PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

„Otyłość można i trzeba leczyć”. Nowe szanse na większą dostępność terapii

Otyłość jest przyczyną nawet 200 różnych powikłań[1]. Wpływa praktycznie na każdy układ organizmu, stwarzając poważne zagrożenia dla zdrowia i życia. Pacjenci z otyłością przestali być niewidzialni. Otyłość można dziś i trzeba skutecznie leczyć – tym bardziej, że dysponujemy skutecznymi narzędziami, które stają się coraz bardziej dostępne – przekonuje prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. więcej »

Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany w programie B.113. Eksperci i pacjenci dziękują za wysłuchanie postulatów

Od 1 lipca 2025 roku w życie weszły długo oczekiwane zmiany w programie lekowym B.113 „Leczenie pacjentów z chorobami nerek”. To efekt konstruktywnego dialogu Ministerstwa Zdrowia z ekspertami i środowiskami pacjenckimi, którzy od miesięcy apelowali o dostosowanie programu do realnych warunków klinicznych. Teraz ich głos został wysłuchany, a decyzje resortu zdrowia zostały pozytywnie ocenione przez Radę Przejrzystości AOTMiT. więcej »

Dr Anna Witowicz z Europejskim Certyfikatem Specjalisty Niewydolności Serca

Dr Anna Witowicz z Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych WIM-PIB z powodzeniem zdała europejski egzamin Heart Failure Association of European Society of Cardiology i jest jedną z kilkorga kardiologów w Polsce posiadającą ten prestiżowy tytuł, poinformował Wojskowy Instytut Medyczny - Państwowy Instytut Badawczy. więcej »

Jest ostateczna lipcowa lista refundacyjna. Dużo ważnych zmian w onkologii

We wtorek 17 czerwca na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia opublikowano obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 lipca 2025 r. Zdaniem Anny Kupieckiej, prezes Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej, jest to ważna lista dla pacjentów onkologicznych. więcej »

Czy seniorzy będą mieli dostęp do najskuteczniejszejochrony przeciw grypie?

Wspólne stanowisko Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej oraz Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego jasno wskazuje na konieczność podjęcia pilnych działań w kontekście zwiększenia wyszczepialności przeciw grypie wśród osób starszych, poprzez usunięcie barier w dostępie do szczepionek i szczepień. Jedną z nich jest brak pełnego finansowania dla wysokodawkowej szczepionki przeciw grypie. To realna bariera w dostępie do celowanej, najskuteczniejszej ochrony dla seniorów. W sezonie 2024/2025, mimo wzrostu zachorowań i niemal 1 tys. zgonów związanych z grypą, gdzie aż 90% z nich dotyczyło osób powyżej 60. roku życia, wyszczepialność wśród seniorów wyniosła zaledwie 17,24%. Rekomendowany przez WHO poziom wyszczepialności w grupie seniorów to 75%... więcej »

Nowotwory krwi: przełomy w leczeniu, aktualne potrzeby refundacyjne

W ostatnich latach leczenie nowotworów hematologicznych bardzo się zmieniło: hematoonkologia jest wręcz „lokomotywą postępu” w medycynie. Również polscy pacjenci zyskali dostęp do wielu nowoczesnych terapii. Czekamy jednak na kolejne opcje leczenia, które poprawią sytuację chorych – podkreślali eksperci obecni na konferencji z okazji Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi więcej »

Polska wciąż na szarym końcu na tle Europy

Polski Powszechny Program Szczepień przeciw HPV jest najmłodszym programem w krajach UE, który rozwija się w najszybszym tempie - jednak dane dotyczące wyszczepialności wciąż wymagają poprawy. Zaledwie 17% uprawnionych dzieci z roczników 2010-2015 skorzystało dotąd z tej możliwości. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych zgodnie apelują o przyspieszenie działań: potrzebna jest narodowa strategia eliminacji chorób HPV-zależnych, obejmująca kompleksowe podejście – od edukacji, przez szczepienia, po skuteczną diagnostykę. W ostatnich latach w Polsce co roku diagnozę raka szyjki macicy słyszy ponad 3,3 tys. kobiet, a ponad połowa z nich umiera. Można temu zapobiec poprzez skuteczną profilaktykę w najmłodszych latach życia. więcej »

Każda rana wymaga właściwej opieki – kompleksowe podejście do leczenia ran i profilaktyki zakażeń

Nieprawidłowe leczenie ran prowadzi do przewlekłego bólu, infekcji i groźnych powikłań, które dla wielu pacjentów kończą się hospitalizacją, a nawet amputacją. W Polsce problem ran trudno gojących się dotyka coraz większej liczby pacjentów, a skuteczna terapia wymaga nie tylko nowoczesnych metod leczenia, ale przede wszystkim interdyscyplinarnej opieki i wdrożenia zasad antyseptyki. Każdego roku ponad 50% pacjentów z ranami przewlekłymi doświadcza zakażeń, co wydłuża proces gojenia i zwiększa ryzyko ciężkich komplikacji. Dodatkowo, aż 50,8% szczepów bakteryjnych izolowanych z ran wykazuje oporność na wiele antybiotyków, co sprawia, że tradycyjne metody leczenia tracą skuteczność. Eksperci podkreślają, że bez wdrożenia jednolitych standardów leczenia, ściśle opartego na zasadach antyseptyki, skuteczna terapia ran pozostanie wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia. więcej »

Choroba Parkinsona – coraz więcej chorych, coraz pilniejsza potrzeba uruchomienia programu opieki kompleksowej

W Polsce z chorobą Parkinsona żyje prawie 100 tys. osób. Co roku diagnozę tę słyszy nawet 8 tys. – coraz młodszych – pacjentów. Organizacja diagnostyki i leczenia choroby Parkinsona w Polsce wymaga dużych zmian systemowych – mówią od kilku lat jednym głosem eksperci Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz przedstawiciele organizacji pacjentów. W leczeniu tej choroby konieczna jest współpraca wielu specjalistów – m.in. neurologa, psychiatry, psychologa, logopedy, dietetyka, urologa i rehabilitanta. Opieka nad pacjentami powinna być skoordynowana w wybranych centrach referencyjnych i obejmować wszystkie elementy terapii – leczenie farmakologiczne, leczenie chirurgiczne i wyspecjalizowaną rehabilitację – dostosowane do różnych etapów choroby... więcej »

„Ambasadorzy profesjonalnej terapii ran” – konkurs dla pielęgniarek i położnych, które zmieniają standardy leczenia ran

Pielęgniarki i położne odgrywają kluczową rolę w skutecznej terapii ran, ale ich praca często pozostaje niedoceniona. Kampania „Rany pod kontrolą” ogłasza start ogólnopolskiego konkursu „Ambasadorzy profesjonalnej terapii ran”, który wyróżni specjalistki stosujące nowoczesne metody leczenia, edukujące pacjentów i podnoszące standardy opieki nad ranami trudno gojącymi się. W Polsce z problemem ran przewlekłych zmaga się nawet 1 milion pacjentów, a każdego roku ponad 35 tysięcy hospitalizacji jest związanych z ich powikłaniami. Aż 16% wszystkich recept na antybiotyki dotyczy leczenia ran, co pokazuje pilną potrzebę wdrażania skuteczniejszych strategii terapeutycznych. Konkurs to szansa, by docenić pielęgniarki oraz położne, które każdego dnia zmieniają przyszłość terapii ran, podnosząc jakość leczenia i komfort życia pacjentów. więcej »

Plaga niewydolności serca: Statystyki nie pozostawiają złudzeń

Ponad 140 tysięcy zgonów rocznie, 1,4 miliona chorych, dramatyczne tempo wzrostu zachorowań – niewydolność serca to dziś jedno z największych wyzwań zdrowotnych w Polsce. – Niewydolność serca nadal zabija – rozpoczęła swoje wystąpienie prof. Agnieszka Pawlak, przewodnicząca Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jak podkreśliła, co roku umiera ponad 140 tysięcy chorych z niewydolnością serca osób, pomimo ogromnego postępu w medycynie oraz dostępnych, skutecznych terapii. Dlaczego? więcej »

Model skróconej ścieżki pacjenta dla szczepień zalecanych w POZ – wnioski z debaty Vaccine Meeting 2025

Eksperci stanowczo podkreślają, że mimo rosnącej dostępności do szczepień, poziom wyszczepialności w Polsce od lat utrzymuje się na niskim poziomie. Tylko w tym sezonie na choroby zakaźne zachorowało ponad 2 miliony osób, a około tysiąc zmarło. „Szczepienia to najlepsza inwestycja w zdrowie, a jednak w Polsce korzysta z nich zaledwie 5% populacji. Obserwujemy wzrost zachorowań na grypę, RSV, krztusiec czy pneumokoki” – podkreśla senator Beata Małecka-Libera. Regularne monitorowanie i ocena efektywności programów szczepień to działania niezbędne, aby zagwarantować ich długoterminową skuteczność oraz zapewnić trwałe efekty zdrowotne w populacji stąd niezwykle istotne jest odpowiednie zbieranie i raportowanie danych dot. epidemiologii jak i wskaźników wyszczepialności. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych rekomendują wdrożenie modelu skróconej ścieżki pacjenta dla szczepień zalecanych w POZ, aby podnieść poziom wyszczepialności w naszym kraju. więcej »

Rak płuca – nowe możliwości chirurgii i leczenia okołooperacyjnego. Czy są dostępne w Polsce?

Leczenie raka płuca, ze względu na biologiczną heterogenność oraz przeważającą liczbę przypadków diagnozowanych w stadiach zaawansowanych,wymaga kompleksowego podejścia. Co istotne, pierwotne leczenie chirurgiczne o założeniu radykalnym jest możliwe jedynie u ok. 20% chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP). U 30-50% chorych po resekcji występują nawroty choroby i przerzuty w odległych narządach, co stanowi wskazanie do stosowania leczenia okołooperacyjnego. więcej »

Świadomy wybór terapii: bezpłatne konsultacje dla pacjentów z diagnozą chłoniaka, przewlekłej białaczki limfocytowej i szpiczaka

Ostatni rok to czas wielkich przełomów dla pacjentów chorych na chłoniaki, przewlekłą białaczkę limfatyczną i szpiczaki. Pacjenci mają coraz większy dostęp do nowoczesnych i skutecznych terapii finansowanych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Poziom opieki nad pacjentami z nowotworami krwi w Polsce stał się w pełni porównywalny z tym obowiązującym w innych krajach Europy. Aktualnie zgodnie ze standardami europejskimi leczonych jest aż ok. 75% pacjentów chorych na chłoniaki – dla porównania w Niemczech jest to ok. 80% chorych. więcej »

Neurolodzy i psychiatrzy zacieśniają współpracę na rzecz zdrowia mózgu

Profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób mózgu zajmują się dwie dziedziny medycyny: neurologia i psychiatra. „Są to dziedziny, które wyrosły z jednego pnia, ale kilkadziesiąt lat temu ich drogi się rozeszły, i w moim odczuciu – za bardzo się rozeszły. W obliczu szybko rosnącej zachorowalności na choroby mózgu, konieczne jest współpraca wielu środowisk i zintensyfikowanie działań na rzecz zdrowia mózgu... więcej »

REKLAMA
Przekaż