Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortod…

Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego

POCZEKALNIA. Szepty

BRC

zdrowemiasto.pl | dodane 08-01-2019


 
Nieświeży oddech, choroby dziąseł, ubytki – to najczęstsze problemy, z którymi muszą mierzyć się osoby noszące aparat ortodontyczny. Czy można ich uniknąć? Tak - stosując odpowiednią higienę jamy ustnej. Systematyczne mycie zębów to nie wszystko. Czego unikać przy aparacie ortodontycznym? Jak właściwie o niego dbać? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

Aparat ortodontyczny – czego unikać?

Żeby mieć proste i ładne zęby przez cały okres noszenia aparatu ortodontycznego o higienę jamy ustnej należy dbać szczególnie. Nie jest to wcale łatwe, bo ta, przy aparacie ortodontycznym, nie należy do najprostszych. Przede wszystkim warto wystrzegać się używania wszelkiego rodzaju preparatów o działaniu wybielającym. Dlaczego? Umieszczone na zębach zamki uniemożliwią przeniknięcie specyfiku do znajdującej się pod zamkami powierzchni szkliwa. W rezultacie, po zdjęciu aparatu, efekt wybielenia będzie niezadowalający – szkliwo pod zamkami, będzie miało inny odcień niż reszta zębów. Czego jeszcze unikać podczas noszenia aparatu ortodontycznego? Twardych pokarmów, czyli np. jabłek, orzechów, surowej marchewki itp. Jeśli pacjent bardzo chciałby je jeść, powinien twarde produkty pokroić na małe kawałki. Lepiej też wystrzegać się przekąsek o lepkiej konsystencji – gum do żucia, cukierków, kandyzowanych owoców, które mogą oblepiać aparat. Równie niekorzystne dla aparatu będzie obgryzanie paznokci lub długopisu. Takie działania mogą doprowadzić do uszkodzenia aparatu.

Aparat ortodontyczny – jak o niego dbać?

Higiena jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym jest zdecydowanie bardziej czasochłonna niż zwykłe mycie zębów. Dwa razy dziennie należy dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe, używając do tego celu specjalnej, wąskiej szczoteczki. Należy również wyczyścić szczeliny między klamrami aparatu. Podczas wizyty u ortodonty dobrze jest poprosić lekarza o zdjęcie łuku od aparatu. Wtedy będzie można dokładnie wyczyścić zęby na całej powierzchni. Lekarz również powinien to zrobić za pomocą irygatora.

beautiful1.jpg

Co zawsze warto mieć przy sobie, by odpowiednio zadbać o aparat ortodontyczny?

  1. Dwie szczoteczki do aparatu.
    Pierwsza szczoteczka powinna posiadać specjalną wnękę, dzięki której będzie można czyścić powierzchnię zamków. Druga – wąska, o spiczastym zakończeniu – ułatwi czyszczenie trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Szczególnie przyda się w nagłych wypadkach, np. podczas obiadu na mieście czy kolacji u znajomych. Dzięki niej będzie można szybko usunąć z powierzchni zębów resztki jedzenia.

  2. Nici dentystyczne dla osób noszących aparat.

  3. Spray do dziąseł.
    Osoby, które noszą aparat ortodontyczny są narażone na częste podrażnienia dziąseł. W takich przypadkach warto używać na co dzień specjalnego sprayu, na przykład takiego (zobacz: https://efektdentoseptu.pl/dentosept-fast/), który szybko dociera do podrażnionych miejsc i przynosi natychmiastową ulgę.

  4. Pastę przeciwpróchniczą.

Właściwa higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego to gwarancja uzyskania zdrowych i zadbanych zębów po jego zdjęciu. Szczegółowych porad, dotyczących higieny zębów w tym szczególnym okresie, każdemu pacjentowi udzieli jego lekarz ortodonta.

Artykuł sponsorowany

BRC, 08-01-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe