PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Leczenie COVID-19 - spotkanie ekspertów i przegląd najskuteczniejszych terapii w oparciu o najnowsze publikacje naukowe

Prezes Agencji Badań Medycznych dr Radosław Sierpiński w porozumieniu z Ministrem Zdrowia dr Adamem Niedzielskim, w celu monitorowania obecnej sytuacji dotyczącej skuteczności leczenia COVID-19, zwołał kolejne spotkanie z krajowymi ekspertami, w ramach którego omówione zostały najnowsze wyniki badań oraz ich wpływ na dalsze leczenie chorych z COVID-19. W spotkaniu uczestniczyli: prof. Andrzej Horban - główny doradca premiera do spraw COVID-19, prof. Krzysztof Tomasiewicz - kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych UM w Lublinie oraz prof. Robert Flisiak – Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. więcej »

Badanie VISTAX: Pierwsza procedura ablacji napadowego migotania przedsionków może być skuteczniejsza

W wieloośrodkowym badaniu VISTAX udowodniono, że pierwszorazowa procedura ablacji napadowego migotania przedsionków może być skuteczniejsza niż dotąd oceniano. Zastosowanie algorytmu Ablation Index pozwoliło na określenie standardów techniki wykonywania procedury, co przekłada się na poprawę bezpieczeństwa i skuteczności zabiegów ablacji. Przez to może również wpłynąć na obniżenie kosztów dla płatnika publicznego – uważa dr hab. n. med. Jakub Baran z Pracowni Elektrofizjologii Klinicznej w Klinice Kardiologii CMKP w Szpitalu Grochowskim w Warszawie. więcej »

Rusza Tydzień Świadomości Migotania Przedsionków

W dniach 17-24 listopada 2020 roku odbędzie się międzynarodowy Tydzień Świadomości Migotania Przedsionków (AF Awarness Week). Fundacja Serce dla Arytmii przy wsparciu ekspertów przygotowała praktyczny przewodnik dla pacjentów i wytyczne postępowania w dobie epidemii COVID-19. W ramach kampanii eksperci podyskutują o najnowszych zaleceniach naukowych i wynikach badań w obszarze migotania przedsionków. więcej »

Terapia LVAD: skuteczna, bo właściwie ordynowana

Mechaniczne wspomaganie krążenia (LVAD) to terapia stosowana u osób z zaawansowaną niewydolnością krążenia. Połączona z sercem pompa pomaga ustabilizować układ krążenia pacjenta i w dobrym stanie doczekać do przeszczepu serca. W wielu przypadkach służy jako terapia docelowa. Leczenie LVAD wydłuża czas i poprawia jakość życia chorych jedynie wówczas, gdy nie jest zastosowane zbyt późno. Z tego powodu warto uważnie kwalifikować pacjentów – mówi dr hab. n. med. Piotr Siondalski, kardiochirurg i transplantolog z Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. więcej »

Dzieci z chorobą Leśniowskiego-Crohna z szansą na skuteczniejsze leczenie

Badacze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dzięki ponad 5 mln zł uzyskanym w ramach pierwszego konkursu Agencji Badań Medycznych na realizację niekomercyjnych badań klinicznych, uruchomią badanie dedykowane pacjentom od 6 do 18 roku życia cierpiącym na chorobę Leśniowskiego-Crohna. więcej »

Technologie nielekowe - supermoce elektroterapii

Nowoczesna diagnostyka i terapia arytmii może i powinna odbywać się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii medycznych. Zwłaszcza tych, które nie stanowią już technicznych nowinek, a mają potwierdzoną w badaniach naukowych i wieloletniej praktyce klinicznej skuteczność i bezpieczeństwo – ocenia prof. Jarosław Kaźmierczak, kierownik Kliniki Kardiologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii. więcej »

Szansa na przełom w leczeniu złoślich nowotworów mózgu

Agencja Badań Medycznych zakwalifikowała do dofinansowania kwotą prawie 8,5 mln zł projekt skierowany do chorym z nowo zdiagnozowanym glejakiem wielopostaciowym mózgu w ramach pierwszego konkursu na realizacje niekomercyjnych badań klinicznych. Badanie realizowane jest pod kierownictwem dr. hab.n.med. Wojciecha Kaspera z Katedry Neurochirurgii i Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (ŚUM) w Katowicach. więcej »

Czy AOTMiT i MZ stosuje prawidłowe kryteria oceny nowych terapii onkologicznych?

Skuteczność wielu nowych terapii w leczeniu raka piersi ocenia się za pomocą punktu końcowego OS. Oznacza przeżycie całkowite, które zwykle ocenia się z perspektywy kilkuletniej. Gdyby OS był bezwzględnie wykorzystywany w badaniach klinicznych dla leków onkologicznych, to chorzy musieliby czekać nawet 10 lat lub więcej od momentu wynalezienia leku, do czasu aż będzie on dla nich dostępny. W onkologii 10 lat ma ogromne znaczenie – u wielu chorych może dojść do przerzutów lub utraty życia. Tak jest np. w przypadku wczesnego HER2-dodatniego raka piersi, gdzie dla pacjentek z chorobą resztkową zaledwie kilka lat temu pojawiła się nowa opcja terapeutyczna. Pacjenci onkologiczni nie mają tyle czasu, by czekać na ocenę pod kątem OS – apelują lekarze i eksperci związani z ochroną zdrowia. Na potrzebę zmian procedur i stosowanie przyjętych powszechnie na świecie kryteriów oceny nowych terapii na przykładzie wczesnego HER2-dodatniego raka piersi wskazuje były wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. więcej »

Cyfrowe zmęczenie wzroku

Prawie 85% badanych Polaków* przyznaje, że nie ma wystarczającej wiedzy na temat cyfrowego zmęczenia wzroku, a połowa z nich nigdy nie słyszała o tej dolegliwości. Nie powinniśmy bagatelizować problemu–szczególnie teraz, kiedy przez COVID-19 spędzamy przed komputerem coraz więcej czasu, a nasze oczy są jeszcze bardziej narażone na szkodliwe działanie światła niebieskiego. więcej »

II edycja programu bezpłatnych badań przesiewowych „Sprawdź, czy masz zaćmę!”

W Centrum Okulistycznym Świat Oka właśnie ruszył program bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku zaćmy dla osób po 60 r.ż. pod hasłem „Sprawdź, czy masz zaćmę”. Dyrektor Medyczna i Naukowa dr n. med. Anna Maria Ambroziak podsumowuje – Względy medyczne i zainteresowanie naszą akcją w poprzednim roku spowodowało, iż w tym roku również zdecydowaliśmy się wznowić program. Jak poprzednio podczas badania można się dowiedzieć o możliwościach usunięcia zaćmy w zarówno w ramach finansowania przez NFZ jak i prywatnie z wykorzystaniem nowoczesnych zaawansowanych soczewek. więcej »

27 szpitali nagrodzonych tytułem „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego”

I edycja programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie” dobiegła końca. Do programu zgłosiły się 64 placówki z całej Polski. Rada ekspertów, po przeprowadzeniu certyfikacji nagrodziła 27 szpitali. Celem programu było upowszechnianie w polskich szpitalach dobrych praktyk żywienia klinicznego, ponieważ każdy pacjent ma prawo do oceny stanu odżywienia i otrzymania prawidłowego leczenia żywieniowego. Podjęcie takiej terapii zwiększa jego szanse w walce z chorobą. Oficjalne wręczenie certyfikatów odbyło się 21 października podczas gali online. więcej »

Badanie, które może uchronić prawie 4 tys. osób przed śmiercią i ostrą niewydolnością serca

Naukowcy z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zaprojektowali badanie, mające na celu pomoc pacjentom z zaawansowaną skurczową niewydolnością serca. W ciągu roku może to uchronić nawet 4 tys. pacjentów przez śmiercią lub zaostrzeniem choroby. Badanie zostało sfinansowane przez Agencję Badań Medycznych w ramach pierwszego konkursu na realizację niekomercyjnych badań klinicznych. więcej »

Stwardnienie rozsiane. 16% pacjentów nie wie na jaką postać SM choruje

16% pacjentów nie wie na jaką postać SM choruje, a część z tych którzy deklarują u siebie postać rzutowo-remisyjną ma objawy, które mogą wskazywać na postęp choroby i przejście w postać wtórnie postępującą, której nie są świadomi – apelują eksperci. więcej »

Kardiologia. Lista kontrolna dla pacjenta już do pobrania

Eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego opracowali listę kontrolną dla wszystkich pacjentów korzystających z e-wizyty lekarskiej. Jednostronicowy szablon pomoże zaoszczędzić czas pacjenta i lekarza oraz nie zapomnieć o niczym ważnym. Bezpłatny formularz do wydruku można pobrać ze strony SRS PTK. więcej »

Dzień Informacji o Rekonstrukcjach Piersi

BRA Day (Breast Reconstruction Awareness Day), zwany w Polsce Dniem Informacji o Rekonstrukcjach Piersi jest inicjatywą ogólnoświatową, mającą na celu profilaktykę zdrowotną, edukację w zakresie wiedzy dotyczącej nowotworów piersi i, co bardzo istotne, promowanie zabiegów rekonstrukcji piersi po mastektomii. Celem tej międzynarodowej akcji, zainicjowanej w Kanadzie w 2011 r., jest upowszechnienie wiedzy o metodach rekonstrukcji piersi, traktowanej jako integralna część leczenia kobiet chorych na raka piersi. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe