Na czym polega i co to jest budownictwo pasywne
Strona główna » Informator » Eko » Na czym polega i co to jest budownictwo pasywne

Na czym polega i co to jest budownictwo pasywne

INFORMATOR. Eko

WP

zdrowemiasto.pl | dodane 06-09-2023

Zdjęcie ilustracyjne
 
Budownictwo pasywne to koncepcja projektowania i budowy budynków, które charakteryzują się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię.

Dom pasywny to budynek, którego roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nie przekracza 15 kWh/m2, a zapotrzebowanie na tak zwaną energię pierwotną (konieczną do ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody, działania urządzeń domowych) 120 kWh/m2.

Zasady budownictwa pasywnego

Budownictwo pasywne opiera się na kilku podstawowych zasadach:
 • Bardzo dobra izolacja termiczna - dom pasywny powinien być doskonale zaizolowany termicznie, aby ucieczka ciepła wytworzonego w jego wnętrzu była jak najmniejsza. Izolacja termiczna powinna być zastosowana na wszystkich przegrodach zewnętrznych, w tym na ścianach, dachu, podłodze i stolarce okiennej.
 • Szczelność budynku - dom pasywny powinien być prawie całkowicie szczelny, aby uniknąć niekontrolowanych strat ciepła. Szczelność budynku zapewniają szczelne połączenia wszystkich elementów konstrukcyjnych, a także odpowiednie wentylacja.
 • Komfort termiczny - dom pasywny powinien zapewniać komfort termiczny jego mieszkańcom, bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń grzewczych w sezonie zimowym. Komfort termiczny zapewniają odpowiednio dobrana izolacja termiczna i szczelność budynku, a także prawidłowo działająca wentylacja.
 • Odzyskiwanie ciepła z wentylacji - w domu pasywnym ciepło odbierane jest z powietrza wywiewanego z budynku i oddawane do powietrza nawiewanego. Dzięki temu zmniejsza się zapotrzebowanie na energię do ogrzewania.
 • Naturalne oświetlenie - dom pasywny powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby jak najwięcej naturalnego światła dziennego wpadało do jego wnętrza. Dzięki temu zmniejsza się zapotrzebowanie na energię elektryczną do oświetlenia.

dompasywny1.jpg

Zalety budownictwa pasywnego

Budownictwo pasywne ma wiele zalet, w tym:
 • Niski koszt eksploatacji - dom pasywny jest bardzo energooszczędny, dlatego jego eksploatacja jest tania.
 • Dobry komfort termiczny - dom pasywny zapewnia dobry komfort termiczny przez cały rok, bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń grzewczych.
 • Wysokie walory zdrowotne - dom pasywny jest zdrowy dla mieszkańców, ponieważ zapewnia odpowiednią wilgotność i jakość powietrza.
 • Niska emisja CO2 - dom pasywny emituje mniej CO2 do atmosfery niż budynek konwencjonalny.

Wady budownictwa pasywnego

Budownictwo pasywne ma również pewne wady, w tym:
 • Wyższy koszt budowy - dom pasywny jest droższy w budowie niż budynek konwencjonalny.
 • Wymagane jest specjalistyczne doradztwo i wykonanie - projekt i budowa domu pasywnego wymagają specjalistycznego doradztwa i wykonania.

Podsumowanie

Budownictwo pasywne to nowoczesna koncepcja projektowania i budowy budynków, która pozwala na znaczne ograniczenie zapotrzebowania na energię. Domy pasywne są energooszczędne, zapewniają dobry komfort termiczny i są zdrowe dla mieszkańców. Zobacz oferty domów pasywnych na stronie www.mamtoo.pl

WP, 06-09-2023, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe