Jak wspierać alkoholika podczas terapii?
Strona główna » Poczekalnia » Mężczyzna » Jak wspierać alkoholika podczas terapii?

Jak wspierać alkoholika podczas terapii?

POCZEKALNIA. Mężczyzna

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 31-03-2023

Zdjęcie ilustracyjne
 
Tylko niewiele osób uzależnionych od alkoholu potrafi samodzielnie poradzić sobie z nałogiem. Zdecydowana większość potrzebuje pomocy ze strony psychoterapeutów i osób z najbliższego otoczenia. Pokonanie alkoholizmu jest bardzo trudne, wymaga czasu i odpowiedniego postępowania.

Jak alkohol uzależnia?


Alkohol jest używką, która spożywana w większych ilościach i przez dłuższy okres powoduje uzależnienie fizyczne i psychiczne. W początkowym okresie picie alkoholu sprawia przyjemność, zmniejsza stres i napięcie nerwowe, wprawia w dobry humor, ułatwia nawiązywanie kontaktów interpersonalnych, zwiększa własną samoocenę. Alkohol spożywany okazjonalnie i w niewielkich ilościach, rzeczywiście może powodować pozytywne odczucia, natomiast nadużywanie alkoholu skutkuje uzależnieniem.

Uzależnienie fizyczne powoduje bóle głowy, drżenie rąk, nudności, ogólne osłabienie. Wystarczy niewielka ilość alkoholu „na kaca”, by dolegliwości ustąpiły. W dłuższej perspektywie czasu nadużywanie alkoholu prowadzi do uszkodzenia wątroby, nerek, nadciśnienia, zaburzeń w pracy serca.

Uzależnienie psychiczne objawia się przede wszystkim zmianami w zachowaniu osoby uzależnionej. Stopniowo zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki zawodowe i rodzinne. Kontakty towarzyskie ograniczają się do towarzystwa „od kieliszka”. Wszelka aktywność koncentruje się na zdobyciu i piciu alkoholu.

alkoholizmjakwspieracalkoholika.jpg

Najczęściej popełniane błędy


Choroba alkoholowa dotyka nie tylko osobę uzależnioną, ale także osoby najbliższe. Stopniowo zniszczeniu ulegają więzi rodzinne, wzajemne zaufanie, często dochodzi do przemocy fizycznej i psychicznej. Rodzina popada także w kłopoty finansowe.

Partner lub partnerka starają się pomóc alkoholikowi i walczą z jego nałogiem. Niestety, mimo szczerych chęci, często popełniają błędy, które prowadzą do współuzależnienia. Do najczęściej popełnianych błędów należą:

  • ukrywanie problemu przed otoczeniem,
  • przejmowanie obowiązków,
  • podporządkowanie alkoholikowi,
  • zaniedbywanie własnych potrzeb,
  • usprawiedliwianie nałogu.

Skuteczna pomoc w wyjściu z alkoholizmu musi rozpocząć się od zmiany w zachowaniu osób współuzależnionych. Mogą one liczyć na pomoc psychoterapeutów pracujących w licznych organizacjach i fundacjach, a także w ośrodkach leczenia uzależnień.

Najważniejszy pierwszy krok


Kwestią zasadniczą w leczeniu alkoholizmu jest decyzja uzależnionego o chęci jego podjęcia. Musi być ona podjęta dobrowolnie i wynikać ze świadomości o istnieniu uzależnienia. Tylko chęć zmiany dotychczasowego życia i odbudowania relacji rodzinnych pozwalają alkoholikowi pokonać nałóg i wytrwać w trzeźwości.

Na tym etapie bardzo ważna jest rozmowa, która uświadomi alkoholikowi, co traci przez swój nałóg. Rozmowa powinna być przeprowadzona w spokojnej atmosferze oraz bez oskarżeń i pretensji. Zamiast tego lepiej jest powiedzieć "bardzo Cię kochamy, ale ...."

Po takiej rozmowie alkoholik powinien mieć poczucie, że bliscy go potrzebują i będą wspierać podczas walki z nałogiem.

Leczenie alkoholizmu Kraków


Leczenie alkoholizmu można rozpocząć na każdym etapie choroby. Oczywiście im wcześniej, tym lepiej. Leczenie przebiega wtedy szybciej i szanse na pokonanie nałogu są większe. 

Leczenie alkoholizmu Kraków prowadzone jest w ośrodku, który zapewnia rodzinną atmosferę. To dla uzależnionych bardzo ważne, ponieważ nie czują się wyobcowani, a powrót do normalnego życia jest znacznie łatwiejszy. Na każdym etapie terapii alkoholik musi mieć wsparcie najbliższych i wiedzieć, że może odbudować dawne relacje z partnerem i dziećmi. Poczucie wsparcia pomaga mu przezwyciężać trudy terapii alkoholowej.

Leczenie alkoholizmu Kraków oferuje w dwóch etapach. Pierwszy to detoksykacja, czyli odtrucie organizmu, przebiegająca pod nadzorem lekarzy specjalistów. Fizyczne efekty odrzucenia alkoholu zmniejszane są za pomocą środków farmakologicznych.

Drugi etap to przede wszystkim psychoterapia indywidualna i grupowa. To na tym etapie szczególnie pomocne jest wsparcie najbliższych. Odwiedziny i rozmowy pomagają budować alkoholikowi nowy system wartości oraz przekonanie, że ma o co walczyć i do czego wrócić.

Więcej informacji na temat leczenia alkoholizmu można znaleźć na stronie https://www.alkoholizm.org.pl/

Koniec leczenia alkoholizmu w ośrodku nie oznacza końca walki z uzależnieniem. Alkoholikiem jest się do końca życia, ale można być alkoholikiem trzeźwym. Bardzo ważną rolę w wytrwaniu w trzeźwości odgrywają najbliżsi. To oni powinni zadbać o unikanie imprez, na których jest alkohol, nieustająco motywować do życia w trzeźwości oraz wskazywać korzyści wynikające z odstawienia alkoholu. Nie jest to łatwe, ale pomocna może być terapia dla osób współuzależnionych.

W.Press, 31-03-2023, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe