Neurologiczne przyczyny impotencji
Strona główna » Poczekalnia » Mężczyzna » Neurologiczne przyczyny impotencji

Neurologiczne przyczyny impotencji

POCZEKALNIA. Mężczyzna

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 25-06-2021


 
Zaburzenia erekcji to brak zdolności do osiągania albo utrzymywania wzwodów penisa, uniemożliwiający odbywanie w pełni satysfakcjonujących stosunków płciowych. Schorzenia w układzie nerwowym to nierzadko przyczyna seksualnych zaburzeń. Zaburzenia erekcji o podłożu neurogennym mają pochodzenie rdzeniowe (uszkodzenie w obrębie rdzenia kręgowego) i mózgowe. W schorzeniach ośrodkowego układu nerwowego, może dochodzić do wielu typów seksualnych zaburzeń, w tym także do zaburzeń erekcji.

Zaburzenia erekcji - przyczyny neurologiczne


Wśród przyczyn zaburzeń erekcji ośrodkowego pochodzenia, należy wymienić: choroby otępienne (np. Alzheimer), choroby zwyrodnieniowe, infekcje w ośrodkowym układzie nerwowym, padaczkę, krwiaki, urazy, guzy mózgu. Zaś rdzeń kręgowy może być uszkodzony poprzez infekcje, urazy, nowotwory, zaburzenia naczyniowe, jak i z uwagi na zmiany demielinizacyjne, co ma miejsce w przypadku stwardnienia rozsianego. W schorzeniach i uszkodzeniach w rdzeniu kręgowym, zaburzenia erekcji są znacznie częściej spotykane, aniżeli w przypadku uszkodzeń mózgowia.

Erekcja - fizjologia powstawania


Obecnie można wyróżnić trzy rodzaje wzwodu penisa: odruchowy, psychogennym i nocny. Ośrodek wzwodu penisa usytuowany jest w rdzeniu kręgowym na wysokości lędźwiowego odcinka. Powstający w naszej głowie (mózgowiu, a dokładniej w płacie skroniowym) impuls nerwowy po zweryfikowaniu przez mózgową korę, przekazywany jest za pośrednictwem rdzenia kręgowego do ośrodka wzwodu znajdującego się w rdzeniu, a stamtąd specjalną grupą nerwów do wzwodowej grupy nerwów, których pobudzanie wywołuje napływanie krwi do jamistych ciał prącia oraz ciała gąbczastego, co prowadzi do wzwodu. Wszelkie blokujące stany albo uszkadzające opisaną wyżej drogę przepływania bodźców nerwowych z głowy do penisa, będą mieć wpływ na powstawanie zaburzeń w zakresie erekcji.

para.jpg

Zaburzenia erekcji o pochodzeniu mózgowym

  • guzy mózgu, do których zaliczyć można nie tylko choroby nowotworowe, ale również wszelakie nieodpowiednie twory, takie jak chociażby wylewy krwi, pasożyty albo ropnie,
  • następnym czynnikiem mogą być urazy w obrębie mózgu. Uszkodzenia stanowią zwykle rezultat stłuczeń i wtórnego krwawienia do mózgu. Na skutek uszkodzeń występuje osłabienie libido i zaburzenia erekcji,
  • udary mózgu, którym zwykle ulegają starsze osoby. Przeprowadzone badania wykazały, iż zaburzenia erekcji zwykle pojawiają się po udarach w lewej półkuli. Ocenia się, iż połowa osób po przebytym udarze, będzie w stanie ciągle prowadzić życie seksualne.


Zaburzenia erekcji o pochodzeniu rdzeniowym


Urazy mogą stanowić przyczynę zaburzeń w zakresie erekcji w około 20 procentach. Ocenia się, iż nawet połowa urazów w obrębie rdzenia kręgowego, spowodowana jest przez komunikacyjne wypadki. Urazom podlega zwykle odcinek szyjny, jak i pogranicze lędźwiowo-piersiowe. Kiedy na skutek urazów dochodzi do przerwania rdzenia kręgowego z uwagi np. na uciskający krążek międzykręgowy, powstaje zespół symptomów pod postacią: porażenia zwieraczy, porażenia kończyn dolnych. Osoby po takich urazach, zwykle pozostają inwalidami do końca swoich dni.

Guzy w rdzeniu


Są to zwykłe łagodne guzy, przykładowo oponiaki, które wzrastając w bardzo sztywnej konstrukcji, którą jest rdzeniowy kanał kostny kręgosłupa, wywołują ucisk na rdzeń i tym samym zaburzenia jego działania. Rosnąca masa w stopniowy sposób naciska na rdzeń. Początkowo może dochodzić do małych niedowładów, później do połowicznych uszkodzeń w rdzeniu. W stadium końcowym może dochodzić do przerywania ciągłości w rdzeniu. Poniżej od danego uszkodzenia dochodzi zwykle do niedowładów, braku erekcji, braku czucia, pojawiają się również zmiany zwyrodnieniowe w jądrach. Seksualne zaburzenia nierzadko stanowią pierwszy symptom zwiększania się guza. Leczenie w takich wypadkach, ma charakter przede wszystkim operacyjny. Wycinanie guza, jeśli nie doszło jeszcze do śmierci nerwowych komórek na skutek ucisku oraz rozprzestrzeniania się guza, daje spore szanse na ustąpienie symptomów i powrót seksualnych funkcji.

Więcej informacji znajdą państwo na stronie https://viagra.edu.pl

W.Press, 25-06-2021, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe