Sytuacja pacjentów z nowotworami pokarmowymi w Polsce
Jak wygląda aktualna sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego w Polsce? Jak powinien wyglądać program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, by skorzystało z niego jak najwięcej osób? Jakie wyzwania stoją obecnie przed Ministerstwem Zdrowia i Płatnikiem, by system ochrony zdrowia dostosować w jak najlepszym stopniu do międzynarodowych standardów opieki nad chorymi z rakiem jelita grubego, rakiem przełyku i rakiem żołądka? Na pytania te odpowiada opublikowany z końcem marca 2023 roku raport Fundacji Onkologicznej Nadzieja oraz Fundacji EuropaColon Polska. więcej »
Dobre wieści dla pacjentów onkologicznych! Refundowana immunoterapia szansą dla pacjentów z rakiem jelita grubego
Dzięki decyzji Ministra Zdrowia, na obowiązującej od 1 marca 2023 r. liście leków refundowanych w programie lekowym B.4 „Leczenie chorych na zaawansowanego raka jelita (ICD-10: C18 – C20)”, pojawi się możliwość stosowania immunoterapiiu chorych na zaawansowanego raka jelita grubego z potwierdzoną niestabilnością mikrosatelitarną wysokiego stopnia (ang. MSI-H) lub zaburzeniami mechanizmów naprawy uszkodzeń DNA o typie niedopasowania (ang. dMMR).Refundacja monoterapii w I linii leczenia i podwójnej immunoterapii w II, III, IV i V linii leczenia u chorych z zaawansowanym rakiem jelita grubego zbiega się w czasie z rozpoczęciem Europejskiego Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego ECCAM (EuropeanColorectalCancerAwarenessMonth), ustanowionego w 2008 roku przez Parlament Europejski. więcej »
Kardiolodzy szukają nowych metod, by zapobiec ponownej interwencji wieńcowej
Połowa zgonów w Polsce spowodowana jest przez choroby układu sercowo-naczyniowego, a starzejąca się polska populacja stawia przed lekarzami kolejne wyzwania. Z tego powodu poszukiwane są nowe metody, by zapobiec ponownej interwencji wieńcowej. więcej »
Szpitale zobowiązują się do przestrzegania najwyższych standardów bezpieczeństwa personelu i pacjentów
Zawody medyczne należą do profesji trudnych i odpowiedzialnych, jak również niebezpiecznych. Jak wynika z danych WHO, co roku dochodzi aż do 37 000 zakłuć wśród personelu medycznego, z czego 37% to zakażenia WZW typu B, 39% WZW typu C oraz 4,4% to zakażenia wirusem HIV. Takie sytuacje, nie są jedynie zagrożeniem dla zdrowia i życia lekarzy czy pielęgniarek, ale również dla pacjentów, którzy często w dotkliwy sposób doświadczają chwiejności w funkcjonowaniu szpitali. Zauważając ten problem Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali zachęca do podpisania deklaracji „Bezpieczny szpital, to bezpieczny pacjent”, oraz do wzięcia udziału w II edycji programu certyfikacyjnego poświadczający stosowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa. więcej »
Rekordowa od ponad dekady liczba zgonów z powodu grypy! Powodem bardzo niski odsetek zaszczepionych?
Według danych epidemiologicznych z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego do 22 lutego 2023 roku zaraportowano blisko 4 mln przypadków zachorowań, ponad 24 tys. hospitalizacji oraz 108 zgonów wywołanych wirusem grypy. Oznacza to, że dziś system mierzy się z jednym z najcięższych sezonów od ponad 10 lat.Eksperci alarmują, że ten rok będzie z pewnością rekordowy pod kątem liczby zgonów wywołanych wirusem grypy.Sezon zachorowań nadal trwa, a liczba raportowanych zakażeń jest obecnie wyższa niż w tym samym okresie w 2022 roku. Po pandemii COVID-19 obserwujemy również wydłużanie się sezonu zachorowań na grypę, co oznacza, że według prognoz ekspertów wirus może być bardzo aktywny aż do kwietnia. więcej »
Bez zapachu życie traci smak. Dzień Wiedzy o Utracie Węchu.
27 lutego przypada Dzień Wiedzy o Anosmii poświęcony edukacji na temat możliwych przyczyn utraty węchu i nieocenionego znaczenia właściwej diagnostyki. W Dniu Wiedzy o Anosmii eksperci zwracają uwagę na trudności, z jakimi zmagają się pacjenci doświadczający anosmii,która może być wynikiem zapalenia zatok przynosowych lub zapalenia błony śluzowej z polipami nosa.Choroby te bardzo często współwystępują z atopowym zapaleniem skóry, bo są wywoływane tym samym czynnikiem - zapaleniem typu 2. więcej »
Sól w diecie pacjentów z niewydolnością serca - dwa kluczowe zalecenia
Sód to pierwiastek potrzebny w organizmie człowieka. Zarówno jego nadmiar, jak i niedobór może być groźny dla zdrowia - także dla pacjentów z niewydolnością serca. W tej grupie chorych wszelkie zaburzenia poziomu pierwiastków we krwi mogą mieć jednak znacząco bardziej niebezpieczne konsekwencje dla stanu zdrowia i rokowań niż dla osób z populacji ogólnej. Ograniczać sól w diecie z pewnością warto, ale obsesyjne „tropienie” sodu w każdym daniu i produkcie może być równie szkodliwe, co dosalanie, dlatego warto zachować zdrowy rozsądek– mówi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej, z Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, specjalistka Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. więcej »
Bezpieczny personel to bezpieczny pacjent - czy coś się zmieni w 2023 roku?
Trwają prace legislacyjne nad projektem Ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. W ostatnim czasie dokument został skierowany do prac sejmowych. Eksperci Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali wciąż jednak postulują o uwzględnienie w projekcie zapisu dot. bezpieczeństwa personelu medycznego, w tym zapewnienia odpowiednich warunków pracy medykom. Ich zdaniem zadbanie o bezpieczny sprzęt i procedury jest niezbędne, by w polskich szpitalach pacjenci mogli otrzymywać pomoc najwyższej jakości. więcej »
Ponad 20 zgonów z powodu grypy! Ekspert alarmuje: Musimy skrócić ścieżkę pacjenta do szczepień
W trakcie ostatnich 2 tygodni grudnia z powodu grypy zmarły już 24 osoby, na co wskazuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH. Przedstawiciele resortu zdrowia (minister Adam Niedzielski i wiceminister Waldemar Kraska) zapowiedzieli wprowadzenia recept farmaceutycznej na szczepienie przeciw grypie. Temat ma zostać poruszony na najbliższym posiedzeniu sejmowym 12 stycznia. Eksperci apelują do społeczeństwa o poddawanie się szczepieniom, a do resortu zdrowia — o jak najszybsze wprowadzenie zapowiadanych rozwiązań systemowych. więcej »
Rusza „Miesiąc świadomości zaburzeń rytmu serca”
W styczniu 2023 roku Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zainaugurowała „Miesiąc świadomości zaburzeń rytmu serca”. Kampania świadomościowa dotycząca: profilaktyki, diagnostyki i terapii arytmii jest skierowana do ogółu społeczeństwa i pacjentów kardiologicznych. Kardiolodzy elektrofizjolodzy będą uczyć,jak zadbać o zdrowy rytm serca, zapobiegać groźnym powikłaniom arytmii, takim jak udar niedokrwienny mózgu i żyć dłużej oraz lepiej – także ze zdiagnozowaną chorobą układu sercowo-naczyniowego. więcej »
Elektrofizjologia i elektroterapia - trendy 2023
„Inteligentne” układy do elektroterapii o niedostępnych dotąd funkcjach, nowe techniki zabiegowe, innowacyjne cewniki ablacyjne i optymalizacja organizacji pracowni to główne trendy w dziedzinie elektrofizjologii i elektroterapii. Nowości w diagnostyce, leczeniu i opiece nad pacjentami z zaburzeniami rytmu serca omawiali prelegenci i uczestnicy konferencji „Co nowego w elektroterapii? I nie tylko”, która odbyła się w dniach 16-17 grudnia 2022 roku w Wiśle. więcej »
Zadbaj o zdrowie z końcem roku! Zapytaj w POZ o badania anty-HCV
Z końcem roku warto przyjrzeć się bliżej swojej wątrobie i sprawdzić, czy nie zaraziliśmy się wirusem HCV. Trzeba przypomnieć, że od 1 lipca lekarz POZ może zlecić poszerzoną diagnostykę, w tym na obecność wirusa HCV w organizmie. więcej »
Szansa na poprawę jakości życia dla pacjentów z rakiem trzustki
Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Obchodzony w listopadzie Światowy Dzień Raka Trzustki jest szczególną okazją do zwrócenia uwagi na konieczność poszukiwania innowacyjnych metod leczenia tej choroby. więcej »
Anna Kupiecka z Fundacji OnkoCafe podsumowuje wrześniową listę leków refundowanych
Od 1 września br. obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Przyniosła wiele dobrych decyzji pacjentom hematoonkololgicznym. Zmienił się program lekowy leczenia ostrej białaczki szpikowej – pacjenci uzyskali dostęp do leczenia gilterytynibem w monoterapii w 2. linii leczenia opornej lub nawrotowej postaci tej choroby, a pacjenci nowozdiagnozowani do leczenia 2 nowymi schematami: wenetoklaksem w połączeniu z lekiem hipometylującym oraz gemtuzumabemozogamycyny w skojarzeniu ze standardową chemioterapią. Dostęp do skutecznego leczenia otrzymali również pacjenci z chłoniakiem z rozlanych dużych komórek B. A to nie wszystko. Pozytywne zmiany dotyczą również nowotworów głowy i szyi. Anna Kupiecka z Fundacji OnkoCafe podsumowuje obowiązującą od 1 września br. listę leków refundowanych. więcej »
Pacjenci z ostrą białaczką szpikową otrzymali dostęp do nowoczesnej terapii! Na swoją kolej czekają pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową
Projekt wrześniowej listy refundacyjnej zakłada, że pacjenci z ostrą białaczką szpikową dostaną dostęp do leczenia gilterytynibem w monoterapii w 2. linii leczenia opornej lub nawrotowej postaci tej choroby, a pacjenci nowozdiagnozowani do leczenia 2 nowymi schematami terapii: wenetoklaksu w skojarzeniu z lekiem hipometylującym oraz gemtuzumabuozogamycyny w skojarzeniu ze standardową chemioterapią. To dobra wiadomość, z której cieszą się pacjenci i środowisko medyczne. Do wypełnienia listy TOP10 priorytetów refundacyjnych w hematoonkologii pozostały jeszcze dwa inhibitory kinazy Brutona (ibrutynib i akalabrutynib), na które wyczekują pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową. więcej »