Suchy kaszel w lecie? Można go zwalczyć!
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Suchy kaszel w lecie? Można go zwalczyć!

Suchy kaszel w lecie? Można go zwalczyć!

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 27-06-2018


 
Suchy kaszel i drapanie w gardle to, wbrew pozorom, nie tylko objawy jesiennych i wiosennych infekcji. Te symptomy przeziębienia atakują nas również podczas ciepłych wakacyjnych dni. Czy można sobie z nimi poradzić? Tak, jeśli zastosujemy odpowiednie metody i środki.

Skąd bierze się suchy kaszel w lecie?

Wzmocniony słońcem i lekką dietą, organizm w lecie łatwiej radzi sobie z wirusami i bakteriami. Większość drobnoustrojów poddaje się również w walce z wysokimi temperaturami powietrza. Nie znaczy to jednak, że podczas lipcowych i sierpniowych upałów przeziębienie nam nie grozi. Zwłaszcza, gdy nasze ciało osłabione jest już wcześniej przebytą chorobą. Zdarza się również, że gwałtowne zmiany temperatury, jakim poddajemy organizm – na przykład zimna morska kąpiel podczas upału lub picie gazowanych, mocno zmrożonych napojów tuż po ciepłym posiłku – sprzyjają pojawieniu się infekcji. Często towarzyszy im zarówno mokry, jak i suchy kaszel (więcej dowiesz się tutaj: https://www.vicks.pl/pl-pl/kaszel ), stąd warto wiedzieć, jak radzić sobie z przeziębieniem, które dopada nas w czasie wakacyjnych wojaży.

dziecko1000.jpg

Kaszel przewlekły – nie zważa na porę roku

Osoby, które na co dzień zmagają się z problemem suchego kaszlu, dobrze wiedzą, że lato również nie wyzwoli ich od tej dokuczliwej przypadłości. Szacuje się, że suchy kaszel towarzyszy 40 proc. cierpiącym z powodu nowotworów i 80 proc. chorych na raka płuc – który jest najczęstszym rodzajem nowotworu w Polsce (za: Jassem, Damps-Konstańska; 2007). Jednak przewlekły kaszel towarzyszy także łagodniejszym chorobom. Często diagnozowany jest u niemowląt cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy (za: Bielecki, Mniszek, Woś; 2004). Niekiedy ma podłoże psychogenne: specjaliści sądzą, że przewlekły suchy i głośny kaszel, to podświadoma próba zwrócenia na siebie uwagi otoczenia (Bryl, Horsts-Sikorska; 2008). Kaszel i drapiące gardło to również często objawy dokuczliwej alergii. Bez względu na przyczynę, symptom ten znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie – szczególnie gdy krępujące ataki kasłania uniemożliwiają nam spokojne uczestnictwo w wykładzie, spędzenie czasu w bibliotece czy w muzeum, właśnie podczas wakacyjnych podróży.Jak radzić sobie z suchym kaszlem? Najpierw diagnostyka

By wyleczyć suchy kaszel, najpierw należy zdiagnozować przyczynę. W tym celu, zazwyczaj pierwszym etapem jest wizyta u lekarza rodzinnego. Do oceny nasilenia kaszlu stosuje się wywiad lekarski, a niekiedy także specjalne skale, typu European Respiratory Society cough symptom score, opracowanej przez Europejskie Towarzystwo Oddechowe (za: Jassem, Damps-Konstańska; 2007). Często towarzyszy im również kwestionariusz dotyczący jakości życia, który pozwala ocenić jak bardzo kaszel i drapanie w gardle przeszkadza pacjentowi w codziennym życiu. Ostatnio w użyciu pojawiają się również kaszlometry – specjalne urządzenia, pozwalające na pomiar intensywności kaszlu. Umieszczany na mostku na dwadzieścia cztery godziny, aparat rejestruje każdy atak kaszlu, mierząc jego moc i długość. W Polsce dotychczas urządzenia te były stosowane jedynie w testach klinicznych: szacuje się, że podobnie jak na Zachodzie, staną się przełomem w profesjonalnej diagnostyce medycznej kaszlu.
Leczenie kaszlu i drapania w gardle. Syrop na suchy kaszel pomoże?

Aby wyleczyć suchy kaszel, należy podjąć terapię przyczynową. W przypadku poważnych i przewlekłych schorzeń prowadzi ją odpowiedni lekarz specjalista, do którego kieruje nas lekarz rodzinny. Co jednak, gdy przyczyną kaszlu okazuje się być błahe przeziębienie, często nawracające? Czy istnieją łagodne środki, które wspomogą nas w walce z kaszlem i drapaniem w gardle? Syrop na suchy kaszel to najpopularniejsze remedium zalecane przez specjalistów medycyny rodzinnej. Mnogość preparatów bez recepty dostępnych na rynku sprawia, że w zasadzie każdy pacjent jest w stanie dopasować do swoich możliwości finansowych jakiś specyfik. Warto zwrócić uwagę czy wybierany przez nas syrop na kaszel suchy jest rzeczywiście lekiem – niektóre preparaty mają status wyrobu medycznego. Status leku ma na przykład syrop Vicks MedDex (więcej dowiesz się na https://www.vicks.pl/pl-pl/przegladaj-produkty-vicks/kaszel-suchy/vicks-meddex-syrop-na-suchy-kaszel). Delikatny syrop na suchy kaszel łagodzi podrażnienie gardła i umożliwia pozbycie się nieprzyjemnego drapania. Na rynku dostępne są syropy w wielu smakach – na przykład miodowym czy owocowym, dzięki czemu przyjmują je chętnie również dzieci.

Czym wspomóc leczenie kaszlu?

Oprócz syropu na kaszel suchy, w czasie infekcji warto wspomóc się również domowymi metodami. Przede wszystkim – należy pić ciepłe napoje, które łagodzą podrażnione gardło. Do gorącej herbaty warto dorzucić korzeń imbiru – jego łagodzące właściwości pomogą szybko pozbyć się chrypki. Pozytywny wpływ na przeziębienie ma również sok malinowy, który także możemy dodać do herbaty. Należy natomiast unikać gazowanych słodkich napojów typu cola czy oranżada – choć w lecie wyjątkowo kuszą ochłodą i smakiem, niestety gwałtowne różnice temperatur nie sprzyjają naszemu gardłu. Silne schłodzenie gardła prowadzić może bowiem do zaostrzenia objawów –trzeba więc na choć na kilka dni wstrzymać się od picia kolorowych, zimnych płynów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:
  • Bielecki, Ireneusz, Jolanta Mniszek, and Halina Woś. "Aspekty laryngologiczne refluksu żołądkowo-przełykowego u dzieci." Chirurgia Polska 6.1 (2004): 51-63.
  • Bryl, Nadia, and Wanda Horst-Sikorska. "Czy przewlekły kaszel u osoby dorosłej może nie mieć podłoża organicznego? Kaszel na tle psychogennym." Forum Medycyny Rodzinnej. Vol. 2. No. 4. 2008.
  • Jassem, Ewa, and Iwona Damps-Konstańska. "Przewlekły kaszel-przyczyny, leczenie." Medycyna Paliatywna w Praktyce 1.1 (2007): 1-5.
  • Jung, Anna, and Anna Maślany. "Przewlekły kaszel u dzieci–problem diagnostyczny i terapeutyczny." Pediatria i Medycyna Rodzinna 8.2 (2012): 97-100

W.Press, 27-06-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe