PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Zadbaj o swoje serce!

Choroby sercowo-naczyniowe niezmiennie stanowią najczęstszą przyczynę umieralności w Polsce i każdego roku odpowiadają za 52 proc. zgonów wśród kobiet i 41 proc. u mężczyzn – dla porównania: z powodu nowotworów umiera odpowiednio 23 proc. i 26 proc. kobiet i mężczyzn. Przyczyn występowania chorób sercowo-naczyniowych jest wiele, jednak jak pokazują badania najczęstszymi z nich są: mała aktywność fizyczna (57 proc.), nadciśnienie tętnicze (33 proc.), palenie papierosów (28 proc.) oraz otyłość (22 proc.). W kolejnej odsłonie kampanii „Zawał serca – czas to życie” kardiolodzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu apelują do Polaków o to, aby zadbali o swoje serce, a w przypadku pojawienia się niepokojącego bólu w klatce piersiowej natychmiast dzwonili pod 112. więcej »

Ogólnopolska Federacja Onkologiczna (OFO) rozpoczyna działalność

15 stycznia 2020 roku Ogólnopolska Federacja Onkologiczna (OFO) zainaugurowała swoją działalność. Organizacja parasolowa zrzeszająca osiem organizacji pacjentów została powołana, aby wspierać zmiany w systemie opieki zdrowotnej w obszarze onkologii. Pierwszym projektem OFO ma być monitoring obietnic złożonych przez polityków chorym oraz ich bliskim. więcej »

1336 faktycznych Dawców szpiku w 2019 roku! Fundacja DKMS podsumowuje działania

Co można zrobić w ciągu 365 dni? Odpowiedź jest prosta – można pomóc wielu chorym na nowotwory krwi! To 365 dni na to, żeby zorganizować 2397 akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku, zarejestrować ponad 209 000 osób oraz dać 1336 Pacjentom szansę na życie. Ale można jeszcze więcej! 2019 rok był dla Fundacji DKMS również czasem intensywnych działań na rzecz Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, który zmienia rzeczywistość chorych – na lepszą. Co jeszcze udało się osiągnąć w 2019 roku? więcej »

Medycyna nuklearna 2020 - wyzwania i priorytety

Polskie Towarzystwo Medycyny Nuklearnej zdefiniowało najważniejsze wyzwania i priorytety w dziedzinie diagnostyki i terapii izotopowej w Polsce. Wśród celów na rok 2020 wskazano konieczność pilnej aktualizacji wycen i wskazań oraz poprawę dostępności do procedur medycyny nuklearnej, zmiany w zakresie otoczenia regulacyjno-administracyjnego i działania edukacyjne kierowane do opinii publicznej, środowiska lekarskiego i interesariuszy ochrony zdrowia. więcej »

Zmiany na liście leków refundowanych – dobra wiadomość dla chorych na astmę ciężką

Chorzy na astmę ciężką, których w Polsce może być nawet 15 000 osób, mogą korzystać z nowoczesnego leczenia biologicznego. Od 1 listopada 2019 r. wachlarz biologicznych leków w tym podtypie choroby został rozszerzony o nowy preparat. Jego wyjątkowość polega na eliminowaniu przyczyny powstawania choroby. Leczenie jest oferowane przez wysokospecjalistyczne ośrodki leczenia astmy w ramach programu lekowego leczenia astmy ciężkiej. więcej »

Szczyt sezonu zachorowań na grypę przed nami - to ostatni moment na szczepienie

Ostatnio w Polsce zaczęły pojawiać się ogniska ptasiej grypy, która dotyczy głównie zwierząt. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy wirus grypy ptaków może zmienić swoje cechy i jest zagrożeniem dla życia człowieka. Jak podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny wirus grypy, który ostatnio zaatakował stada drobiu hodowlanego jest wysoce zjadliwy dla drobiu, ale nie patogenny dla ludzi. Przed nami jednak szczyt sezonu zachorowań na grypę, która może dotknąć każdego z nas. Dlatego eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zalecają szczepienia przeciw grypie, by mieć pewność, że unikniemy ryzyka zachorowania. więcej »

Gdańsk: pionierska metoda implantacji stymulatora serca u dzieci

W grudniu 2019 roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku wykonano pionierską operację kardiochirurgiczną, polegającą na implantacji elektrod epikardialnych (nasierdziowych) u dziecka bez wykonywania sternotomii - bez otwarcia klatki piersiowej pacjenta. Dostęp do serca uzyskano z czterocentymetrowego cięcia spod wyrostka mieczykowatego bez naruszania struktur kostnych. więcej »

Polacy a badania profilaktyczne

Co czwarty Polak nie wie, czy dla osób w jego wieku są zalecane jakieś badania profilaktyczne. Największą świadomość związaną z tego rodzaju badaniami mają osoby powyżej 50-tego roku życia. Najczęściej wskazywane jako konieczne do wykonania jest badanie piersi. Co dziesiąty Polak nie planuje robić badań profilaktycznych – wynika z sondażu przeprowadzonego w listopadzie ubr. więcej »

Apel ws. schematu leczenia Przewlekłej Białaczki Limfocytowej

7 stycznia br. Fundacja OnkoCafe- Razem Lepiej zaapelowała do posłów i senatorów z Sejmowej i Senackiej Komisji Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej o wsparcie działań na rzecz uzupełnienia schematu leczenia Przewlekłej Białaczki Limfocytowej. Organizacja alarmuje, że dziś wielu pacjentów z PBL pozostaje bez dostępnej opcji terapeutycznej. Uzupełnienie schematu w ramach refundacji popierają czołowi polscy eksperci z dziedziny hematoonkologii. więcej »

Pierwsze polskie sześcioraczki zostały zabezpieczone przed wirusem RS

Gdyby Zosia, Kaja, Malwina, Nela, Filip i Tymon, czyli pierwsze polskie sześcioraczki urodziły się 2 lata temu nie miałyby możliwości otrzymać bezpłatnej immunoprofilaktyki zabezpieczającej je przed groźnym wirusem RS. Być może dzisiaj zamiast bawić się w domu zmagałyby się w szpitalu z zapaleniem oskrzeli, ponieważ wtedy program lekowy nie obejmował dzieci urodzonych po 28. tygodniu ciąży. Dzięki Ministerstwu Zdrowia od 1 marca 2018 roku program profilaktyki zakażeń wirusem RS został rozszerzony i teraz z zabezpieczenia mogą skorzystać wcześniaki urodzone przed 33. tygodniem ciąży. więcej »

Grypa atakuje województwo kujawsko-pomorskie

Od września do grudnia 2019 roku w województwie kujawsko-pomorskim z objawami grypy i chorób grypopodobnych do lekarzy trafiło 66 244 osób, a hospitalizacji wymagało już 168 osób. W województwie wielkopolskim odnotowano już trzy przypadki śmiertelne! Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy apelują, aby nie lekceważyć żadnych objawów, ponieważ grypa niesie za sobą możliwość wystąpienia groźnych dla życia powikłań pochorobowych i nieleczona może doprowadzić do zgonu. Osoby, które jeszcze nie zachorowały ciągle mogą skorzystać ze szczepień. więcej »

Jak chronić się przed grypą?

Ochronne właściwości syropu z cebuli to bujda. Natomiast za bezpieczeństwem i skutecznością szczepień przeciw grypie stoją setki wiarygodnych badań naukowych. Lekarze w swojej praktyce kierują się wiedzą potwierdzoną przez badania naukowe, czyli medycyną opartą na dowodach (evidence based medicine). W okresie jesienno- zimowym rodzice, których dzieci chorują na przeziębiania, szukają właśnie skutecznych i sprawdzonych sposobów na walkę z dolegliwościami maluchów. Niestety, domowe sposoby na podniesienie odporności oraz walkę z przeziębieniem nie mają potwierdzenia skuteczności w dowodach naukowych. Ale można się ochronić przed znacznie groźniejszą- szczególnie dla małych dzieci- chorobą, czyli grypą. Szczepienia sezonowe, jak pokazują badania, są jednocześnie skuteczne i bezpieczne. więcej »

Hematoonkologia. Przewlekła Białaczka Limfocytowa

Przewlekła białaczka limfocytowa to najczęściej występujący nowotwór krwi. W Polsce choruje na nią ok. 17 000 osób, a każdego roku diagnozuje się 1 900 nowych przypadków. Pacjenci z tą chorobą jak dotąd nie mają swojej organizacji, stąd o ich potrzebach nie mówi się często. Z tego powodu polskie organizacje pacjentów z nowotworami krwi postanowiły ogłosić 16 grudnia Krajowym Dniem Chorych na Przewlekłą Białaczkę Limfocytową. Z tej okazji w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie odbyło się spotkanie edukacyjne, w którym wzięła udział Pierwsza Dama RP – Pani Agata Kornhauser-Duda oraz ministrowie – Maciej Miłkowski i Sławomir Gadomski. Spotkanie zostało zorganizowane przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszenie Hematoonkologiczni i Fundację DKMS we współpracy z dyrekcją Instytutu. więcej »

Nowy, dobry rok dla kobiet z rakiem piersi

Czy rok 2019 można uznać za czas sukcesu w leczeniu raka piersi? Pierwszą zapowiedzią postępu była już wrześniowa lista leków refundowanych, ale także ta ogłoszona w grudniu przyniosła pozytywne zmiany. Od 1 stycznia 2020 r., refundacją zostanie objęta Kadcyla – wyjątkowy lek będący połączeniem terapii celowanej z chemioterapią, stosowany w leczeniu rozsianego HER2-dodatniego raka piersi. Zadowolenia nie kryją pacjentki, które od 7 lat czekały na ten lek, onkolodzy i organizacje pacjentów, dziękując Ministrowi Zdrowia za udostępnienie Polkom innowacyjnych terapii. więcej »

Sztafeta Rolling2Zwrotnik dotarła na Zwrotnik Raka!

Kiedyś sami potrzebowali wsparcia i sił, dziś dzielą się tym z innymi. Podopieczni i przyjaciele Fundacji Rak`n`Roll przejechali na rowerach tysiące kilometrów, aby pokazać, że po raku można żyć pełnią życia. I aby dać siłę i nadzieję na wyzdrowienie tym, którzy dziś chorują. Sztafeta Rolling2Zwrotnik właśnie osiągnęła swój cel – dotarła na Zwrotnik Raka w Saharze Zachodniej. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe