PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Czy jest szansa na wdrożenie modelu opieki kompleksowej i koordynowanej nad pacjentem z chorobą Parkinsona?

Kompleksowa opieka specjalistyczna to rozwiązanie, które zaczyna funkcjonować w onkologii i kardiologii. Kolejną specjalizacją, która może odnotować korzyści z jej wprowadzenia jest neurologia. Wdrożenie takie może przynieść korzyści nie tylko pacjentom i ich rodzinom, ale także całemu systemowi ochrony zdrowia. O tym, jak powinien wyglądać model kompleksowej opieki nad pacjentem z chorobą Parkinsona i jakie są szanse na jego skuteczne wdrożenie dyskutowali eksperci podczas konferencji „Priorytety w ochronie zdrowia” w Warszawie. więcej »

Dołączenie szczepień przeciwko rotawirusom oraz HPV do Narodowego Programu Szczepień Ochronnych priorytetem Głównego Inspektora Sanitarnego

Według Ministra Jarosława Pinkasa, Głównego Inspektora Sanitarnego kalendarz szczepień ochronnych powinien zostać rozszerzony o szczepienia przeciwko HPV i rotawirusom. Na temat korzyści wynikających z takiego rozwiązania dyskutowali: prof. Ewa Helwich - krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, doc. Ernest Kuchar - prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego, Roman Topór-Mądry - Prezes AOTMiT, Tomasz Latos - wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia podczas sesji pt. „Znaczenie rozszerzenia powszechnego programu szczepień dla zdrowia publicznego. Jak osiągnąć najlepsze efekty krok po kroku?” na Konferencji „Priorytety w Ochronie Zdrowia 2019”. więcej »

Polska dogania Europę w skutecznej walce z rakiem płuca

Rok 2018 był niewątpliwie wielkim przełomem w walce z rakiem płuca i otworzył drzwi do immunoterapii chorym na ten typ nowotworu. „Immunoterapia jako krok milowy w walce z nowotworami płuca” była tematem debaty ekspertów medycznych, decydentów i przedstawiciela organizacji pacjentów podczas tegorocznej konferencji „Priorytety w ochronie zdrowia 2019”. więcej »

Całkowicie podskórny kardiowerter-defibrylator (S-ICD) w nowym wykazie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego

10 stycznia 2019 roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski podpisał rozporządzenie wprowadzające do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego nowe świadczenia opieki zdrowotnej. Wśród nich znajduje się procedura wszczepienia/wymiany całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora (S-ICD). więcej »

Cukrzyku, zadbaj oserce!

Dlaczego osoby z cukrzycą typu 2 częściej chorują na serce? Jak diabetyk może chronić się przed zawałem serca, udarem mózgu i niewydolnością serca?Co nowego w badaniach i wytycznych naukowych? Odpowiada prof. Krzysztof Strojek, Kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Konsultant Krajowy w dziedzinie Diabetologii. więcej »

Ministerstwo Zdrowia dofinansuje zakłady medycyny nuklearnej

W ramach zadania „Doposażenie zakładów medycyny nuklearnej”, realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia, w obszarze Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, 13 ośrodków z całej Polski otrzymało dofinansowanie na zakup nowoczesnego sprzętu do diagnostyki technikami medycyny nuklearnej schorzeń nowotworowych na kwotę 24 079 819,20 złotych. Pierwszy sprzęt właśnie trafia do wyłonionych w postępowaniu ośrodków. więcej »

Pacjenci ze szpiczakiem z nadzieją patrzą w przyszłość

Podczas warsztatów dla dziennikarzy „Onkologia 2018”, które odbyły się w grudniu w Warszawie, Minister Zdrowia Marcin Czech zapowiedział, że w 2019 r. chorzy na szpiczaka zyskają dostęp do kilku nowych leków. To niezwykle ważna deklaracja, bo szpiczak atakuje coraz młodsze osoby, które chcą być aktywne zawodowo i społecznie, a bez odpowiedniego leczenia nie jest to możliwe. więcej »

Pacjenci z chorobą Fabry’ego nadal czekają na refundację

Pacjenci z chorobą Fabry’ego od 14 lat walczą o refundację terapii hamującej postęp zagrażających ich życiu zmian.Aktualnie opiniowany jest wniosek o wpisanie na listę refundacyjną leków pozwalających na zahamowanie rozwoju choroby Fabry`ego. Polska jako jedyny kraj w Unii Europejskiej nie udzieliła do tej pory wsparcia cierpiącym na to schorzenie. Sytuacja braku refundacji terapii przyczynowej, wyjątkowej możliwości dla tej choroby rzadkiej, jest dla pacjentów niezrozumiała i trudna do akceptacji. więcej »

Eksperci: Coraz więcej chorych na raka prostaty

Na przełomie 30. lat liczba chorych na nowotwór gruczołu krokowego wzrosła aż 7-krotnie – mówili eksperci podczas grudniowej konferencji „Fakty i mity na temat raka gruczołu krokowego oraz raka pęcherza moczowego” organizowanej przez Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”. Rak prostaty jest obecnie piątą najczęstszą przyczyną śmierci polskich mężczyzn, a wśród nowotworów ustępuje tylko rakowi płuc. więcej »

PET czy SPECT – które badanie, kiedy, dla kogo? Diagnostyka nuklearna dostosowana do potrzeb każdego pacjenta

Pozytonowa tomografia emisyjna (PET) i tomografia emisyjna pojedynczych fotonów (SPECT) to badania z zakresu medycyny nuklearnej, wykorzystywane do wykrycia i monitorowania leczenia różnych chorób, zwłaszcza onkologicznych. Obydwie metody pozwalają na wykrycie nawet niewielkich zmian chorobowych, we wczesnej fazie rozwoju, kiedy są największe szanse na wyleczenie chorego. Czym różnią się badania PET i SPECT i co decyduje o ich zastosowaniu w danym przypadku? więcej »

Nowa ustawa o produktach kosmetycznych - opublikowana

Po niemal dwóch latach od rozpoczęcia prac legislacyjnych, ustawa o produktach kosmetycznych z dnia 4 października 2018 roku, została opublikowana w Dzienniku Ustaw RP. Ustawa obowiązywać będzie od 1 stycznia 2019 r. Celem nowej ustawy jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa konsumentów poprzez zwiększenie nadzoru nad produktami kosmetycznymi. więcej »

Zranienia personelu pielęgniarskiego – kłujący problem służby zdrowia

W polskich placówkach ochrony zdrowia codziennie dochodzi do około 100 zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia. Oznacza to, że na 100 łóżek szpitalnych rocznie przypada od 12 do 30 zakłuć. Te dane są zatrważające i bardzo niepokojące. Chociaż od kilku lat przepisy nakładają na dyrekcje placówek obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznego kontaktu z ostrymi narzędziami, to zdaniem ekspertów, w tym zakresie niewiele się zmieniło. więcej »

Co dalej z polską neurologią?

Co dalej z polską neurologią? – to pytanie stawia dziś zarząd Polskiego Towarzystwa Neurologicznego w związku z zachodzącymi procesami demograficznymi, postępem w rozwoju neurologii i problemami w organizacji systemu opieki nad chorymi neurologicznie. Neurologia to nowoczesna dziedzina medycyny, w której obserwuje się intensywny rozwój w obszarze diagnostyki i leczenia, a jednocześnie specjalizacja, której dotyka kryzys kadrowy – zbyt mało studentów wybiera tę specjalność, a młodzi neurolodzy preferują pracę w placówkach otwartych ze względu na niskie wyceny świadczeń szpitalnych, wysokie obłożenie pracą na oddziałach i nieadekwatne do niego zarobki. Polskie Towarzystwo Neurologiczne apeluje do Ministerstwa Zdrowia o jak najszybsze rozwiązanie palących problemów polskiej neurologii. więcej »

Gdańsk: Kardiolodzy trenowali implantację podskórnego układu defibrylującego S-ICD na preparatach anatomicznych

24 listopada w Klinice Kardiologii i Elektroterapii Serca oraz Zakładzie Anatomii i Neurobiologii Katedry Anatomii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odbył się kurs „S-ICD – zasady działania, kwalifikacja do implantacji, technika zabiegu”. Kardiolodzy specjalizujący się w elektroterapii brali dział w szkoleniu teoretycznym połączonym z treningiem implantacji podskórnego układu defibrylującego S-ICD na preparatach anatomicznych. więcej »

Nadchodzi grypa – to ostatani moment na szczepienia!

Zbliża się czas największego nasilenia zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Zakażenie wirusem grypy może dosięgnąć każdego, jednak najbardziej narażone są osoby z grup ryzyka np. seniorzy, dzieci czy kobiety w ciąży. Od początku sezonu epidemicznego odnotowano 836 477 przypadków zakażeń, a 1 670 osób było hospitalizowanych z powodu choroby. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy przypominają, że grypa to nie przeziębienie, a jej konsekwencje mogą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zgonu. Grudzień to ostatni moment na szczepienie i zabezpieczenie się przed szczytem epidemicznym. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe