Poszukiwanie pracy: idealne CV i list motywacyjny
Strona główna » Informator » Rozmaitości » Poszukiwanie pracy: idealne CV i list motywacyjny

Poszukiwanie pracy: idealne CV i list motywacyjny

INFORMATOR. Rozmaitości

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 04-06-2019

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne są przepustką do znalezienia wymarzonej pracy. Zwykle firmy wymagają CV oraz listu motywacyjnego, dlatego warto skoncentrować się na tych dwóch dokumentach i przygotować je idealnie.

Cechy idealnego CV

Bez względu na to, czy kandydat poszukuje pracy w Stargardzie, w Warszawie, czy w Zakopanem, powinien przygotować się na to, że pracodawca będzie wymagał od niego CV, czyli życiorysu. Wśród najważniejszych cech idealnego CV można wyróżnić:
  • estetyka i trzymanie się pewnego schematu, który jest wygodny dla czytelnika,
  • życiorys nie powinien przekraczać jednej strony (w niektórych przypadkach limit można wydłużyć do dwóch stron),
  • należy opisać swoje wykształcenie, doświadczenie zawodowe, umiejętności i hobby, a dodatkowo można krótko scharakteryzować swoje największe sukcesy i osiągnięcia zawodowe (na przykład konkretne projekty),
  • w przypadku grafików, copywriterów, projektantów stron internetowych należy dołączyć portfolio do CV,
  • ważne, aby nie zapomnieć o klauzuli dotyczącej danych osobowych (tj. nowej, zaktualizowanej, zgodnie z RODO)

Bardzo ważne jest, aby CV odpowiadało na potrzeby ogłoszenia o pracę, co oznacza, że warto zmodyfikować swój życiorys przed wysłaniem do każdej z firm.

Jak napisać dobry list motywacyjny?

Nie wszyscy pracodawcy wymagają listu motywacyjnego, jednak wciąż są firmy, dla których CV nie jest wystarczającym dokumentem. Zdarza się, że niektóre przedsiębiorstwa w ogłoszeniu podają kilka pytań, na które kandydat musi odpowiedzieć w liście motywacyjnym. Warto pamiętać o tym, że zwykle dodatkowe dokumenty od kandydata są traktowane jako zaleta, a nie wada, dlatego list motywacyjny warto zwykle wysyłać. Można stwierdzić, że w idealny list do pracodawcy powinien cechować się:
  • zwięzłością i przejrzystością,
  • dopasowaniem do konkretnego stanowiska i firmy (nie należy więc tworzyć jednego schematu),
  • personalizacją,
  • profesjonalizm,
  • jak największą liczbą wartościowych informacji, a nie powielonych lub skopiowanych z Internetu zdań

Bardzo ważne jest zaznaczenie już na wstępie, do kogo kierowany jest list, a także do jakiego stanowiska się odwołuje. W liście należy także opisać swoje cechy jako idealnego kandydata, a także wyjaśnić, gdzie znalazło się ogłoszenie. Dobrym pomysłem jest opis sytuacji, w których wykorzystane zostały, kluczowe dla danego stanowiska pracy, kompetencje. Warto także pamiętać o tym, aby nie powielać CV, tylko przedstawić interesujące informacje na swój temat. Dobrze opisać swoje motywacje do podjęcia pracy w konkretnej firmie, a także scharakteryzować swoje plany zawodowe i aspiracje. Jeśli chodzi o długość listu motywacyjnego, to nie powinien on przekraczać jednej strony A4, chociaż w uzasadnionych przypadkach można napisać trochę więcej. Warto jednak pamiętać o tym, że zbyt długi list, może sprawić, że rekruter odrzuci kandydata lub w ogóle nie przeczyta dokumentu.

W.Press, 04-06-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe