Czy miękki materac zapewni Ci wygodny sen? Dla kogo są miękkie materace?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Czy miękki materac zapewni Ci wygodny sen? Dla kog…

Czy miękki materac zapewni Ci wygodny sen? Dla kogo są miękkie materace?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 06-04-2020


 
Wbrew powszechnemu mitowi, nie tylko twarde materace są zdrowe dla kręgosłupa. Czy jednak "miękki" oznacza zawsze "dobry"? Kiedy zdecydować się na zakup miękkiego materaca?

Niedoceniane miękkie materace


Wiele osób jest zdania, że najzdrowsze dla kręgosłupa jest spanie na możliwie najtwardszym podłożu, a z kolei spanie na miękkim materacu powoduje wady postawy. To nadmierne uproszczenie, z którym od lat walczą fizjoterapeuci, a również renomowani producenci materacy, tacy jak Hilding Anders. Otóż prawidłowo dobrany materac powinien nie być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. A ocenę tego, czy dany materac jest odpowiedni dla danej osoby, warunkuje się od wagi tej osoby, a także indywidualnego zdrowia kręgosłupa. W niektórych przypadkach, szczególnie u osób szczupłych, twardy materac może powodować wręcz pogłębianie się wad postawy i zwiększać zmęczenie.

miekkimaterac1.jpg

Miękki materac nie zawsze znaczy to samo


Na sam początek należy wspomnieć, że wiele zależy od jakości wypełnienia. Miękki materac niskiej jakości nie będzie dawał kręgosłupowi odpowiedniego podparcia, w przeciwieństwie do miękkiego materaca wykonanego z pianki termoelastycznej, czyli takiej, jaką wypełniony jest na przykład materac Hilding Rumba. Miękkie materace wysokiej jakości wyróżnia wysoka elastyczność punktowa. Takie materace odkształcają się jedynie w miejscu wywierania nacisku, a odkształcenie to jest odpowiednie do wywieranej siły. W indywidualnym odczuciu oznacza to, że materac doskonale wspiera kręgosłup i całe ciało, dając wrażenie delikatnego otulenia, które sprzyja odpoczynkowi stawów i rozluźnieniu mięśni. Z kolei miękkie materace o niskiej elastyczności sprawiają, że leżąca na nich osoba "zapada się". Wypoczynek na takim materacu jest nieefektywny, ponieważ mięśnie muszą rekompensować niefizjologiczną pozycję i napinają się. Kręgosłup przyjmuje nienaturalną, wygiętą pozycję i to zarówno w pozycji na plecach, jak i na boku. Wybierając zatem miękki materac należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj jego wypełnienia: najlepsze będą materace renomowanych marek, jak Hilding Anders, które posiadają stosowne certyfikaty, wyposażone są m.in. w kilka stref twardości i wykonane są z pianki termoelastycznej (np. Velvet Touch) lub sprężynowe multipocket.

miekkiematerace1.jpg

Dla kogo polecane są miękkie materace?


Materac miękki to przede wszystkim doskonały wybór dla osób szczupłych o niskiej wadze, poniżej 60kg. Takie osoby wywierają stosunkowo niewielki nacisk na powierzchnię materaca, zatem twarde podłoże może powodować u nich pogłębianie wad postawy i zaburzenie krążenia. To ostatnie będzie doskwierać szczególnie osobom, które lubią spać na boku. Miękki materac, oznaczony jako H1, delikatnie odkształci się, zwłaszcza w strefie ramion i bioder, pozwalając na to, aby kręgosłup śpiącej, lekkiej osoby przyjął naturalną pozycję. Często osoby o niskiej wadze doświadczają mrowienia i nieprzyjemnego uczucia ucisku śpiąc na materacach o wyższej twardości - jest to związane z niedokrwieniem tkanek podskórnych. To wskazanie do zmiany materaca na miękki.

Nie oznacza to jednak, że materace miękkie będą dobrym wyborem jedynie dla osób o niskiej wadze. Również osoby ważące więcej, niż 60 kg, ale wysokie będą zadowolone ze spania na takim rodzaju podłoża. Związane jest to z faktem rozkładania się ciężaru, który jest inny dla niskich i wysokich osób. Miękkie materace nie są jednak polecane dla dzieci i młodzieży, których waga co prawda nie przekracza 60 kilogramów, ale za to ich układ kostny wciąż się rozwija. Zbyt miękkie podłoże w tym przypadku może powodować wady postawy.

Miękkie materace są polecane przez fizjoterapeutów dla osób, które mają wrodzone lub nabyte wady bioder i kręgosłupa w odcinku barkowym. Tego typu materace mogą przynosić ulgę w dolegliwościach bólowych i tym samym wspomagać fizjoterapię.

W.Press, 06-04-2020, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe