PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Zakupy centralne leków mogą być korzystniejsze dla pacjentówi systemu

Zakup leków po niższej cenie to główne założenia idei zakupów wspólnych wybranych kategorii leków refundowanych. Zdaniem przedstawicieli Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA” zapewnienie pacjentom niezbędnego leczenia przy optymalizacji kosztów dla płatnika publicznego można i warto osiągnąć z wykorzystaniem także innych mechanizmów. Niektóre obecne zapisy regulujące organizację i rozstrzygnięcia przetargów wspólnych budzą obawy o zagrożenie niedostępnością terapii i przerwaniem ciągłości procesów terapeutycznych pacjentów. „FARMACJA POLSKA” proponuje przykładowe rozwiązania. więcej »

Prof. Jolanta Kunikowska: Czas uwolnić badania PET!

Pozytonowa tomografia emisyjna jest techniką obrazowania wykorzystywaną w diagnostyce różnych chorób, przede wszystkim nowotworowych. – Bez badania PET nie zostanie zaplanowane praktycznie żadne postępowanie onkologiczne. Mamy coraz większe potrzeby a jednocześnie ograniczenia w zakresie stosowania tej procedury są istotne. Czas zwiększyć dostępność do badań PET, rak nie poczeka w kolejce – mówi prof. Jolanta Kunikowska z Zakładu Medycyny Nuklearnej CSK UCK WUM, prezydent Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej. więcej »

Po diagnozie przychodzi nadzieja. Światowy Miesiąc Świadomości Nowotworów Krwi 2021

Szacuje się, że co 35 sekund jedna osoba na świecie dowiaduje się, że ma nowotwór krwi . Ostatnie lata przyniosły przełom w leczeniu chorób hematoonkologicznych, co zmieniło rokowania pacjentów i dało im nadzieję na lepsze jutro. W Polsce nastąpił wyraźny postęp w dostępie do innowacyjnego leczenia, mimo to wciąż nie wszyscy chorzy mogą z niego skorzystać. Obchodzony we wrześniu Światowy Miesiąc Świadomości Nowotworów Krwi jest okazją do tego, aby mówić o niezaspokojonych potrzebach chorych, a także zwrócić uwagę na konieczność badań profilaktycznych – morfologii, która może uratować życie. więcej »

Potrzebna większa dostępność wizyt u kardiologów i refundacja nowoczesnych terapii

Pandemia COVID-19 przyniosła znaczące ograniczenia dostępności opieki kardiologicznej, ale wyzwania w zakresie diagnostyki i terapii chorób serca i naczyń pozostają niezmienne od lat. W sondzie „Serce Pacjenta” eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zapytali pacjentów o ich ocenę stanu opieki kardiologicznej w Polsce i oczekiwane zmiany w tym zakresie. Wyniki ankiety potwierdzają: zdaniem pacjentów w polskiej kardiologii pilnie potrzeba większej dostępności wizyt u specjalistów i refundacji nowoczesnych terapii. więcej »

Dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z tytułem ShEOAwards 2021 w kategorii Autorytet Medyczny

Dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld została laureatką nagrody ShEOAwards2021 w kategorii Autorytet Medyczny. Jest onkologiem klinicznym w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie, gdzie zajmuje się pacjentkami z rakiem piersi. Ma ogromne doświadczenie i wiedzę, a pacjentki same o niej mówią, że zawsze dodaje wiary i nadziei. Od wielu lat zaangażowana w działania edukacyjne dla kobiet, jest konsultantem merytorycznym kampanii „Wylecz raka piersi HER2+”. więcej »

Szczepionki przeciw grypie już dostępne w aptekach, a od połowy września również w placówkach medycznych!

Na początku września pierwsze partie szczepionek przeciw grypie trafiły do aptek. W drugiej połowie miesiąca szczepionki będą dostępne w placówkach medycznych. Do Polski łącznie ma trafić blisko 4 mln dawek, z czego 1,36 mln trafi do aptek, 760 tys. będzie przeznaczone do zakładów opieki zdrowotnej, pozostała część zostanie zakupiona przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Jak co roku szczepionki będą stopniowo docierały do Polski, do końca listopada będzie aż 12 transz. Według obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych od 1 września dodatkowo z bezpłatnych szczepień przeciw grypie będą mogły skorzystać kobiety w ciąży. więcej »

Nowe perspektywy w leczeniu i opiece nad chorym z SMA

Sierpień, który od wielu lat jest miesiącem szerzenia świadomości o rdzeniowym zaniku mięśni (SMA), zakończył się międzynarodowym spotkaniem społeczności SMA w Józefowie pod Warszawą. W IX edycji „Weekendu ze SMA-kiem” wzięło udział ponad 90 rodzin z SMA. Konferencja została objęta honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP – Agaty Kornhauser-Dudy oraz patronatem Rzecznika Praw Pacjenta. Odbyło się wiele wykładów i warsztatów oraz indywidualnych konsultacji dla pacjentów z SMA i ich opiekunów. Jednym z punktów w programie wydarzenia była debata „Nowe perspektywy w leczeniu i opiece nad chorym z SMA”, w której wzięli udział eksperci medyczni oraz eksperci systemu ochrony zdrowia. Dyskutowali o tym, co jeszcze można zrobić, aby opieka nad pacjentem z SMA była jak najbardziej efektywna. więcej »

III Forum Serce Pacjenta PTK rusza 8 września 2021

Dni Edukacyjne poświęcone najważniejszym schorzeniom kardiologicznym, debaty Organizacji Pacjentów z ekspertami oraz interaktywne poradniki dla osób ze schorzeniami serca i naczyń złożą się na program III Forum Serce Pacjenta, dorocznego wydarzenia edukacyjno-integracyjnego,towarzyszącego Kongresowi Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Tegoroczna edycja Forum po raz kolejny odbędzie się w internecie, ale niemożność spotkania się na żywo lekarzy i pacjentów zrekompensują nowe wspólne inicjatywy oraz wyjątkowo bogata agenda wydarzenia – zapowiadają eksperci PTK. więcej »

Prawo w ochronie zdrowia powinno mieć jasny cel i wsparcie kluczowych interesariuszy

Nowe projekty legislacyjne warto zaczynać od jasno wyznaczonego celu. Co i dlaczego chcemy zmienić? W oparciu o jakie dane i przesłanki prognozujemy sukces nowych regulacji? Wreszcie: czy strona pacjencka i branża farmaceutyczna mogą stać się dla postulowanych zmian pełnoprawnymi partnerami?Dziś proces stanowienia prawa w ochronie zdrowia w Polsce wydaje się przebiegać nierzadko zgoła inaczej – uważa Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA”. więcej »

Apel ekspertów do Ministerstwa Zdrowia ws. rozszerzenia refundacji szczepionek przeciw grypie

Jesień zbliża się nieuchronnie, a wraz z nią zachorowania na grypę i choroby grypopodobne. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że sezon grypowy nałoży się z IV falą zachorowań na COVID-19. Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz z towarzystwami medycznymi (Polskim Towarzystwem Pediatrycznym, Polskim Towarzystwem Neonatologicznym, Polskim Towarzystwem Wakcynologii i Polskim Towarzystwem Medycyny Rodzinnej), wystosowali apel do Ministerstwa Zdrowia ws. rozszerzenia refundacji szczepień przeciw grypie dla grup wiekowych: od 6 m.ż. do 24 m.ż. oraz od 5 r.ż do 18 r.ż. Są to jedyne grupy, które nie są zabezpieczone przed groźnym wirusem grypy, a dodatkowo dzieci poniżej 12 r.ż. obecnie nie mogą przyjąć szczepionki przeciw COVID-19. Eksperci mają również nadzieję, że zostaną spełnione obietnice Ministerstwa Zdrowia odnośnie umieszczenia szczepionki przeciw grypie na liście bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży. więcej »

Irena Rej: Zakupy wspólne - priorytet to ciągłość leczenia

Centralizacja procedur zamówień na wybrane kategorie leków refundowanych niesie za sobą szereg zagrożeń. W teorii przepisy mają służyć odpowiedniemu dostępowi pacjentów do terapii i oszczędnościom dla systemu opieki zdrowotnej. Praktyka pokazuje jednak, że niekoniecznie jest bezpieczniej, rozsądniej i taniej – mówi Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA”. więcej »

„Pijesz. Wchodzisz. Toniesz.” – nowa odsłona kampanii Legionowskiego WOPR

Kiedy w grę wchodzi alkohol, niewinne spotkanie nad wodą może skończyć się tragicznie.Nie musi, jeśli nad akwenem nie wyłączymy rozsądku – przekonują ratownicy Legionowskiego WOPR w nowej odsłonie kampanii „I Ty możesz uratować komuś życie”. W fabularyzowanym spocie LWOPR przypomina prawdziwą historię pary, której przedślubne spotkanie z przyjaciółmi znalazło tragiczny finał. Tylko w tym roku utonęło w Polsce ponad 200 osób. Statystyki potwierdzają: główną przyczyną tragedii nad akwenami od lat pozostaje alkohol. więcej »

Do apteki już nie tylko po leki – zaszczep się w aptece już dziś!

Obecnie do Narodowego Programu Szczepień dołączyło blisko 500 aptek, w których bezpiecznie można wykonać szczepienie przeciw COVID-19. Najwięcej punktów jest na Śląsku (80), w Małopolsce (56) i w Wielkopolsce (47). W województwie kujawsko-pomorskim dostępnych jest 31 aptek. Każdy farmaceuta został odpowiednio przeszkolony, by kwalifikować i realizować szczepienia, a apteki zostały do tego dostosowane. Celem jest zapewnienie bezpiecznych wakacji i zaszczepienie jak największej liczby Polaków przed nadejściem IV fali zachorowań na koronawirusa. Eksperci z Koalicji na rzecz szczepień w aptekach uważają, że jest to pierwszy krok do tego, by w niedalekiej przyszłości realizować w aptekach także szczepienia przeciw grypie. W innych krajach Europy, w których farmaceuci wykonują szczepienia przeciw grypie w aptekach, poziom wyszczepialności społeczeństwa powyżej 65 r.ż. plasuje się na poziomie 61-80%, a w Polsce wynosi zaledwie 18%. więcej »

Fakty i mity o leczeniu biologicznym

Leczenie biologiczne jest jedną z nowoczesnych metod leczenia o ocenionej w badaniach klinicznych, jak i codziennej praktyce, skuteczności i profilu bezpieczeństwa. Wprowadzenie ich do terapii stanowiło istotny przełom w leczeniu wielu schorzeń, w tym chorób autoimmunologicznych. Niestety, w Polsce wciąż korzysta z niego mała grupa pacjentów. Podczas, gdy w Unii Europejskiej odsetek pacjentów leczonych lekami biologicznymi osiąga ok. 25-30%, w Polsce to zaledwie 1-3%. Powodów obecnego stanu rzeczy jest wiele. Z jednej strony wynika to z ograniczeń systemowych, w tym wymogów programów terapeutycznych, w ramach których refundowane są terapie biologiczne. Z drugiej strony problemem jest ograniczone zaufanie części pacjentów i lekarzy do terapii, wokół której wciąż krąży wiele mitów. więcej »

12 organizacji apeluje o odstąpienie od procedowania nowelizacji ustawy refundacyjnej

Organizacje branżowe i związki pracodawców wspólnie zaapelowały o odstąpienie od procedowania projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej. W liście otwartym do Macieja Miłkowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia,sygnatariusze zaznaczają, że zmiany legislacyjne w obszarze dostępu do terapii są potrzebne, ale ani czas procedowania, ani proponowany kierunek zmian zawarty w obecnym projekcie ustawy nie służą podniesieniu bezpieczeństwa lekowego w Polsce. Sygnatariusze apelu proponują odroczenie procedowania, jasne określenie celów dla nowelizacji ustawy refundacyjnej i szerokie konsultacje proponowanych zmian. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe