Czym zajmuje się gastrolog i z jakimi problemami należy się do niego udać?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Czym zajmuje się gastrolog i z jakimi problemami n…

Czym zajmuje się gastrolog i z jakimi problemami należy się do niego udać?

POCZEKALNIA. Szepty

BRC

zdrowemiasto.pl | dodane 08-01-2019
Gastrologia, która fachowo nazywa się gastroenterologią, to bardzo obszerna dziedzina medycyny. Specjalista z obszaru gastrologii zajmuje się szeroko rozumianymi dolegliwościami i nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu trawiennego a także gruczołów trawiennych, jak wątroba czy trzustka. Gastrolog pomoże uporać się z powszechnymi dolegliwościami takimi jak wrzody, nadkwasota, czy zatrucia pokarmowe oraz zdiagnozuje i zaproponuje leczenie rzadszych, poważniejszych, a nierzadko również chorób przewlekłych (np. nowotworów).

Kiedy należy iść do gastrologa?

Dolegliwości, z którymi można, a nawet trzeba iść do gastrologa, jest wiele. Są to przede wszystkim powracające bóle żołądka, wątroby i ogólnie rejonu jamy brzusznej. Poza tym częste wzdęcia, uczucie pieczenia w przełyku, przewlekłe biegunki lub zaparcia, trudności z wypróżnianiem się, mdłości, a nawet problemy z apetytem. Wiele z tych problemów jest bagatelizowanych, a gdy tylko ból minie, odkłada się wizytę u gastrologa. To duży błąd, bo wiele z tych dolegliwości, bez interwencji lekarza, może przerodzić się w poważne i bardzo groźne choroby. Osoby, które mają wątpliwości dotyczące tego, kiedy iść do gastrologa, mogą skorzystać najpierw z porady lekarza pierwszego kontaktu, który doradzi czy opisane dolegliwości wymagają interwencji specjalisty, czy może są wynikiem zatrucia pokarmowego lub niestrawności.

gastro11.jpg

Jak badanie zleca gastrolog?

Badanie u gastrologa może mieć bardzo różny przebieg – wszystko uzależnione jest od opisanych dolegliwości i przypuszczeń lekarza. Na początku zawsze jednak przeprowadzany jest wywiad. Przed wizytą dobrze jest więc samemu przeanalizować, w jakich okolicznościach występują dolegliwości – czy uzależnione są od pory dnia, zjedzonego posiłku, itp.. Gastrolog może wykonać też szereg badań diagnostycznych - podstawowym jest sprawdzenie na podstawie dotyku, czyli nie występuje obrzęk, ból pod wpływem nacisku. Kolejnym, typowym badaniem, które zleca gastrolog, jest USG. To nieinwazyjne badanie jamy brzusznej, do którego trzeba jednak podejść na czczo – lekarz zawsze poinformuje, co należy zrobić, aby dobrze się do niego przygotować. Inną, bardzo popularną procedurą jest gastroskopia. Gastrolog wprowadza do ust specjalną rurkę z kamerą, dzięki której może dokładnie obejrzeć przewód pokarmowy i zmiany, które się w nim pojawiły. Badanie może być nieco bolesne i zwykle jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, nie ma jednak pewniejszej metody uzyskania diagnozy zmian nowotworowych.

Gastrolog – dowiedz się więcej

Dolegliwości gastrologicznych nigdy nie wolno bagatelizować, bo często nawet nieznaczne objawy, które nie są bardzo dokuczliwe, mogą oznaczać poważną lub przewlekłą chorobę. Zdecydowanie warto mieć świadomość, z jakimi problemami warto udać się do gastrologa (więcej na ten temat można przeczytać pod tym linkiem: https://salve.pl/przychodnie/oferta/poradnie-specjalistyczne-salve/poradnia-gastrologiczna/zakres-swiadczen/). Można dzięki temu albo wykluczyć poważną chorobę, albo szybciej ją zdiagnozować i przystąpić do leczenia.

BRC, 08-01-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe