PE. Pisemne oświadczenie w sprawie zwalczania raka piersi w Unii Europejskiej
Strona główna » Informator » Świat » PE. Pisemne oświadczenie w sprawie zwalczania raka…

PE. Pisemne oświadczenie w sprawie zwalczania raka piersi w Unii Europejskiej

INFORMATOR. Świat

Marta Sułkowska

zdrowemiasto.pl | dodane 04-08-2015

Fot. NCI
 
Polskie Forum EUROPA DONNA z radością informuje, że 27 lipca 2015 r. Parlament Europejski głosami 394 sygnatariuszy przyjął Oświadczenie pisemne w sprawie zwalczania raka piersi w Unii Europejskiej. Dokument dotyczy wprowadzenia wysokiej jakości standardów diagnostyki i leczenia raka piersi w krajach członkowskich Unii Europejskiej do 2016 r.

Przyjęte przez większość europosłów Oświadczenie kładzie nacisk na organizację na skalę krajową badań mammograficznych i utworzenie do 2016 r. wielodyscyplinarnych jednostek specjalizujących się w chorobach piersi. Parlament Europejski apelował o to w kolejnych rezolucjach z 2003 r. i 2006 r. Współautorką Oświadczenia jest polska europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg, członkini 10-osobowej grupy inicjatorów projektu.

Przyjęte 27 lipca br. Oświadczenie zawiera apel do Komisji Europejskiej o dopilnowanie, aby w ramach European Commission Initiative on Breast Cancer, inicjatywy dotyczącej diagnostyki i leczenia raka piersi, został opracowany do 2016 r. protokół jakościowej akredytacji jednostek medycznych specjalizujących się w chorobach piersi.

– Fakt, że w Oświadczeniu akcentuje się rolę akredytacji ośrodków Breast Unit jest bardzo ważny, bo to szansa na skuteczne leczenie według jednakowych standardów wszystkich kobiet w Europie chorych na raka piersi. – tłumaczy senator Dorota Czudowska, prezes Polskiego Forum EUROPA DONNA.

Akredytacja daje gwarancję, że leczenie we wszystkich certyfikowanych placówkach jest na takim samym poziomie. Akredytację mają w Polsce tylko dwa ośrodki: Zachodniopomorskie Centrum Onkologii i Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Są to akredytacje Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego.

Według szacunków w Polsce powinno powstać ok. 60-80 ośrodków Breast Unit. W maju br. były Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz obiecał powrót do prac nad wdrożeniem ośrodków kompleksowo leczących raka piersi. Te same obietnice w lipcu br. powtórzył wiceminister Piotr Warczyński. Czy apele Amazonek, EUROPY DONNY i kilkunastu organizacji zrzeszających kobiety odniosą skutek i sukcesywne wdrażanie w Polsce sieci ośrodków kompleksowo leczących raka piersi według jednolitych standardów stanie się faktem?

Marta Sułkowska, 04-08-2015, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe