, 24-04-2019, zdrowemisto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe