Badanie krwi - dlaczego warto wykonywać je regularnie?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Badanie krwi - dlaczego warto wykonywać je regular…

Badanie krwi - dlaczego warto wykonywać je regularnie?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 31-01-2019


 
Badanie krwi to najprostsze narzędzie diagnostyczne. Pozwala w krótkim czasie wykryć wiele nieprawidłowości.

Jakich informacji dostarcza badanie krwi?

Badanie krwi to prosty i łatwo dostępny test, który dostarcza informacji na temat ogólnego stanu organizmu. Wykorzystuje się je także w profilaktyce wielu chorób, ponieważ umożliwia wykrycie nieprawidłowości, zanim pojawią się pierwsze objawy. Każda osoba powinna przynajmniej raz w roku wykonać podstawowe badania krwi: morfologię, wskaźnik procesów zapalnych OB oraz poziom cholesterolu i glukozy.

Testy laboratoryjne dostarczają także bardziej specjalistycznych danych. We krwi poza białymi i czerwonymi krwinkami znajdują się hormony, białka, elektrolity, witaminy, przeciwciała i składniki odpowiedzialne za krzepnięcie krwi. Wszelkie odchylenia od normy oznaczają proces patologiczny, który wymaga leczenia lub dalszej diagnostyki. W laboratorium medycznym można wykonać:
 • badanie stężenia hormonów,
 • badanie krwi na pasożyty,
 • oznaczenie grupy krwi,
 • badanie krwi na obecność wirusa HIV lub wirusa zapalenia wątroby typu B i C,
 • test ciążowy (oznaczenie stężenia gonadotropiny kosmówkowej hCG),
 • oznaczenie elektrolitów,
 • oznaczenie poziomu białka,
 • wskaźnik krzepnięcia krwi,
 • badanie swoistych przeciwciał,
 • badanie enzymów wątrobowych.

Dzięki temu badanie krwi dostarcza informacji o funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, nietolerancjach pokarmowych, infekcjach, niedoborach składników odżywczych, alergiach, procesach zapalnych i niektórych chorobach.

bkrwi1.jpg

Kiedy należy wykonać badanie krwi?

Podstawowe badania krwi powinny być wykonywane przez każdą osobę przynajmniej raz w roku, nawet kiedy czuje się ona zdrowa i nie ma żadnych dolegliwości. Jest to szczególnie ważne w profilaktyce anemii, cukrzycy i miażdżycy, ponieważ choroby te przez dłuższy czas rozwijają się bezobjawowo, a kiedy zostaną zdiagnozowane, zwykle obserwujemy już nieodwracalne zmiany w organizmie. Dzięki wczesnemu wykryciu możliwe jest zapobieganie ich dalszemu rozwojowi, a tym samym groźnym dla zdrowia powikłaniom. Badania krwi warto wykonać także, jeżeli:
 • odczuwa się ciągłe zmęczenie, senność i spadek energii,
 • pojawia się nawracający ból głowy lub stawów,
 • pojawiają się częste dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
 • odnotowuje się niezamierzony spadek masy ciała,
 • włosy i paznokcie stają się łamliwe, a cera sucha i blada,
 • pojawiają się siniaki nawet po lekkim uderzeniu.

Regularne badania krwi powinny wykonać także osoby, które mają zdiagnozowane przewlekłe choroby, przyjmują regularnie leki, stosują antykoncepcję hormonalną, zmagają się z nadwagą lub otyłością, znajdują się w grupie ryzyka, uprawiają sport, stosują specjalne diety oraz są aktywne seksualnie i mają więcej niż jednego partnera. Większość badań krwi można wykonać bezpłatnie po otrzymaniu skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Jak przygotować się do badania krwi?

Badanie laboratoryjne krwi polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi z żyły łokciowej. Materiał jest następnie badany pod mikroskopem przez analityka medycznego. Aby wynik był jak najbardziej miarodajny, zaleca się wykonanie badania rano, na czczo. Oznacza to, że należy powstrzymać się od spożywania posiłków na minimum 8 godzin przed pobraniem. Najlepiej jednak w dniu poprzedzającym zjeść lekką kolację do godziny 18, a następnie pić już tylko niesłodzoną wodę. Warto pamiętać, że przed zgłoszeniem się do laboratorium niewskazane jest również palenie papierosów, żucie gumy do żucia i intensywna aktywność fizyczna.

Niektóre z badań wymagają także zastosowania specjalnej diety (np. lipidogram) lub odstawienia przyjmowanych na stałe leków i suplementów diety, ponieważ mogą one znacząco wpłynąć na wynik badania, przez co nie będzie on miarodajny. Po otrzymaniu skierowania na badanie należy poinformować lekarza o przyjmowanych środkach farmakologicznych i postępować zgodnie z jego zaleceniami.

W.Press, 31-01-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe