PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Dlaczego warto pić więcej wody?

Nie od dziś wiadomo, że codziennie powinniśmy spożywać odpowiednią ilość wody, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem – powinna ona stanowić min. 60-80% przyjmowanych przez nas płynów. Przypominamy, dlaczego ten element codziennej diety jest tak ważny dla naszego organizmu. więcej »

Jak prawidłowo oddychać w maseczce?

Oddech daje życie i jest czynnością tak naturalną, że nawet się nie zastanawiamy, jak oddychamy. Okazuje się, że prawidłowe oddychanie może nam pomóc w walce nie tylko z koronawirusem, ale i innymi wirusami przenoszonymi drogą kropelkową. Niestety, funkcjonując w maseczce, wiele osób ma uczucie braku tlenu lub duszności, i automatycznie zaczyna oddychać źle, czyli przez usta, co rodzi mnóstwo negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Jak zatem oddychać, by sobie pomóc? O tym opowiada i pokazuje ćwiczenia oddechowe lek. med. Elżbieta Dudzińska, lekarz medycyny integralnej, jedna z niewielu w Polsce specjalista zajmująca się zaburzeniami wzorca oddychania i terapiami oddechowymi. więcej »

Rusza ankieta Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej dla pacjentów onkologicznych

Celem anonimowego badania jest ocena stanów emocjonalnych pacjentów onkologicznych i ich potrzeb w odniesieniu do funkcjonowania w systemie opieki zdrowotnej w aktualnych warunkach epidemiologicznych. Jak wskazuje Adrianna Sobol, psychoonkolog i członek Zarządu Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej, osoby chore na chorobę nowotworową są przyzwyczajone do poczucia niepewności i lęku o przyszłość. W okresie kryzysu wywołanego przez wirus COVID-19 strach przed tym, czego może zabraknąć, okazuje się jednak bardziej dojmujący niż strach przed śmiercią. więcej »

Koronawirus. Kardiolodzy radzą, jak przygotować się do planowego zabiegu

W związku z epidemią SARS-CoV-2 wiele planowych procedur medycznych zostało odroczonych. Warto wykorzystać dodatkowy czas i dobrze się przygotować, radzą eksperci. Dobra kontrola schorzeń przewlekłych, ciśnienia i wagi to większa szansa na to, że pacjent lepiej zniesie procedurę, zmniejszy ryzyko powikłań i szybciej wróci do formy. Jak wykorzystać czas do nowego terminu planowanej procedury medycznej radzą kardiolodzy z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. więcej »

Materac rehabilitacyjny - tajemnica zdrowego snu

Sen ma bardzo istotne znaczenie dla zdrowia człowieka. Podczas snu regenerujemy siły i m.in. wzmacniamy odporność na zakażenia. Brak snu, zbyt krótki sen lub sen w warunkach niekomfortowych źle wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także i psychiczne. Żeby sen był naprawdę efektywny, warto zadbać o dobry materac. więcej »

Czy miękki materac zapewni Ci wygodny sen? Dla kogo są miękkie materace?

Wbrew powszechnemu mitowi, nie tylko twarde materace są zdrowe dla kręgosłupa. Czy jednak "miękki" oznacza zawsze "dobry"? Kiedy zdecydować się na zakup miękkiego materaca? więcej »

Jak radzić sobie z uszkodzeniami błony śluzowej jamy ustnej?

Jama ustna to bardzo wrażliwy obszar, który jest niezwykle podatny na różnego rodzaju uszkodzenia. Nawet drobne urazy mogą utrudniać jedzenie, picie, a nawet mówienie. Jeżeli chcemy je wyeliminować, należy przyjrzeć się codziennemu funkcjonowaniu np. rodzajowi spożywanych posiłków czy sposobie mycia zębów. Poza tym od naszej reakcji zależy dalszy przebieg gojenia się rany i to, czy będzie nawracać w przyszłości. więcej »

Leczenie onkologiczne – jak dobrze je rozplanować?

Terapia onkologiczna to złożony proces. Obejmuje cały szereg specjalizacji, ekspertów, placówek i tematów. Odnalezienie się w gąszczu tych niezbędnych elementów bywa sporym wyzwaniem, zwłaszcza świeżo po diagnozie, kiedy pacjenta ogarnia często szok, smutek i uczucie niepewności. Obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem to okazja do wzmożonych działań edukacyjnych, które mogą pomóc w pozyskaniu informacji niezbędnych do zaplanowania leczenia onkologicznego. więcej »

Witalność po 50: Wzmocnienie organizmu i suplementacja diety osób starszych

Z wiekiem nasz organizm staje się słabszy i mniej odporny na choroby. Potrzeby żywieniowe zmieniają się, a witalność maleje. Po 50. roku życia potrzebujemy wsparcia w postaci witamin i suplementów. Jakie suplementy pomogą nam utrzymać dobrą formę? więcej »

Ogrzewanie a suchość w gardle – jaka powinna być optymalna wilgotność powietrza i jak sobie radzić z przesuszoną śluzówką?

Idealna wilgotność powietrza w domu lub mieszkaniu powinna wynosić między 40 - 60%. Przy takiej wartości nie tylko błony śluzowe ust i nosa, a także gałka oczna są odpowiednio nawilżone, ale również spowolnione jest namnażanie się bakterii, wirusów i grzybów. Jednak w sezonie grzewczym, kaloryfery bardzo mocno wysuszają powietrze, co może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji. Między innymi problemów z gardłem, kaszlu czy podrażnienia oczu. Jak można poradzić sobie z suchością w gardle i nadmiernie przesuszonym powietrzem podczas okresu grzewczego? więcej »

Choroba Leśniowskiego-Crohna - jak sobie radzić ze schorzeniem?

Choroba Leśniowskiego-Crohna to chroniczne zapalenie przewodu pokarmowego. Schorzenie może dotyczyć każdego jego odcinka – od jamy ustnej, aż po odbyt. W miejscach dotkniętych chorobą powstają owrzodzenie, przetoki, a nawet komórki nowotworowe. Podstawowym objawem choroby Leśniowskiego-Crohna są bóle brzucha i biegunki. Dolegliwości te są niezwykle przykre i uciążliwe dla pacjenta, a w wielu przypadkach utrudniają normalne funkcjonowanie. Choroba negatywnie wpływa na zdrowie pacjenta. U wielu osób występują niedobory białkowo-energetyczne oraz niedożywienie. Jak radzić sobie z tą chorobą jelit? więcej »

Płyn do czyszczenia uszu, czyli jak zadbać o higienę?

Czyszczenie uszu wydaje się być na pozór łatwą czynnością, która nie powinna przysparzać problemów. W praktyce okazuje się jednak, iż wiele osób robi to nieprawidłowo, narażając się na różnego rodzaju dolegliwości, związane z pogorszeniem słuchu lub dyskomfortem. Najczęściej popełnianym błędem jest zbyt głębokie wkładanie patyczków do czyszczenia uszu, które powodują wypychanie woskowiny w głąb przewodu słuchowego i powstawanie czopu. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wizyta u laryngologa, który usunie nadmiar substancji, odtykając przewód. Jak w takim razie zadbać o higienę uszu oraz czego unikać, aby móc cieszyć się dobrym słuchem? więcej »

Jak się najlepiej rozciągać?

Rozciąganie powinno być nieodłącznym elementem każdego treningu. Warto pamiętać, że należy rozciągać się przed główną częścią treningu, jak i po niej. Nie wolno jednak zapominać, że poszczególne fazy rozciągania powinny przebiegać w różny sposób, ale też muszą być dostosowane do potrzeb trenującego. Oto kilka wskazówek, jak się najlepiej rozciągać. więcej »

Czy szczoteczka soniczna jest lepsza od elektrycznej?

Szczotkowanie zębów to jedna z ważniejszych czynności, które wykonujemy na co dzień. Właśnie dlatego niezwykle istotne jest, byśmy obmywali jamę ustną z bakterii przy pomocy możliwie najlepszych artykułów. Do wyboru mamy w zasadzie trzy rodzaje szczoteczek: manualną, elektryczną oraz soniczną. Która z nich jest najlepsza? Czy coraz bardziej popularna szczoteczka soniczna skuteczniej usuwa z jamy ustnej bakterie od szczoteczki elektrycznej? więcej »

Materac medyczny - nie tylko w problemach zdrowotnych

Wbrew pozorom materace medyczne wcale nie są dedykowane wyłącznie osobom chorym lub wymagającym rehabilitacji. Ich innowacyjne właściwości sprawiają, że są w stanie zapewnić niezwykle wygodne, a przy tym prozdrowotne warunki snu wszystkim miłośnikom wypoczynku na wysokim poziomie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o materacu medycznym - dlaczego warto go wybrać bez względu na stan zdrowia? więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe