Co to jest czerniak? U kogo może się rozwinąć?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Co to jest czerniak? U kogo może się rozwinąć?

Co to jest czerniak? U kogo może się rozwinąć?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 31-08-2018

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Czerniak rozwinąć się może u każdego. Nie ma jednej określonej przyczyny. Możemy wyróżnić kilka istotnych czynników ryzyka, które predysponują do jego rozwoju. Należy więc opalać się z rozsądkiem, a każde niepokojące zmiany konsultować z dermatologiem.

Czerniak jest jednym z najbardziej złośliwych nowotworów. Jego punktem wyjścia są komórki barwnikowe, czyli melanocyty, które mogą ulec zezłośliwieniu. Mimo iż czerniak nie jest uznawany za nowotwór dziedziczny, to jednak dopatruje się pewnych genetycznych uwarunkowań w powstawaniu tej zmiany. Może wywoływać go wiele czynników, najczęściej jest to kilka bodźców nakładających się na siebie. Wyróżnia się czerniaka wychodzącego z plamy soczewicowatej, powierzchownego, guzkowego czy obwodowego.

Co to jest czerniak?

Czerniak jest nowotworem skóry powstającym na skutek działania kilku czynników. Około 10% czerniaków ma charakter rodzinny. Są one wynikiem współdziałania czynników genetycznych i środowiskowych. Czerniak kojarzony jest najczęściej z opalaniem i właściwie jest to główna jego przyczyna. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (słoneczne jak i sztuczne) od najmłodszych lat to główny mechanizm powstawania czerniaka. Jest to nowotwór immunogenny. Oznacza to, że organizm produkuje swoiste przeciwciała przeciwko antygenom glikoproteinowym na powierzchni komórek nowotworowych. Zależność uruchamiania mechanizmów immunologicznych w powstawaniu czerniaka można dostrzec szczególnie w przypadku chorych z zaburzeniami odporności w przebiegu AIDS czy też przewlekłej immunosupresji. Dyskusyjna jest kwestia pojawiania się czerniaków na skutek burzliwych zmian hormonalnych, np. w ciąży czy połogu, a także w okresie pokwitania.

czerniak22.jpg

Czerniak – jak rozpoznać?

Rozpoznanie czerniaka ustala się na podstawie kilku warunków:
  • miejscowa zmiana barwnikowa skóry, nierównomierne zabarwienie zmiany od czarnej po odbarwienie skóry,
  • duże, powiększające się znamię barwnikowe powyżej 0,5 cm,
  • nieregularny kształt znamienia i niewyraźne ograniczenie,
  • nacieczenie podstawy,
  • obwódka zapalna.

Należy jednak pamiętać, że czerniak nie zawsze powstaje w skórze zmienionej. Czasem powstaje bez obecności znamienia barwnikowego.

U kogo może rozwinąć się czerniak?

Czerniak jest nowotworem występującym przede wszystkim u dorosłych. U dzieci jest on bardzo rzadki. Niestety jednak w ciągu ostatnich lat obserwuje się coraz większą tendencję do pojawienia się czerniaka w najmłodszych grupach wiekowych. U dziewcząt w drugiej dekadzie życia czerniak umiejscawia się na tułowiu lub na kończynach dolnych. U chłopców zapadalność jest zdecydowanie mniejsza. U młodszych dzieci nowotwór ten częściej lokalizuje się w obrębie głowy i szyi. Nie można zapominać, że czerniak u dzieci może rozwinąć się na podłożu dużych, wrodzonych znamion barwnikowych.

W.Press, 31-08-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe