Operacje kręgosłupa szansą na normalne funkcjonowanie
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Operacje kręgosłupa szansą na normalne funkcjonowa…

Operacje kręgosłupa szansą na normalne funkcjonowanie

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 28-02-2019


 
Kręgosłup jest podporą całego ciała. To nasze własne rusztowanie. Dzięki niemu chodzimy i utrzymujemy równowagę. Niestety, nie dbamy o niego jak należy. Zbyt mało ruchu, nieodpowiednia dieta, otyłość, siedzący tryb życia – to wszystko działa na niekorzyść naszego kręgosłupa powodując m.in. skrzywienia, choroby zwyrodnieniowe, dyskopatie. Ból kręgosłupa to zmora naszych czasów. Badania pokazują, że na bóle pleców każdego dnia uskarża się co czwarta osoba. Co ciekawe, na schorzenia kręgosłupa cierpią dziś nie tylko osoby starsze, ale również młode. Ból kręgosłupa to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którą zgłaszamy się do lekarza. Jedno jest pewne, na pewno nie można go bagatelizować. Nieleczone schorzenia mogą z czasem przerodzić się w poważniejsze choroby. Wówczas tradycyjna rehabilitacja może okazać się niewystarczająca i niezbędna będzie operacja kręgosłupa.

Przyczyny problemów z kręgosłupem

Problemy z kręgosłupem mogą mieć różne podłoże. Najczęściej jednak są wynikiem siedzącego stylu życia, braku regularnego wysiłku fizycznego, nadwagi, przeciążeń spowodowanych niewłaściwym podnoszeniem ciężkich przedmiotów oraz przyjmowania złej postawy. Przyzwyczailiśmy się do garbienia, chodzenia ze spuszczoną głową i opuszczonymi ramionami. A prawda jest taka, że każde ułożenie ciała wymuszające zmianę naturalnych krzywizn, pociąga za sobą zaburzenia pracy mięśni. To z kolei prowadzi do uszkodzeń stawów łączących kręgi i dyski. Za problemami z kręgosłupem bardzo często stoi stres. Pod wpływem produkowanej podczas stresu adrenaliny dochodzi do długotrwałego napięcia i przeciążenia mięśni. Efektem tego są trwałe zmiany zwyrodnieniowe. U osób młodych długotrwałe spędzanie czasu przed komputerem i telewizorem skutkuje osłabieniem mięśni i tym samym nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa szyjnego i piersiowego.

rawpixel472352unsplash.jpg

Bóle kręgosłupa u młodzieży mogą również wynikać z faktu noszenia zbyt ciężkiego plecaka. U osób dorosłych, długotrwałe siedzenie, a także praca w pozycji stojącej mogą skutkować problemami kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego. Oczywiście niektóre problemy z kręgosłupem mogą wynikać z zaawansowanego wieku i zużywania się kręgów lub urazu, np. w trakcie wypadku komunikacyjnego. Ciężka praca fizyczna także predysponuje do pojawienia się przykrych dolegliwości w przyszłości. Co ciekawe, również intensywne, wyczynowe uprawianie sportu może przyczynić się do szybszego rozwoju zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego, piersiowego lub lędźwiowego. Istnieje też szereg chorób, które mogą przyczyniać się do mniej lub bardziej poważnych chorób kręgosłupa. Należy wymienić tu osteoporozę oraz choroby autoimmunologiczne o charakterze atakującym stawy jak np. reumatoidalne zapalenie stawów czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Metody leczenia schorzeń kręgosłupa

joycemccown1106617unsplash.jpg

Leczenie schorzeń kręgosłupa uzależnione jest od podłoża problemu. Wśród możliwych form leczenia wymienia się termoterapię – leczenie za pomocą ciepłych lub zimnych okładów, fizjoterapię czyli masaże, specjalne ćwiczenia rozciągające i wzmacniające oraz kinezyterapię. W niektórych przypadkach niezbędna jest farmakoterapia w postaci leków rozkurczowych, niesterydowych leków przeciwzapalnych lub kortykosterydów. W momencie, kiedy wymienione metody nie przyniosą oczekiwanych efektów, wykonywana jest operacja kręgosłupa.

Kiedy operacja jest konieczna?

doctor650534_1280.jpg

Operacja kręgosłupa wykonywana jest w ostateczności, kiedy wszystkie inne metody leczenia zawiodą. Zazwyczaj stosowana jest w przypadku skoliozy – zwłaszcza w sytuacji, kiedy skrzywienie przekracza 40 stopni i ma charakter postępujący. Stosowana jest także w niektórych przypadkach dyskopatii, zwłaszcza jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych efektów, choroba postępuje i powoduje coraz większe ograniczenia i dolegliwości bólowe. Operacja jest konieczna w momencie, kiedy przepuklina jądra miażdżystego jest masywna i powoduje zespół ogona końskiego (niedowład i zaburzenia zwieraczy). Zabieg chirurgiczny wykonuje się również w przypadkach, kiedy występuje niedowład (opadanie) stopy lub chory uskarża się na niedowład mięśnia czworogłowego. Dobre rezultaty operacyjne można też uzyskać, jeśli chodzi o walkę ze schorzeniami związanymi ze zwyrodnieniem stawów zwężającym kanał kręgowy - głównie u seniorów. Chirurgiczna operacja kręgosłupa wykonywana jest również w sytuacji, kiedy istnieje ryzyko porażenia z powodu ucisku rdzenia lub nerwów, a także w zwyrodnieniach narośli na kręgach i niektórych przypadkach kręgozmyku.

Zabiegi bardziej i mniej inwazyjne

pironguillaume492639unsplash.jpg

Klasyczna operacja kręgosłupa to ostateczność. Nie dość, że jest bardzo inwazyjna i wymaga długiej rekonwalescencji, to na dodatek pozostawia po sobie mało estetyczną bliznę. Całe szczęście współczesna medycyna ma do zaoferowania o wiele więcej niż konwencjonalny zabieg chirurgiczny. Niektóre działania są mało inwazyjne, ale nadal bardzo skuteczne. Przede wszystkim skracają pobyt w szpitalu oraz czas rekonwalescencji i nie pozostawiają na plecach szpecącej pamiątki. Wybór najlepszej metody leczenia zależy jednak od rodzaju i zaawansowania choroby oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. I tak na przykład dyskopatię, a więc chorobę XXI wieku, na którą cierpi połowa społeczeństwa można dziś leczyć mało inwazyjną techniką chirurgiczną, jaką jest endoskopowe usunięcie dysku. W tym przypadku pacjent po około 12-14 może opuścić szpital. Minimalnie inwazyjną metodą leczenia dyskopatii jest również zabieg wykorzystujący lecznicze właściwości ozonu – dyskoliza ozonowa. Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym. Mało inwazyjnym zabiegiem jest też wertebroplastyka. Stosuje się go głównie w leczeniu osteoporotycznych złamań trzonów kręgowych.

Finansowanie usług medycznych – MediRaty

więcej

Nowoczesne, mniej inwazyjne metody leczenia schorzeń kręgosłupa nie należą do najtańszych. Niektóre z nich są refundowane, ale nie wszystkie. Dla niektórych osób sfinansowanie zabiegu operacyjnego może być dużym obciążeniem i nie lada wydatkiem. Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwala zadbać o zdrowie bez konieczności czekania kilku lat. Kredyt na leczenie to dziś bardzo popularna metoda finansowania usług medycznych. Leczenie na raty pozwoli pokryć koszty zabiegu w renomowanej klinice u najlepszych specjalistów, a jednocześnie nie obciąży domowego budżetu. Starając się o raty na leczenie warto skorzystać nie z pomocy banku, który wymaga od nas wielu formalności i wymusza zbyt długi czas oczekiwania na decyzję, a wyspecjalizowanej firmy, jak np. MediRaty. Doskonała znajomość rynku medycznego i stały rozwój pozwoliły MediRatom stać się numerem 1 w zakresie finansowania leczenia w ratach. Zaciągnięty kredyt spłaca się w niskich ratach i co ważne – w najbardziej wygodnej dla nas opcji ratalnej.

W.Press, 28-02-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe