Przewlekły kaszel – z czym się wiąże i co może oznaczać?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Przewlekły kaszel – z czym się wiąże i co może ozn…

Przewlekły kaszel – z czym się wiąże i co może oznaczać?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 29-01-2021


 
Kaszel to spontaniczna reakcja organizmu, która powstaje na skutek podrażnienia zakończeń nerwowych w drogach oddechowych przez różnego rodzaju substancje drażniące. Zadaniem kaszlu jest oczyścić z nich drogi oddechowe, a także pomóc w usunięciu śluzu, który nieustannie jest w nich produkowany. Dlatego kaszel, który występuje sporadycznie, jest zjawiskiem naturalnym. Większą uwagę należy zwrócić na kaszel przewlekły (trwający powyżej 8 tygodni), który może mieć związek z toczącym się procesem chorobotwórczym.

Astma


Jedną z chorób dolnych dróg oddechowych, której najczęściej towarzyszy przewlekły kaszel, jest astma. Astma to choroba zwykle rozwijająca się na tle alergicznym. W tym przypadku kaszel ma postać nagłego napadu, który może być wywołany przez: alergeny wziewne, wysiłek fizyczny, a nawet zimne powietrze. Towarzysząca mu odkrztuszana wydzielina jest śluzowa i czasem może być podbarwiona na żółty kolor.

Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła


Wśród najczęstszych przyczyn kaszlu wyróżnia się zjawisko spływania wydzieliny z górnych dróg oddechowych, która podrażnia zakończenia nerwowe w ścianie gardła i odruchowo wywołuje kaszel. Zazwyczaj towarzyszy mu przewlekły nieżyt nosa, który powstaje na tle alergicznym. Oprócz tego istnieje duże prawdopodobieństwo przewlekłego zapalenia zatok, w którym również dochodzi do nadprodukcji wydzieliny.

kaszel2021.jpg

Refluks żołądkowo-przełykowy


Dolegliwością typowo gastrologiczną, która może wywoływać przewlekły kaszel, jest refluks żołądkowo-przełykowy. Polega on na zmniejszeniu napięcia dolnego zwieracza przełyku i zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku i gardła, w wyniku czego podrażnione zostają zakończenia nerwowe, co inicjuje kaszel. Często towarzyszy mu zgaga lub chrypka, a poprawę można sprawnie uzyskać po zastosowaniu leków zobojętniających kwas solny w żołądku (tzw. IPP – inhibitory pompy protonowej).

Przewlekłe zapalenie oskrzeli


Przewlekłe zapalenie oskrzeli to infekcja dolnych dróg oddechowych, występująca przez większość dni, w ciągu co najmniej trzech miesięcy w roku i przez co najmniej dwa lata z rzędu. Głównym objawem jest kaszel, który nie przechodzi przez wiele miesięcy, a ponadto – utrudnione oddychanie i uczucie ucisku w klatce piersiowej. Choroba ta przebiega z nadprodukcją wydzieliny śluzowej, która zatyka drogi oddechowe i utrudnia przepływ powietrza. Dlatego dobrym sposobem jest zastosowanie środków, które rozrzedzają zalegający śluz i pomagają usunąć go z dróg oddechowych. Wśród nich znajduje się Flavamed, zawierający substancję czynną o nazwie ambroksol, która sprawia, że śluz staje się bardziej płynny i łatwiej go odkrztusić.

Leki z grupy ACEI


Są to tzw. inhibitory konwertazy angiotensyny, które są wykorzystywane do leczenia nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca czy choroby niedokrwiennej. Jednak u niektórych osób mogą wywoływać działania niepożądane w postaci suchego kaszlu. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza prowadzącego, który zleci odstawienie preparatu i zastąpi go lekiem z innej grupy. Takie postępowanie pozwoli niemal od razu pozbyć się kaszlu, jednak w niektórych przypadkach może jeszcze utrzymywać się kilka dni.

W.Press, 29-01-2021, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe