Czym jest somatyzacja?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Czym jest somatyzacja?

Czym jest somatyzacja?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 01-09-2021


 
Kiedy czynniki psychiczne, takie jak stres, powodują objawy fizyczne, stan ten znany jest jako somatyzacja. Zaburzenia somatyczne to ciężka forma somatyzacji, której skutki mogą powodować duże, często długotrwałe dolegliwości...

Definicja


Kiedy objawy fizyczne są spowodowane czynnikami psychicznymi (psychologicznymi) lub emocjonalnymi, nazywamy to somatyzacją. Na przykład wiele osób ma sporadyczne bóle głowy spowodowane stresem psychicznym. Jednakże stres i inne problemy ze zdrowiem psychicznym mogą powodować wiele innych fizycznych objawów, takich jak:
  • bóle w klatce piersiowej,
  • zmęczenie,
  • zawroty głowy,
  • ból pleców,
  • uczucie mdłości.


terapia1.jpg

Jak umysł może powodować fizyczne objawy?


Związek między umysłem a ciałem jest złożony i nie do końca zrozumiały. Kiedy somatyzujemy, w jakiś sposób problem psychiczny/emocjonalny wyraża się częściowo lub głównie jako jeden lub więcej objawów fizycznych. Jednak objawy są prawdziwe i nie są w żadnym razie wymyślone.

Jak powszechna jest somatyzacja?


Czasami możemy powiązać fizyczne objawy z niedawnym stresem lub problemem ze zdrowiem psychicznym. Na przykład możesz zdać sobie sprawę, że napad bólu szyi lub głowy jest spowodowany stresem. Lęk i depresja są również częstymi przyczynami rozwoju objawów fizycznych, takich jak „bicie serca” (kołatanie), bóle itp. Często objawy fizyczne ustępują, gdy czynniki emocjonalne i psychiczne ustępują. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy, że fizyczny objaw jest spowodowany czynnikiem psychicznym.

Somatyzacja i objawy czynnościowe


Niektórzy lekarze wolą używać terminu funkcjonalny, gdy nie można znaleźć żadnej znanej przyczyny fizycznego objawu. Objaw czynnościowy oznacza, że funkcja organizmu jest wadliwa (na przykład może wystąpić ból lub biegunka), ale brakuje jej konkretnej przyczyny. Tą mogą być czynniki psychiczne (somatyzacja), fizyczne, które nie zostały jeszcze odkryte, lub połączenie obu. Innym terminem używanym czasami dla takich objawów są objawy niewyjaśnione medycznie.

Czym są zaburzenia somatyczne?


Zaburzenia somatyczne to skrajny koniec skali somatyzacji. Tak więc objawy fizyczne utrzymują się długotrwale lub są ciężkie, ale żadna choroba fizyczna nie może w pełni wyjaśnić objawów. Zaburzenia somatyczne obejmują:
  • zaburzenia somatyzacyjne,
  • hipochondrię,
  • zaburzenia konwersji,
  • zaburzenia dysmorfii ciała,
  • zaburzenia bólowe.

Są one klasyfikowane jako zaburzenia zdrowia psychicznego, ponieważ uważa się, że przyczyną objawów są czynniki psychiczne. Jednak nie można ich w pełni wytłumaczyć depresją, nadużywaniem substancji lub innymi uznanymi zaburzeniami zdrowia psychicznego. Dla pełnego obrazu konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który będzie w stanie zdiagnozować np. objawy somatyczne nerwicy.

terapia2.jpg
Terapia psychologiczna przez Internet - hh24.pl

Podsumowanie


Ludzki mózg jest bardziej skomplikowany, niż można byłoby przypuszczać, więc samodzielne zdiagnozowanie problemów natury psychicznej może być niemożliwe. Szczęśliwie istnieją fachowcy i aplikacje pozwalające na rozmowę z nimi za pośrednictwem urządzenia mobilnego, co w razie gorszego stanu może okazać się niezbędne do wyjścia z problemów.


W.Press, 01-09-2021, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe