PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Choroba Parkinsona – coraz więcej chorych, coraz pilniejsza potrzeba uruchomienia programu opieki kompleksowej

W Polsce z chorobą Parkinsona żyje prawie 100 tys. osób. Co roku diagnozę tę słyszy nawet 8 tys. – coraz młodszych – pacjentów. Organizacja diagnostyki i leczenia choroby Parkinsona w Polsce wymaga dużych zmian systemowych – mówią od kilku lat jednym głosem eksperci Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz przedstawiciele organizacji pacjentów. W leczeniu tej choroby konieczna jest współpraca wielu specjalistów – m.in. neurologa, psychiatry, psychologa, logopedy, dietetyka, urologa i rehabilitanta. Opieka nad pacjentami powinna być skoordynowana w wybranych centrach referencyjnych i obejmować wszystkie elementy terapii – leczenie farmakologiczne, leczenie chirurgiczne i wyspecjalizowaną rehabilitację – dostosowane do różnych etapów choroby... więcej »

„Ambasadorzy profesjonalnej terapii ran” – konkurs dla pielęgniarek i położnych, które zmieniają standardy leczenia ran

Pielęgniarki i położne odgrywają kluczową rolę w skutecznej terapii ran, ale ich praca często pozostaje niedoceniona. Kampania „Rany pod kontrolą” ogłasza start ogólnopolskiego konkursu „Ambasadorzy profesjonalnej terapii ran”, który wyróżni specjalistki stosujące nowoczesne metody leczenia, edukujące pacjentów i podnoszące standardy opieki nad ranami trudno gojącymi się. W Polsce z problemem ran przewlekłych zmaga się nawet 1 milion pacjentów, a każdego roku ponad 35 tysięcy hospitalizacji jest związanych z ich powikłaniami. Aż 16% wszystkich recept na antybiotyki dotyczy leczenia ran, co pokazuje pilną potrzebę wdrażania skuteczniejszych strategii terapeutycznych. Konkurs to szansa, by docenić pielęgniarki oraz położne, które każdego dnia zmieniają przyszłość terapii ran, podnosząc jakość leczenia i komfort życia pacjentów. więcej »

Plaga niewydolności serca: Statystyki nie pozostawiają złudzeń

Ponad 140 tysięcy zgonów rocznie, 1,4 miliona chorych, dramatyczne tempo wzrostu zachorowań – niewydolność serca to dziś jedno z największych wyzwań zdrowotnych w Polsce. – Niewydolność serca nadal zabija – rozpoczęła swoje wystąpienie prof. Agnieszka Pawlak, przewodnicząca Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jak podkreśliła, co roku umiera ponad 140 tysięcy chorych z niewydolnością serca osób, pomimo ogromnego postępu w medycynie oraz dostępnych, skutecznych terapii. Dlaczego? więcej »

Model skróconej ścieżki pacjenta dla szczepień zalecanych w POZ – wnioski z debaty Vaccine Meeting 2025

Eksperci stanowczo podkreślają, że mimo rosnącej dostępności do szczepień, poziom wyszczepialności w Polsce od lat utrzymuje się na niskim poziomie. Tylko w tym sezonie na choroby zakaźne zachorowało ponad 2 miliony osób, a około tysiąc zmarło. „Szczepienia to najlepsza inwestycja w zdrowie, a jednak w Polsce korzysta z nich zaledwie 5% populacji. Obserwujemy wzrost zachorowań na grypę, RSV, krztusiec czy pneumokoki” – podkreśla senator Beata Małecka-Libera. Regularne monitorowanie i ocena efektywności programów szczepień to działania niezbędne, aby zagwarantować ich długoterminową skuteczność oraz zapewnić trwałe efekty zdrowotne w populacji stąd niezwykle istotne jest odpowiednie zbieranie i raportowanie danych dot. epidemiologii jak i wskaźników wyszczepialności. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych rekomendują wdrożenie modelu skróconej ścieżki pacjenta dla szczepień zalecanych w POZ, aby podnieść poziom wyszczepialności w naszym kraju. więcej »

Rak płuca – nowe możliwości chirurgii i leczenia okołooperacyjnego. Czy są dostępne w Polsce?

Leczenie raka płuca, ze względu na biologiczną heterogenność oraz przeważającą liczbę przypadków diagnozowanych w stadiach zaawansowanych,wymaga kompleksowego podejścia. Co istotne, pierwotne leczenie chirurgiczne o założeniu radykalnym jest możliwe jedynie u ok. 20% chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP). U 30-50% chorych po resekcji występują nawroty choroby i przerzuty w odległych narządach, co stanowi wskazanie do stosowania leczenia okołooperacyjnego. więcej »

Świadomy wybór terapii: bezpłatne konsultacje dla pacjentów z diagnozą chłoniaka, przewlekłej białaczki limfocytowej i szpiczaka

Ostatni rok to czas wielkich przełomów dla pacjentów chorych na chłoniaki, przewlekłą białaczkę limfatyczną i szpiczaki. Pacjenci mają coraz większy dostęp do nowoczesnych i skutecznych terapii finansowanych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Poziom opieki nad pacjentami z nowotworami krwi w Polsce stał się w pełni porównywalny z tym obowiązującym w innych krajach Europy. Aktualnie zgodnie ze standardami europejskimi leczonych jest aż ok. 75% pacjentów chorych na chłoniaki – dla porównania w Niemczech jest to ok. 80% chorych. więcej »

Neurolodzy i psychiatrzy zacieśniają współpracę na rzecz zdrowia mózgu

Profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób mózgu zajmują się dwie dziedziny medycyny: neurologia i psychiatra. „Są to dziedziny, które wyrosły z jednego pnia, ale kilkadziesiąt lat temu ich drogi się rozeszły, i w moim odczuciu – za bardzo się rozeszły. W obliczu szybko rosnącej zachorowalności na choroby mózgu, konieczne jest współpraca wielu środowisk i zintensyfikowanie działań na rzecz zdrowia mózgu... więcej »

Anna Kupiecka o kwietniowej liście refundacyjnej: bardzo ważne decyzje refundacyjne w onkologii

Znamy już ostateczny kształt kwietniowej listy leków refundowanych. Od 1 kwietnia 2025 r. zmiany w leczeniu obejmą m.in. raka endometrium, raka piersi, raka płuca, raka gruczołu krokowego. Do tego pojawiają się nowe możliwości korzystania ze szczepień ochronnych u różnych grup chorych. więcej »

15 000 Pracowników Służby Zdrowia w Polsce narażonych na leki niebezpieczne – kluczowa rola bezpiecznego przygotowania leków

Każdego dnia personel medyczny na całym świecie narażony jest na kontakt z lekami niebezpiecznymi, takimi jak cytostatyki, które mogą stanowić zagrożenie zarówno dla zdrowia pracowników oraz pacjentów. Stosowanie odpowiednich procedur, nowoczesnych systemów zamkniętych do przygotowania, transportu oraz podaży, jak również skutecznych środków ochrony indywidualnej to klucz do minimalizowania ryzyka kontaminacji i ekspozycji na substancje szkodliwe. Jakie błędy najczęściej prowadzą do skażenia środowiska pracy? Jakie rozwiązania warto wdrożyć, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa? więcej »

Rekordowe liczby zgonów z powodu grypy

Tysiąc zgonów, 2 mln zachorowań na grypę, a nie jesteśmy jeszcze na końcu sezonu. Od początku września odnotowano ponad 14 mln. porad ambulatoryjnych z powodu ostrych infekcji górnych dróg oddechowych. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych alarmują: otarliśmy się o taką epidemię grypy w Polsce, jakiej przez lata nie było, a mimo to zaszczepiło się zaledwie 5% społeczeństwa. Dane te są mocno niepokojące, szczególnie w sytuacji, w której sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju jest wciąż wzrostowa. Najbardziej na powikłania pogrypowe narażeni są seniorzy, którzy stanowią dużą cześć społeczeństwa,a spośród osób 60+ zaszczepiło się jedynie17%. Zdaniem specjalistów konieczne są zmiany, które ułatwią dostęp do profilaktyki przeciw wirusowi grypy, w celu zachęcenia i zwiększenia wyszczepialności w kolejnym sezonie. więcej »

Od świadomości do działania – im więcej badań profilaktycznych, tym więcej historii z happy endem

Polska jest na dobrej drodze do stworzenia systemu onkologicznego na miarę XXI wieku, ale konieczne są dalsze inwestycje i systemowe zmiany, aby osiągnąć ten cel- Nowoczesna onkologia daje nam narzędzia do skutecznej walki z nowotworami, ale to od nas wszystkich zależy, czy będą one w pełni wykorzystywane. Kluczowe jest nie tylko leczenie, ale także profilaktyka i szybkie wykrywanie choroby. Świadomość, edukacja i dostęp do badań to trzy filary skutecznej walki z rakiem. – mówił prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem zorganizowanej w Narodowym Instytucie Onkologii 4 lutego br. więcej »

Pilna potrzeba zmian w systemie leczenia – dlaczego kompleksowa opieka jest koniecznością?

Brak jednolitych standardów leczenia ran trudno gojących się to poważne wyzwanie zarówno dla pacjentów, jak i dla systemu ochrony zdrowia. W Polsce nawet milion osób rocznie zmaga się z tym problemem, który często prowadzi do poważnych powikłań, takich jak zakażenia, długotrwałe hospitalizacje, a w skrajnych przypadkach – amputacje kończyn. Każdego roku w Polsce wykonuje się ponad 11,6 tysiąca amputacji, z których wiele można by uniknąć dzięki odpowiedniej terapii. Wdrożenie kompleksowego systemu leczenia ran jest nie tylko koniecznością medyczną, ale także kluczowym krokiem w kierunku poprawy jakości życia pacjentów i odciążenia systemu ochrony zdrowia. Eksperci podkreślają, że skuteczna profilaktyka, interdyscyplinarna współpraca specjalistów oraz dostęp do nowoczesnych metod leczenia mogą znacząco zmniejszyć liczbę powikłań i kosztów związanych z długotrwałym leczeniem ran przewlekłych. więcej »

Zdrowie kobiety – jak skutecznie leczyć nowotwory ginekologiczne?

Rak szyjki macicy, rak endometrium, rak jajnika – to nowotwory ginekologiczne, które wciąż stanowią istotne zagrożenie i zabijają rocznie tysiące Polek. O możliwościach ich leczenia, a przede wszystkim prawidłowego i wczesnego diagnozowania, rozmawiali uczestnicy panelu, pt. „Zdrowie kobiety – jak skutecznie leczyć nowotwory ginekologiczne?” podczas konferencji Priorytety w Ochronie Zdrowia 2025. więcej »

Nagły zgon sercowy – możliwości zabezpieczania pacjentów w Polsce 2025

Sklasyfikowany w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 pod kodem I46.1, nagły zgon sercowy (NZS) jest nieoczekiwanym zgonem, poprzedzonym nagłym zatrzymaniem krążenia (NZK)(I46), które nie zostało w porę przywrócone. Komu zagraża nagły zgon sercowy i jakie są możliwości zabezpieczenia przed nim pacjentów w Polsce w 2025 roku, wyjaśniają eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. więcej »

Co trzecia szkoła wzięła udział w programie szczepień przeciw HPV

W pierwszych trzech miesiącach do programu szczepień przeciw HPV w szkołach przystąpiło 36% szkół w Polsce, dzięki ich zaangażowaniu zaszczepiono 61 tys. dzieci. To dobry początek, mimo wielu zmiennych i znaków zapytania udało się w krótkim czasie skutecznie wdrożyć program. To ważny krok, aby osiągnąć cel Ministerstwa Zdrowia, jakim jest wyszczepienie 60% młodzieży do końca 2028 roku. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych podkreślają, że szczepienia HPV to skuteczna profilaktyka, aby przeciwdziałać nowotworom. Podkreślają również wagę edukacji rodziców, szkół i dzieci w tym zakresie. więcej »

REKLAMA
Przekaż