Testosteron i jego wpływ na zaburzenia erekcji
Strona główna » Poczekalnia » Mężczyzna » Testosteron i jego wpływ na zaburzenia erekcji

Testosteron i jego wpływ na zaburzenia erekcji

POCZEKALNIA. Mężczyzna

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 26-06-2021

Fot. NCI
 
Testosteron to męski hormon płciowy, który w mniejszej ilości występuje również w kobiecym organizmie. Zapewnia rozwój męskich cech - owłosienia, odpowiada za wielkość jąder, męskie brzmienie głosu czy ogólny poziom sprawności seksualnej. Zaburzenia poziomu testosteronu we krwi mogą niekorzystnie wpływać na erekcję, prowadząc do zaburzeń w osiąganiu oraz utrzymaniu wzwodu. Zbyt niski lub za wysoki poziom hormonu nie zawsze daje widoczne objawy.

Zaburzenia poziomu testosteronu u mężczyzn - objawyTestosteron jest jednym z androgenów, niezbędnych do utrzymania prawidłowego poziomu sprawności seksualnej. Stosunkowo często obserwuje się niedobór testosteronu u dorosłych mężczyzn - znacznie rzadszym zjawiskiem jest nadmiar tego hormonu. Zaburzenia poziomu testosteronu we krwi prowadzą do poczucia zmęczenia, braku ochoty na seks, utraty sił witalnych oraz prowadzą do zaburzeń erekcji. Mogą doprowadzić do problemów z osiąganiem wzwodu oraz utrzymaniem go na czas niezbędny do odbycia satysfakcjonującego stosunku, a to negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym mężczyzn. Jednym z objawów niedoboru testosteronu może być również ograniczona płodność, dlatego poziom hormonu powinien być określony u panów, którzy bezskutecznie starają się o potomstwo.

testo.jpg

Jak można określić poziom testosteronu?Medycyna jest na tyle rozwinięta, że wystarczy stosunkowo proste badanie, które precyzyjnie określa poziom testosteronu we krwi i pozwoli na uzupełnienie ewentualnych braków. Jeśli mężczyzna cierpi na zaburzenia erekcji i zauważył u siebie inne symptomy mogące wskazywać na nieprawidłowy poziom testosteronu to lekarz może skierować go na badania laboratoryjne. Z surowicy krwi można określić poziom testosteronu, jednak badanie zaleca się połączyć z analizą poziomu LH, wolnego testosteronu czy SHBG. Badania powinno się wykonywać o jednej porze dnia, najlepiej rano ponieważ zmiany stężenia testosteronu we krwi mogą być związane z porą dnia czy wykonywaną aktywnością. Dopiero wyniki tych kilku badań mogą dać lepszy pogląd na zdrowie mężczyzny, stanowiąc podstawę do wdrożenia odpowiedniego leczenia lub skierowania do innego specjalisty.

Leczenie niedoboru testosteronuNiedobór samego testosteronu jest dość łatwy w leczeniu, jednak wymaga stosowania środków przepisywanych wyłącznie na receptę. Testosteron w leczeniu impotencji stosuje się w formie doustnej, domięśniowej lub przezskórnej. Podawane są pochodne estrowe naturalnego hormonu - jedyną pochodną testosteronu wchłanialną w jelitach jest undecylenian, który przyjmuje się w postaci tabletek. Początkowo w leczeniu stosuje się 2 tabletki na dobę (120-160 mg), następnie utrzymywana jest dawka przypominająca 1 raz na dobę (40-120 mg). Inną metodą na uzupełnienie testosteronu jest podawanie go w formie zastrzyków domięśniowych, przy czym podaje się 1 zastrzyk miesięcznie (preparat wchłania się przez okres 3-5 tygodni). Alternatywną formą podania testosteronu jest forma przezskórna, podczas której wchłaniane jest około 12% całej dawki, a hormon przenika do krążenia ogólnego. Testosteron w tej postaci jest dostępny w preparatach w formie żelu lub plastrach naklejanych bezpośrednio na skórę - powinno się każdorazowo zmieniać miejsce aplikacji leku na skórę.

Leczenie testosteronem - jak szybko następuje poprawa?W celu zaobserwowania korzystnych efektów leczenia niedoboru testosteronu, stężenie hormonu we krwi musi wzrosnąć. W zależności od formy podawania hormonu jest to okres wynoszący średnio kilka tygodni. Kiedy stężenie poziomu testosteronu zaczyna powracać do normy, mężczyzna może zaobserwować wzrost sprawności seksualnej, większą ochotę na seks oraz łatwiejsze osiąganie erekcji. Powrót do zdrowia nie zawsze oznacza koniec kłopotów ze sprawnością seksualną - należy regularnie kontrolować stężenie testosteronu we krwi, nie dopuszczając do jego ponownego spadku. Konieczne może okazać się stosowanie tzw. dawki przypominającej leku, dzięki której wspomagane są naturalne procesy produkcji testosteronu przez męski organizm.

Więcej informacji w serwisie https://www.aptekakamagra.pl

W.Press, 26-06-2021, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe