Domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego

POCZEKALNIA. Szepty

BRC

zdrowemiasto.pl | dodane 18-01-2019


 
Ból, pieczenie i szczypanie przy oddawaniu moczu to najbardziej charakterystyczne objawy zapalenia pęcherza moczowego. Są one bardzo uciążliwe, często uniemożliwią nawet pójście do pracy i wypełnianie swoich codziennych obowiązków. Zapalenie pęcherza moczowego to choroba, na którą każdy z nas cierpiał chociaż jeden raz w życiu – dlatego dobrze wiemy, jak bardzo dolegliwości w jego przebiegu mogą dawać się nam w kość.

Zdecydowanie częściej na stan zapalny pęcherza moczowego cierpią kobiety niż mężczyźni, ponieważ cewka moczowa kobiet jest zdecydowanie krótsza i szersza niż cewka moczowa mężczyzn, przez co bakterie znacznie łatwiej mogą dostawać się do układu moczowego. Te uwarunkowania anatomiczne w połączeniu z bliskim sąsiedztwem odbytu powodują, że procent kobiet cierpiących z powodu zapalenia pęcherza moczowego jest naprawdę znacząco większy niż procent mężczyzn.

Najczęstsza przyczyna infekcji pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego wywoływane jest najczęściej przez zakażenie bakteryjne. Bakterią, która zazwyczaj wywołuje zakażenie dróg moczowych jest bakteria o nazwie Escherichia coli. Jest ona przyczyną zdecydowanej większości zapaleń zarówno pęcherza, jak i wyższych pięter układu moczowego. Inne bakterie, które znacznie rzadziej przyczyniają się do wywoływania zakażeń w układzie moczowym to między innymi Proteus czy Pseudomonas; jeszcze rzadziej do infekcji w układzie moczowym dochodzi przez zakażenie grzybami.

Każdy, kto choć raz cierpiał z powodu zapalenia pęcherza moczowego wie, jak duży ból i dyskomfort może dawać ta choroba. Dlatego też ważne jest, aby jak najszybciej się jej pozbyć i wrócić do normalnego funkcjonowania. W związku z tym, kiedy dopadnie nas stan zapalny pęcherza moczowego możemy już sami – jeszcze przed wizytą u lekarza – spróbować pozbyć się przykrych dolegliwości lub chociaż je zmniejszyć. Jak to zrobić? Jakie są skuteczne domowe metody na walkę z zapaleniem pęcherza moczowego?

moczowego.jpg

Proste rozwiązania na infekcję pęcherza

Kiedy dojdzie już do zakażenia w układzie moczowym, bardzo ważną sprawą jest przede wszystkim przyjmowanie dużej ilości płynów. Najlepiej pić dużo wody – może być to zarówno woda mineralna, jak i zwykła woda przegotowana. Dlaczego właściwe nawadnianie jest tak ważne w przypadku zapalenia pęcherza moczowego? Należy pamiętać, że stan zapalny pęcherza moczowego jest wywoływany zwykle przez bakterie, które „przyklejają się” do ścianek układu moczowego. Częste przyjmowanie dużej ilości płynów powoduje, że bakterie zostają wypłukiwane z dróg moczowych i dzięki temu szybciej można pozbyć się uciążliwych dolegliwości związanych ze stanem zapalnym pęcherza.

W przypadku zakażenia dróg moczowych bardzo ważna sprawą jest także ich „zakwaszanie”, w kwaśnym pH bakterie żyją bowiem znacznie krócej. W jaki sposób można to zrobić domowymi metodami? Przede wszystkim wskazane jest picie domowego soku z żurawiny lub też jedzenie żurawiny suszonej. Zawsze można wspomóc się również żurawiną w postaci kapsułek czy tabletek, które można kupić zarówno w aptece, jak i w Internecie – na przykład tu: https://www.doz.pl/apteka/k105-Infekcje_stany_zapalne. Do zakwaszania środowiska dróg moczowych przyda się także witamina C. Jej duże dawki skutecznie obniżają pH w układzie moczowym. Wspomagająco do zakwaszania przyda nam się również naturalna cytryna lub sok cytrynowy.

Działanie od zewnątrz

Warto pamiętać, że kolejnym skutecznym domowym sposobem na walkę z objawami zapalenia pęcherza moczowego jest jego rozgrzewanie. Ciepło działa rozkurczająco na mięśnie gładkie pęcherza moczowego, co z kolei powoduje, że w znaczący sposób zmniejszają się dolegliwości bólowe związane ze stanem zapalnym. Do rozgrzewania pęcherza moczowego możemy używać albo termoforu, albo po prostu butelki wypełnionej ciepłą woda i owiniętej w ręcznik. Aby rozgrzewać pęcherz moczowy, można też zażywać kąpieli w wannie z naprawdę ciepłą wodą.

Nasiadówki to kolejna metoda sprawdzona w walce z infekcją pęcherza moczowego. Co należy wykorzystywać do wykonywania takich nasiadówek? Najlepiej w takiej sytuacji sprawdzają się napary z szałwii i rumianku, zioła te bowiem działają odkażająco, jak również znacząco łagodzą stan zapalny w drogach moczowych. Nasiadówki najlepiej jest wykonywać dwa razy dziennie, powinny one trać kilka-kilkanaście minut. Po nasiadówce należy pamiętać o tym, aby bardzo dokładnie osuszyć czystym ręcznikiem okolicę narządów płciowych - skóra nie może pozostać wilgotna, bowiem stanowi to doskonałą pożywkę właśnie do dalszego rozwoju bakterii. Trzeba pamiętać też o zakładaniu właściwej bielizny- kiedy borykamy się z zapaleniem pęcherza moczowego należy zakładać przewiewną, nieuciskającą i bawełnianą bieliznę.

Zioła dla zdrowego pęcherza

Niesłychanie istotną sprawą jest również picie różnego rodzaju mieszanek ziołowych. Najlepiej sprawdza się gotowa herbatka lub też napar z liści pokrzywy z domowego ogródka. Taka mikstura zdecydowanie przyspiesza oczyszczanie dróg moczowych z bakterii i tym samym powoduje, że zmniejszają się dolegliwości związane ze stanem zapalnym.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których – pomimo stosowania domowych metod do walki z zapaleniem pęcherza moczowego – dolegliwości nie chcą się zmniejszyć i stają się coraz bardziej uciążliwe. Wtedy jest to jasny sygnał, że nie można już dłużej czekać, tylko koniecznie należy udać się po pomoc do swojego lekarza. W poradni lekarz zbierze od nas dokładny wywiad dotyczący dolegliwości, a dodatkowo zleci wykonanie badania ogólnego moczu (być może również posiewu), by zweryfikować wstępnie postawioną diagnozę. Na podstawie wyników badania moczu lekarz będzie mógł nam zlecić właściwą formę leczenia farmakologicznego.

Artykuł sponsorowany

BRC, 18-01-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe