Krótkowzroczność - jakie soczewki kontaktowe do tej wady wzroku?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Krótkowzroczność - jakie soczewki kontaktowe do te…

Krótkowzroczność - jakie soczewki kontaktowe do tej wady wzroku?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 08-06-2018

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Krótkowzroczność to jedna z częściej diagnozowanych wad wzroku. Nazywana inaczej bliskowzrocznością lub miopią. Cierpiące na nią osoby widzą wyraźnie przedmioty, które znajdują się w niewielkiej odległości od nich, za to mają problem z tymi, które są w oddali - nie widać wyraźnych konturów.

Krótkowzroczność bardzo często jest diagnozowana późno - zwłaszcza jeśli osoby na nią cierpiące badają wzrok nieregularnie. Ponieważ zwykle widzą wyraźnie przedmioty, które znajdują się blisko, nie przeszkadza im to, że z dala ich kształt staje się coraz mniej wyraźny. Szczególnie na początkowym etapie.

Przyczyny krótkowzroczności

Jeśli krótkowzroczność - wada wzroku, która ma ma bardzo często podłoże genetyczne - została zdiagnozowana u rodziców, warto aby kontrolowali oni wzrok dzieci już od najmłodszych lat. Pierwsze oznaki bliskowzroczności pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie. Jeśli nie będzie właściwie zdiagnozowana i korygowana, grozi nasileniem, a cierpiąca na nią osoba będzie odczuwać coraz większy dyskomfort. Badania potwierdzają też, że wpływ na pogłębianie się jakości widzenia ma też spędzanie wielu godzin przed komputerem lub telewizorem. Zwłaszcza jeśli nie jest zachowana odpowiednia odległość od ekranu, który dodatkowo ma ustawioną maksymalną jasność i kontrast. Również wytężanie wzroku - zwłaszcza jeśli praca polega na pisaniu bądź śledzeniu arkuszy kalkulacyjnych, męczy oczy i również sprawia, że komfort widzenia dali znacznie się pogarsza (okuliści nie polecają też pozycji leżącej przy czytaniu książki). Do tej pory nie udało się wyodrębnić innych przyczyn krótkowzroczności, chociaż wiedza na temat samego schorzenia i możliwości leczenia znacznie się poprawiła.

wzorcznosc1.jpg

Jak radzić sobie z krótkowzrocznością - które soczewki wybrać

Jedną z metod korygowania wady są odpowiednie soczewki lub szkła tzw. wieloogniskowe, które pozwalają na jednoczesne wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się blisko i dalej. Dla osób aktywnych, które uprawiają sport lub znajdują się w ciągłym ruchu, soczewki są znacznie lepszym rozwiązaniem niż okulary. Obecnie przy wyborze szkieł, które pozwolą normalnie funkcjonować, mogą pomóc specjaliści, którzy nie tylko określą stopień wady, ale też dobiorą najlepsze soczewki. Efekt będzie zauważalny od razu po ich zastosowaniu, a co ważniejsze - można zatrzymać postęp schorzenia, które u wielu osób pogarsza się z roku na rok - u wielu osób pojawiają się problemy z widzeniem o zmroku, mrużenie oczu, a nawet dotkliwe bóle głowy. W ten sposób można dokonać korekty nawet bardzo zaawansowanej wady, co chroni przed koniecznością zabiegu chirurgicznego.

Przy miopii należy wybrać soczewki minusowe, czyli wklęsłe - oczywiście ciężko jest zobaczyć różnicę w ich kształcie. Warto wiedzieć, że są one tak zbudowane, aby w swojej środkowej części były cieńsze niż na brzegach. Ważne też aby pamiętać, że nawet właściwie skorygowana wada musi być pod regularną kontrolą specjalisty. Zwłaszcza jeśli tryb życia lub pracy sprzyja częstemu nadwyrężaniu wzroku.

W.Press, 08-06-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe