Skąd właściwie biorą się alergie?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Skąd właściwie biorą się alergie?

Skąd właściwie biorą się alergie?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 15-06-2018


 
Alergia, inaczej mówiąc uczulenie to nic innego, jak efekt nadwrażliwości organizmu. Generalnie mamy do czynienia z rodzinnym charakterem występowania alergii, w związku z powyższym trzeba liczyć się z tym, że predyspozycje do ich zaistnienia czy też rozwijania się w organizmie u kolejnych pokoleń mogą, choć nie zawsze muszą, zostać przekazane w spadku genetycznym. W bardzo wielu przypadkach alergia jest wynikiem powstania mechanizmu, który nazywamy atopią. Wówczas organizm produkuje znacznie więcej immunoglobiny IgE, która odgrywa niezwykle istotną rolę w uczuleniowych procesach.

Trochę o atopii

To przypadłość, którą ma około 20% populacji w skali globalnej. Jeśli rodzice, oboje mają atopię, mamy do czynienia z 50% poziomem prawdopodobieństwa. Przy czym jeśli mamy do czynienia z rodziną nieobciążoną, ryzyko wystąpienia schorzenia jest najniższe i kształtuje się na poziomie 13%. kwestia dziedziczenia atopii nie jest powiązana z jednym konkretnym genem, tylko z całym zestawem. W materiale genetycznym człowieka istnieje aż kilkadziesiąt miejsc, które odpowiadają za ten proces. Niektóre cechują się większą mocą, inne słabszą. Piąty chromosom to kluczowe miejsce. Można tu znaleźć obszary kontrolujące wytwarzanie różnych substancji i białek. Te elementy mogą bezpośrednio uczestniczyć w reakcji alergicznej. Takiej regulacji podlega wytwarzanie odpornościowych białek – przeciwciał. Problem jest na tyle często spotykany, że można znaleźć wiele leków pomagających leczyć konkretne alergie czy objawy jak na https://www.allecco.pl/alergia.html.

alergia11.jpg

Co jeszcze warto wiedzieć?

Dziedziczenie sprawia, że łatwiej o zapoczątkowanie tak zwanej odpowiedzi alergicznej i jej bardziej intensywnie przebiegającego rozwoju. Jeżeli mamy oboje rodziców z alergią, dziecko ma 66% prawdopodobieństwa odziedziczenia alergii. Jeśli mama jest chora – 40% prawdopodobieństwa, a jeżeli ojciec – prawdopodobieństwo na poziomie 30%. Warto zainteresować się tematem alergii, bo dzisiaj mamy do czynienia z tendencją, gdzie coraz częściej dotykają one ludzi. I to praktycznie w różnym wieku, bo niektóre uczulenia objawiają się w okolicznościach bardzo niespodziewanych.

W.Press, 15-06-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe